Muhteşem Koyları İle Marmaris

Marmaris denizi, ormanları, sessizliği, koyları, havası ve eğlence mekanları ile tatil adına her şeyi fazlasıyla bulabileceğiniz bir yer. Marmaris’te bulunan koylar büyüleyici güzellikte, mavi bayraklı plajları, tarih kokan güzellikleri, gece gündüz bitmeyen eğlencesi ile Ege’nin vazgeçilmez yerlerinden birisi. Buraya geldiğinizde ilk fark edeceğiniz şey denizin temizliği ve pırıl pırıl havası olacak. Akşama doğru güneşin batışını seyretmek ve gökyüzünün farklı tonlarını görmek çok güzel, ayrıca ağaçların altında serinlemek ve ormanın mis kokusunu almak da Marmaris’de cabası. Ege’nin güzel havasını ve denizin tadını burada 2 kat daha fazla alabilirsiniz.

shutterstock_ 2 368252528

 

Muğla’nın tatil beldelerinden olan Marmaris her yıl yerli ve yabancı yüzbinlerce turisti ağırlamakta. Buraya gelen turistler Marmaris’den ayrılmak istemiyor. Bir çok yabancı ve yerli turist tatil için geldiği bu yerlerde ev satın alıp veya kiralayıp kalıcı olmuş. Buraya aşık olmamak ne mümkün, bu doğanın güzelliği ile Marmaris’te kim kalmak istemez?  Konaklama konusunda oldukça geniş seçeneklere sahip ve her bütçeye uygun fiyatları olan Marmaris’de otel, motel, kiralık ev, kiralık villa bulabilirsiniz. Oldukça kaliteli ve hareketli olan eğlence mekanları Marmaris’de eğlence severleri bekliyor olacak.

resim 2

Gezilebilecek Yerler

Marmaris Kalesi Denizle Bütünleşmiş:  Marmaris Kalesi adeta buranın simgesi gibi, bu kale yat limanının hemen arka tarafında bulunuyor. Bir yanda yat limanı bir yanda kale diğer yanda deniz eşsiz bir güzellik sağlıyor. Kaleye Marmaris merkezden yürüyerek veya bisikletle ulaşabilirsiniz. Kale restorasyonu yapılmış ve içerisinde bir müze mevcut, müzede Helenistik Roma ve Bizans dönemine ait eserleri görmek mümkün.

resim 3

Hafsa Sultan Kervansarayı Tarihe Uzanan Bir Kapı: Osmanlı dönemine ait olan mimari yapı 1545 tarihinde yapılmış. Kaleye giderken karşınıza çıkan bu eserin içinde bölgenin yapısına uygun hediyelik eşya satan yerler bulunmakta. Buradan sevdiklerinize hediyelik eşya almadan ayrılmayın.

resim 4

Halıcı Ahmet Urkay Müzesi geçmişe Götürüyor: Marmaris’e 9 km uzaklıkta bulunan müze 3 bin m.kare bir alan üzerine kurulmuş. Müzede iki bölüm bulunmakta, ilk bölüm etnografya kısmı ikinci bölüm ise arkeoloji müzesi, siz de tarihi seviyorsanız mutlaka burayı ziyaret etmelisiniz.

Marmaris Plajları İle Ünlü : Marmaris olurda hiç denizden söz etmemek olur mu? Marmaris ve çevresinde uzun tertemiz harika kum plajlar bulunuyor. Denizin ve doğanın tadını doyasıya çıkarabileceğiniz Marmaris plajları sizleri bekliyor. Mutlaka görmeniz gereken plajlar İçmeler, Turunç, Cennet adası, Sedir Adası ve Boncuk Koyu Plajları.

marmaris

Muhteşem Koylar Sizi Bekliyor: Marmaris doğası bozulmamış ve çevresinde harika koylar var. Özellikle yat turlarına katılarak harika koyları keşfedebilir ve kendinizi bu koyların masmavi ve serin sularına bırakabilirsiniz. Marmaris’e gitmişken  Bördübet, Kumlubük, Selimiye, Hisarönü, Kızkumu, Ayın Koyu ve Abdi Resi koylarına uğramadan dönmeyin.

shutterstock_3 359341952

Bozburun Yarımadası Çok Etkileyici:  Buraya Marmaris’den ulaşım yaklaşım 3 ila 4 saat arasında sürmekte. Fakat buraya geldiğinizde karşılaşacağınız manzara buna değecek. Hayatınızda böyle bir kumsal görmediğinizi şimdiden söyleyebilirim. Denizin ortasında Osmanlıdan kalma bir burç da mevcut.

resim 6

Marmaris’e Gelip de Etkinlik Yapmamak Olur mu? İnbükü Orman Kampı bu kampa gelmeden önce dışarıdan birçok ihtiyacınızı tedarik etmelisiniz. Kamp ücreti Günlük 30 ila 40 TL arasında. Burada mangalınızı yakabilir Atv kiralayabilir ve ormanı gezebilirsiniz. Buranın manzarası da gerçekten çok harika ve etkileyici.

Turunç Koyu Tam Bir Kafa Dinleme Yeri: Buraya geldiğinizde doğanın güzelliği sizi etkileyecek. Tertemiz deniz, çam kokan harika ormanlar ve sessizlik. Burası tam bir dinlenme ve enerji depolama yeri.

Ne Yenir

Marmaris Ege bölgesinde olduğu için buranın yemek kültürünü yansıtır. Zeytinyağlı yemekler ve sebze yemekleri burada oldukça yaygın. Ayrıca sahil şeridi boyunca uzanan fasfoodlar da karnınızı doyurabilirsiniz. Buranın ızgara çeşitleri de oldukça lezzetli. Deniz ürünleri restoranları da bölgede oldukça yaygın, ayrıca yeşil sebzeler bu bölgede bol olduğu için sofralarınızı süsleyen harika salataların tadına da mutlaka bakın.Burada muhteşem İzmir köftesi yapan yerler de mevcut.Sabah kahvaltıda Marmaris simidi ve Boyoz’da yiyebilirsiniz.  Marmaris’de karnınızı en lezzetli yemeklerle doyuracak ve çok dinleneceksiniz.

resim 7

 

Nasıl Gidilir?

Marmaris’e karayolu ile gidebilirsiniz fakat en mantıklı olanı uçak seyahati. Dalaman havalimanına indiğinizde Marmaris’e ulaşmak için sizi 1 saatlik karayolu bekliyor. Karayolu ile yapacağınız bu seyahat de doğanın adeta tadını çıkaracaksınız.

marmaris_cta

 

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...