Ocak Ayında Katılabileceğiniz 6 Kutlama

Kaapse Klopse

7008910277_92fa644f82_z

Tarih: 2 Ocak 2015’ta Başlıyor ve 1 Ay Sürüyor

Yer: Cape Town, Güney Afrika

Cape Town’un en gürültülü ve en neşeli etkinliği bu yıl lojistik sebeplerle biraz ertelense de 19. Yüzyıla kadar uzanan bir tarihe sahip. Cape Town Yeni Yıl Karnavalı olarak da bilinen etkinlikte, rengârenk pırıltılı kıyafetler giyen bandolar Ocak ve Şubat ayının ilk haftalarında her cumartesi şehir boyunca şarkılı ve danslı bir yürüyüşe çıkıyor.

Untitled design (22)

Eğer yürüyüşü kaçırırsanız eğlence Green Point Stadyumu, Athlone Stadyumu ve Vygerkraal Stadyumunda devam ediyor. Festival günümüzde, kölelik dönemini hatırlatmayı ve özgürlüğün dans ve müzikle kutlanmasını hedefliyor. Bu güzel etkinliğin Apartheid sonrası toplumun farklı kesimleri arasında köprü kurulmasına yardımcı olduğunu da hatırlatalım.

Carnaval de Negros y Blancos

DIOSESANCESTRALES_HUGOMONCAYO2007_4

Tarih: 5-6 Ocak

Yer: Pasto, Kolombiya

2009 yılında UNESCO tarafından İnsanlık Mirasının Sözlü ve Dokunulamaz Başyapıtları arasına giren Siyah ve Beyazların Festivali Güney Batı Kolombiya’da her yıl 2-7 Ocak tarihleri arasında gerçekleşiyor ve dünyanın dört bir yanından gelen binlerce turistin katılımı ile gerçekleşiyor. Pasto şehri tarihsel olarak farklı kültürlerin, insanların ve kolonilerin buluşma noktası olarak anılıyor.

Pasto_20060106_001

Karnavalın kökeni Pasto ve Quillacinga yerlilerin tarımsal dönemlerine dayansa da, zamanla İspanyol ve Afrikalılara özgü kutlamaları da ekleniyor.  Mesela hala devam eden bir gelenek şu: İspanyolların hüküm sürdüğü sırada, sahipler(korkunç), kölelere 5 Ocak’ta eğlenme hakkı tanıyor ve onay verdiklerini göstermek için yüzlerini siyaha boyuyor. Buna karşılık köleler de ertesi gün yüzlerini beyaza boyuyor. Günümüzde de kutlama süresince herkes yüzünü, yağ, tebeşir, pudra, un ya da benzeri başka şeylerle beyaz ve siyaha boyuyor.

Voodoo Festivali

Benin's Mysterious Voodoo Religion Is Celebrated In Its Annual Festival

Tarih: 10 Ocak

Yer: Ouidah, Benin

Voodoo denince aklınıza eski sevgilisinden intikam almak için bir bez bebeği iğneyelen insan görüntüsü gelebilir ama Benin’deki insanların %60’ı Voodoo dinine mensup. Karanlık bir tarafı olduğu doğru da olsa, Voodoo bundan çok daha fazlası: kendine has bir kültürü, felsefesi, dili, dansı, müziği ve tıbbı olan bir yaşam biçimi.

01214

Voodoo festivali için binlerce inanan, voodoo inancının tarihi merkezi olan Quidah’ya geliyor. Kutlama başlamadan önce Voodoo şefi/papazı şarkılar, danslar ve içilen cinler eşliğinde bir keçiyi kurban ediyor. Sonrası danslar, eğlenceler…

Yamayaki

Untitled design (23)

Tarih: Ocak Ayının 2. Pazarı

Yer: Wakakusayama Dağı, Japonya

Eski bir yanardağ olan Wakakusayama’da, iki Budist rahibin (Tōdai-ji ve Kōfuku-ji Tapınaklarının rahipleri) arasındaki kan davasının anısına yapılan kutlama için koca bir tepe ateşe veriliyor. 8463762853_a97b54bd54_z Günümüzdeki ritüel ise şöyle: Kasuga Taisha Tapınağı’nda bir meşale kutsal ateşle yanar; bu kutsal ateş Budist rahipler tarafından bir geçit ile tepenin eteğinde küçük bir türbeye taşınır; tepe Kofuku – ji, Todai -ji ve Kasuga Taisha üyeleri tarafından kutsal ateşle ateşe verilir. Sonrasında ise 200 havai fişek atılır ve 30 dakika boyunca tepenin yanması izlenir.

Ati-Atihan

117126903_7c30d6859f_z

Tarih: Ocak Ayının 3. Haftası

Yer: Kalibo, Filipinler

Her yıl Ocak ayının 3.haftasında Santo Niño (Çocuk İsa) şerefine kutlanan Ati-Atihan festivalinin adı, adanın yerlileri Aetas’lardan geliyor. Dans, müzik, yöresel kostümler ve silahların sergilendiği bir geçitte tanrıya, sahip oldukları için şükrediliyor. İlk başladığında bir pagan festivaliyken, İspanyol etkisiyle Hristiyanlaştığını söyleyebiliriz.

5375302616_1c84039609_z

 

Ati-Atihan dini bir bayram gibi gözükse de toplumun tamamı tarafından kutlanan bir etkinlik. Hatta bazıları kendisine 1 haftalık bir sokak partisi de diyor.

La Tamborrada

Tarih: 20 Ocak

Yer: San Sebastian, İspanya

4322087476_3b9599c98a_z

İspanya’nın Bask bölgesinde bulunan San Sebastian şehrinde dünyanın en gürültülü festivali yer alıyor: davul festivali! 20 Ocak gecesi, Plaza de la Constitucion meydanında bir bayrak yükseliyor ve davulları ve asker, aşçı kostümleriyle insanlar sokaklara dökülüyor. San Sebastian’ın koruyucu azizini uykusundan uyandırmak için şehir 24 saat davul çalıyor.

4322090134_9f56723180_z

Sabah olunca çocuklar okullarının bandosuyla sokağa çıkıyor. Akşam ise yetişkinler Sociedades gastronómicas ismi verilen gurme yemek kulüplerine gidip özel yemekler yiyorlar. Bu kutlamanın geçmişini, su kovalarını duvarlara vuran hizmetçi kızlara atfedenler var ama kesin bir bilgi yok.

Our Readers Comments

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...