Ölüdeniz

Ölüdeniz Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı, Türkiye’nin en turistik beldelerinden biridir. Likyalılar zamanında “Işık ve Güneş Diyarı”, Ortaçağ’da “Uzak Diyar” olarak tanınır.

Turizm açısından çok gelişmiş olan Ölüdeniz 2006 yılında dünyanın en iyi plajı seçilmişti.  Deniz kulağı yani lagün olarak adlandırılan doğal bir göl özelliğinde nadir oluşuma sahiptir. Adı gibi çok durgun olan Ölüdeniz’de en dalgalı günlerce bile çok az çırpıntı meydana geliyor. Nasıl olduğu tam anlaşılmadıysa da hemen her gün suyun kendini yenilediği söyleniyor. Etkenlerden biri Ölüdeniz’deki kaynak sularının bolluğu, bir diğeriyse bu kaynak sularının yarattığı tuz farkından dolayı oluşan sirkülasyondur. Son olarak da gel-git etkisiyle iki üç günde bir denizin yaklaşık yarım metre yükselip alçalmasıyla su değişimi gerçekleşiyor.

Beldeye hem kara, hem deniz hem de havayoluyla ulaşmak çok kolay. Her nitelikte ve nicelikte sayısız konaklama imkanı bulunuyor ve nerdeyse  her türlü deniz sporunu yapmak mümkün.  Ölüdeniz’de safari, dağcılık, yürüyüş, yamac paraşütü, rafting, kaya tırmanışı gibi adrenalin sporları da yapılabiliyor.

Ölüdeniz seyahat planlarınız arasındayda, mutlaka görmeniz gereken yerlerden birkaçı şunlar:

Kelebekler Vadisi, Gemiler Adası, Kaya Koyu, Fethiye Müzesi, Babadağ’daki yamaç paraşütçüler, Hisarönü, Faralya, Kabak, Ovacık

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...