Odessa’da Yapılacak 8 Şey

Ukrayna’nın karadeniz kıyılarında yer alan hareketli Odessa’da yapılacak şeylerden ufak bir liste hazırladık sizin için. Ukrayna’nın en büyük ticari limanına sahip olan şehirde, neoklasik binalar, yemyeşil sokaklar ve çok kültürlü bir popülasyon var. Bu yüzden Ukrayna’nın en eğlenceli şehirlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz.

 

1) Primorsky Bulvarında Şöyle Bir Salının

Primorskiy-bulvar-7-8-5

Primorsky Bulvarı için Odessa’nı kalbi desek yanlış olmaz. Şehrin ruhunu ve tarihini anlamak için ilk önce burayı boydan boya yürümenizi öneririz. Zaten çok uzun sürmez çünkü kendisi sadece 500 metre uzunluğunda. Etrafı çınar, kestane ve ıhlamur ağaçlarıyla çevrili yol boyunca Odesa’nın mimari anlamda en çok dikkat çeken yapılarını göreceksiniz.

2) Richelieu Dükü’nden Para İsteyin

675px-Duque_de_Richelieu_Odessa

Primorsky’de salınırken karşınıza 1826 yılında yapılan bu heykel çıkacak.Şehrin gelişimine büyük emek harcamış olan Richelieu Dükü’nün anısına yapılan heykelin para çantasına dokunanlar zengin olacaklarını düşünüyorlar. Siz de geziniz sırasında çok sayın dükten para istemeyi unutmayın.

2) Potemkin Basamaklarını Çıkın / İnin

640px-Potěmkinovy_schody

Dük’ün heykelinden deniz doğru baktığınızda karşınızda Potemkin Basamaklarını göreceksiniz. Odessa’nın simgesi haline gelen Potemkin Basamaklarını çıkmak biraz enerji ister. Deniz kenarından şehre doğru yükselen basamaklar 1837 yılında inşa edilmiş. Basamakları çıktığınızda sizi Odessa’nın ilk valisi Richelieu Dükü’nün heykeli karşılayacak.

4) Opera Binasında Sanata Doyun

Untitled design (1)

Opera ve Bale binasını ilk gördüğünüzde, 19. Yüzyıldan kalma binanın güzelliği karşısında gözleriniz kamaşabilir. Oval şeklindeki binanın dışı mitolojik heykellerle donatılmışken, içi Rokoko mimari akımının ihtişamlı izlerini taşıyor. Odessa gezinize muhakkak burada bir gece ayırın. Arzunuza göre bir bale ya da opera izleyebilirsiniz.

5) Kotakombları Keşfedin!

cat11

Katakomblar, ilk olarak taş madenciliği inşa edilmiş, ardından da kaçakçılık için kullanılmış. Bu sadece Odessa’ya özgü bir durum değil aslında. Ukrayna’nın büyük bir kısmının altında böyle yer altı tünelleri var. Deniz seviyesin 60 metre kadar altına uzanan bu labirentlerin ne kadar uzun ve büyük olduğu hala tam olarak keşfedilememiş. Ziyaretçiler için sadece küçük bir kısmı açık olan yer altı tünellerini Odessa’nın kuzeyindeki Nerubayskoye’de bulunan müze aracılığıyla gezebilirsiniz.

6) Rozmarin’de Leziz Bir Yemek Yiyin

11295651_726181404157238_5487404992674854365_n

Yereller tarafından tercih edilen bir yerde yemek yemekten daha iyi ne olabilir ki? Şehrin tarihi Musevi geleneklerini yaşatan ve kosher yemekler sunan, klasik bir dekorasyona sahip Rozmarin (Розмарин) tadına baktığınıza çok sevineceğiniz yemekler sunuyor.

 

7) Arcadia’da Gece Hayatına Karışın!

12033202_485347241644454_6687156172740738215_n

Odessa gerçek bir parti şehri. Arcadia ise barların ve gece kulüplerinin çoğunluklu olarak bulunduğu bölge. Gündüzleri plaj olarak işletilen mekanlara ev sahipliği yapan Arcadia sabaha kadar dans etmek isteyenler için doğru adres.

 

8) Alışveriş Yapın!

4008894989_062195e8f7_z

Rengarenk, capcanlı, leziz sebzeler, meyveler ve ev yapımı yemeklerin tadına bakmak için Odessa’daki pazar yerlerini ziyarete edebilirsiniz.  Privoz pazar yerleri arasında en meşhur olanı.Pazar da neymiş diyenleri Deribavoskya Caddesindeki butiklere ya da pazar günleri kurulan antika pazarına davet ederiz.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...