Okyanusya Ülkeleri

Okyanusya, Büyük Okyanus’a toplu bir şekilde dağılmış olan adaları ve Avustralya’ yı içinde bulunduran kıtadır. Okyanusya kıtası dünyanın en küçük yüz ölçümüne sahip. Aynı zamanda 2. en küçük nüfusa sahip olan kıtadır. Yüzölçümü 8.970.000 kilometre kare ve nüfusu 35,669,267′ dur. Bu yazımızda Okyanusya kıtasında bulunan ülkeleri ve başkentlerini turizm açısından detaylandıracağız.
İlk Okyanusya ülkemiz başkenti Canberra olan Avustralya. Canberra’ da gezebileceğiniz önemli kültürel ve turistik yerlerden başlıcaları; tarih müzesi olan Avustralya Savaş Anıtı Avustralya’ yı daha iyi anlamak, öğrenmek istiyorsanız buraya mutlaka uğramalısınız, muhteşem bir sanat müzesi olan Ulusal Portre Galerisi, yine bir sanat müzesi olan Avustralya Ulusal Galerisi, büyük bir bilim müzesi olan Questacon Müzesi, Mount Ainslie Lookout, Lake Burley Griffin büyük bir su oluşumu, devasa büyüklükteki bir kütüphane olan National Library of Australia, parkur için Booroomba Rocks Walk, yine bir bilim müzesi Canberra Deep Space Communication Complex, Australian Vietnam Forces National Memorial, ANZAC Parade Walk‘ u gezmenizi tavsiye ederiz.
Bir diğer ülkemiz başkenti Wellington olan Yeni Zelanda’da turistler çoğunlukla Auckland’ı tercih ederler. Auckland’da şehir içi ulaşım oldukça ucuz ve hızlıdır. En büyük karakter özelliklerinden birisi de Avrupa ve Polenizya kültürlerinden gelen öğrencilere üniversite olanağı sağlamasıdır. Bu öğrenciler şehirde adeta bir kültür harmanlanmasına sebep olurlar. Eşsiz kumsalıyla görülmesi gereken yerlerin başında gelen yerlerden biri de Takapuno kasabasıdır. Bunun yanı sıra dünyanın en iyi art – deco koleksiyonuna ev sahipliği eden Napier’i, şehrin güneyinde bulunan Watiamo’ da kireç taşı mağaraları ve ateş böceği mağaracıklarını, 2797 metrelik dünyanın önemli kayak merkezlerinden biri olan ve hala aktif bir volkan olan Ruapehu Dağı’nda kayak yapmanızı, Unesco tarafından koruma altında olan Te Urawera Ulusal Parkı’nı gezmenizi, turistlerin en çok tercih ettikleri tail yöresi Rotorua Jeotermal Şehri’ne uğramanızı, ülkenin önde gelen kültür etkinliği Yeni Zelanda Uluslararası Sanat Festival’inin ev sahipliğini yapan Wellington Şehri’ni gezmenizi tavsiye ederiz.
Bir diğer ülke başkenti Papeete olan Tahiti Cumhuriyeti’dir. Turistler arasında en çok Temmuz, Ağustos aylarında popülaritesini korumaktadır. Tahiti’de gün batımını romantik bir hale çevirmek isterseniz size Tahiti Iti Plajı’nı öneririz. Ayrıca Teahupoo Plajı’nda sörf yapabilir Marau Dağı’nda tırmanış yapabilirsiniz. Heiva Festivali ile ünlü olan Pape’ ete de yine en çok popüler yerlerinden biridir. Eğer dalmayı seviyorsunuz Tahiti’deki adalar size cennet gibi gelecektir. Balayında Okyanusya yolcusu çiftleri için en ideal yer ise Bora Bora’dır. Ambiyansı Bora Bora’ dan çok daha seçkin binaların ve yeşilliklerin arasında bulunan Mooorea’da ısrarla tavsiye ettiğimiz yerler arasındadır.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...