Nisan Ayında Katılabileceğiniz 8 Kutlama

Semana Santa

Semana Santa-2

Tarih: 30 Mart – 4 Nisan
Yer: Antigua, Guatemala

Semana Santa – Kutsal Hafta- İsa’nın çarmıha gerilmesi ve tekrar dirilmesinin anıldığı bir kutlamadır. Özellikle Hristiyanlıkla özdeşlemiş Latin ülkelerinde kutlanılan bu haftanın en büyük etkinliğinin Guatemala’da oluşu ilginçtir çünkü Guatemala bölge olarak Hristiyanlık harici Maya ve daha bir çok yerel kültür ve inanca ev olmuş bir bölgedir.

Semana Santa-3
Antigua da gerçekleşen Semana Santa’nın kendi içinde 3 tane büyük etkinliği vardır. Bunlar at arabalarıyla geçit şeklinde yapılan tören alayı, halı dokuma ve mum ışığı altında gece nöbetidir. Mor cübbe giymiş, kukuletasında 2 göz deliği açılmış kişilerin yürüyüş yolu, sırf bu kutlama için önceden üretilmiş halıların yere serilmesiyle belirlenmiştir. Geceki kilisede gerçekleşen etkinlik ise orada yaşayanların kilisenin çeşitli yerlerine çiçek, meyve ve mum sundukları, sessizlik içinde İsa’nın gerilmesi olayının İncil’den okunmasının dinlenilmesidir.

AfrikaBurn San_Clan,_AfrikaBurn_2013

Tarih: 27 Nisan – 3 Mayıs
Yer: Tankwa Karoo, Güney Afrika

AfrikaBurn müzikle harmanlanmış, katılımcılarla birlikte sanat yaratabileceğiniz, dilediğiniz kostüm ile dolaşabileceğiniz bir etkinlik. Bölgesel Burning Man konseptine dâhil olan ve her sene farklı bir tema ile inşaa ettiğiniz eserleri yaktığınız bir kutlama aynı zamanda. Paylaşım ve deneyim üzerine kurulu bu festivalde 3 gün boyunca etrafta hiç satıcı, reklam veya marka bulamayacaksınız. Köy halkının siz gelmeden önce kurduğu festival alanında satın alınabilen tek şey: Buz!

Beltane Fire Festival

beltane-1 Tarih: 30 Nisan
Yer: Edinburg, İskoçya

Yazın gelişini kutlamak amacıyla, 30 Nisanı 1 Mayıs’a bağlayan gece boyu süren bir festival düşünün. Günümüzde Edinburgh’un Calton Tepesinde gerçekleşen bu kutlama; eskiden beri gelen Kelt ritüellerini gerçekleştirip ruhlarla iletişim kurma amacıyla 1988 de bir grup tarafından başlatılmıştır. beltane-2 Etkinlik, Mayıs Kraliçesi ve Yeşil Adamın gösterisi ile başlar. Ortada kurulmuş olan şenlik ateşi etrafında toplanarak ışığın ve büyümenin zamanının geldiği kutlanır. Özellikle dans, koreografi ve ateşin ana rol aldığı bu etkinlikte, illa ki katılımcı olmanıza gerek yok. Fakat oraya gittiğinizde karşılaşacağınız paylaşım ruhunu bir kere deneyimlediğinizde  sadece izleyici kalmak istemeyeceğinizi düşünüyoruz.

Festima

L1005665
Tarih: Nisan ayı boyunca
Yer: Batı Afrika

1 hafta boyunca süren Uluslararası Maske ve Sanatlar Festivali’nde çeşitli kostümlü gruplar; köyleri ve şehirleri sırayla gezer. Takılan maskelerin çoğu hayvanları temsil etmektedir ve maskeyi takan kişi temsil ettiği hayvanla veya ruhla birleşmiş sayılır. Bu nedenle çoğu grubun dansları hayvanların hareketleri taklit edecek şekilde zıplama, takla atma, koşturma gibi aktiviteler içermektedir. Festima kutlamaları içerisinde ayrıca kabare geceleri ve hikaye anlatıcıların birbiriyle yarıştığı etkinlikleri de kapsamaktadır. Festima’nın bir diğer özelliği ise yerel zanaatkârların örülmüş sepet, tahta oyma maske, takı ve benzeri el işlerini sattığı 100-büfelik Pazar alanıdır.

King’s Day (Kralın Günü)

kingday-1 Tarih: 27 Nisan
Yer: Amsterdam , Hollanda

Yerin göğün turuncuya boyandığı bir gün düşünün. Hollanda hala kraliyet ailesine sahip olan Avrupa ülkelerinden bir tanesi. Tahtta olan kişinin doğum gününün kutlandığı bu festival 2014’e kadar Queen’s Day (Kraliçenin Günü) olarak bilinirdi.

king-2

Hollanda halkı baştan aşağıya turuncu giyinerek Orange- Nassau Hükümdar Ailesini kutlarlar. Tüm ülke koca bir parti alanına dönüşür ve gün boyu süren etkinlikler ve sabaha kadar devam eden partiler arasından yaşa hitap eden bir şeyler bulabilirsiniz.

Snowbombing

Snowbombing Tarih: 6 – 11 Nisan
Yer : Mayrhofen, Avusturya

İlk defa 2000 yılında Fransa’da İngiliz reklamcılar tarafından bir kayak merkezinde düzenlenen etkinlik, 2005’te müzik ve kış sporlarını birleştiren Avrupa’nın en büyük etkinliğine dönüştü. Avusturya’da her sene düzenli olarak yapılan bu etkinlik ilk başladığında DJ’ler ile elektronik müzik temasına sahipken, 2008’den itibaren canlı performanslara da sahne olmaya başladı. Snowbombing partileri kayak alanının herhangi bir bölgesinde farklı konseptlerde gerçekleşebiliyor. Renkli kostümler giymenin teşvik edildiği festivalde gün ortasında sokak partisine katılabilirsiniz. Ayrıca Ride&Seek adında 3 gün boyunca süren kayak ve snowboard yarışmaları da cabası.

Walpurgisnact

Walpurgisnact-1 Tarih: 30 Nisan
Yer: Brocken, Almanya ve Finlandiya

Almanların bir efsanesine göre her 30 Nisan gecesinde cadılar Hexentanzplatz’da toplanarak, Harz Dağlarının en yüksek zirvesi olan Brocken’a uçarlarmış. Orada şeytanla buluşup sabaha kadar baharın dönüşünü kutlarlarmış. O zamanlarda yaşayanlar da şeytanı ve kötü ruhları uzakta tutmak ve Bahar Kraliçesinin ülkeye gelişini sağlamak için evlerinin yakınlarında ateş yakıp etrafında dans ederlermiş. Ayrıca süsleme amacıyla bahar çiçekleriyle dolu direklerden de dikerlermiş. Cadıların Gecesi olarak da bilinen 30 Nisan gecesine atfen her sene hala Merkez ve Kuzey Avrupa’nın çoğu ülkesinde kutlamalar yapılıyor.

Walpurgisnact-2
Finlandiya’da bu gün, en önemli 4 tatil zamanından biridir. Walpurgis tanıkları Finlandiya’nın bütün şehir ve sokaklarında karnaval havasında kutlanır. Üniversite öğrencilerinin adetleri -özellikle mühendislik okuyanların ki- güne damgasını vurur.

Thrissur Pooram

Thrissur Pooram-1

Tarih: 28 Nisan

Yer: Thrissur, Hindistan

Geçmişte Thrissur Pooram’dan önce Kerala’da gerçekleşen Arattupuzha Pooram kutlaması, Hindistan’daki en büyük tek günlük festival olarak bilinirmiş. Bir keresinde sürekli devam eden yağmurlar yüzünden, Raja Rama Varma’nın da dâhil olduğu bir kaç tapınak kutlamalara geç kalır. Programa da dâhil edilmezler. Bu reddediliş yüzünden utanç duyan tapınaklar yakındaki Sakthan Thampuran’a giderler ve hikâyelerini anlatırlar. 1798 de Vadakkunnathan Tapınağı etrafındaki 10 tapınak birleşerek Thrissur Pooram’ı büyük bir etkinlik olarak organize ederler.  1 hafta boyunca süren kutlamada, rengârenk süslenmiş 30’u aşkın filin Vadakkunnathan tapınağına doğru yürüyüşlerini görmek sizi oldukça etkileyecek.

Our Readers Comments

  1. Tayland’ın meşhur su festivali “songran festivali” ‘nin olmaması beni şaşırttı.
    Taylandlılar yılbaşını nisan ortasında kutlarlar ve bu gün onlar için çok önemlidir. Sokakta herkes birbirini ıslatır. Karnaval havasında geçer

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...