Muhteşem Görkemiyle Anzer Yaylası

Anzer denince aklıma ilk gelen, her zaman anzer balı olur. Anzer Yaylası Rize’nin İkizdere ilçesine yaklaşık 35 km uzaklıkta ve Rize merkeze 55 km mesafede olan, doğal güzelliği ile tam bir temiz hava deposu. Anzer Yaylası’na çıkarken doğal güzelliklere bakmaktan kendimi alamadım. Çok sayıda çiçek ve bitkiye ev sahipliği yapan Anzer yaylası, tam bir renk cümbüşüne dönüşmüş. Anzer Yaylası’nda yeşilin hakimiyeti yaz ve kış hiç bitmiyor. Yağan kar ve yağmurlar, bitkileri canlı ve renkli tutuyor. Anzer Yaylası ülkemizde bakanlar kurulu kararıyla, turizm merkezi ilan edilmiş. Çiçeklerin kokusunu ve dağ havası almak, gerçekten bana çok iyi geldi. Şehrin stresli hayatından bir nebze kurtulduğum için kendimi çok şanslı hissettim. Anzer Yaylası’na çıkarken ilk dikkatimi çeken ise, her yerde arı kovanlarının olması. Anlaşılan çiçek türlerinin fazla olması ve havanın temiz olması, bölgede arıcılık işi ile uğraşanları epeyce çoğaltmış. Meşhur Anzer balı ve kaymak ile kahvaltı yapabilmek için, şimdiden sabırsızlanıyorum. Anzer çok büyük alana sahip bir yayla. Bölge turizm merkezi olduğu için, her türlü ihtiyacı giderecek yerler bulmak mümkün. Yaylada pek ağaç yok fakat çok güzel bir bitki örtüsüne sahip. Binbir farklı renkte çiçek ve bitki, ortaya muteşem bir renk şöleni çıkarmış. Anzer’de her yıl Ağustos dönemlerinde yayla şenliği yapılmakta ve horon çekildikten sonra, yöresel yemekler yenmekte.

resim 1

 Anzer Yaylası’nda Yamaç Paraşütü Yapmak Çok Güzeldi

Anzer Yaylası’nın birçok bölgesi çeşitli sporlar için uygun. Ben yamaç paraşütü tutkunu olduğum için, önce zirveye bir tırmanış yaptım ve sonra kendimi rüzgarın kollarına bıraktım. Anzer Yaylası zirve tırmanışı ve tracking sporları için ideal bir yer. Bu arada şunu söylemeden de geçemeyeceğim, of road sporları için de bölge çok ideal.

resim 2

Karadenizin Eşsiz Lezzetleri Anzer Yaylasında

Karadeniz yemekleri beni hep cezmetmeyi başardı. Nerede bir karadeniz yemeği yapan yer görsem, hemen orayı tercih ederim. Anzer Yaylası’nda karadeniz yemeklerinin ortasına düştüm.  Sabah kahvaltısında soframız tamamen yöresel ürünlerle doldu taştı. Doğal Rize tereyağı, meşhur anzer balı, muhlama ve köy ekmeği ile, harika bir kahvaltı yaptım. Doğal ve lezzetleri gerçekten çok iyiydi. Bu arada suyundan mı, çayının kalitesinden mi, bilemem ama çay gerçekten çok lezzetliydi, içtikçe içesim geldi. Anzer yaylasına çıkmak için yolculuğumuza devam ettik ve Anzer’de bir sürü güzel yemekler tattım. Tattığım yemekler arasında kara lahana sarması, lahana çorbası, yeşillikler içinde hazırlanmış gözleme ve alabalık da vardı. Anzer’de bulunan Alabalıklar çiftlik değil ,sularda yetişen doğal alabalıklar. Her lezzetin doğal ve katkısız olanı güzel, Anzer’in bütün yemekleri doğal ve katkısız.

resim 3

Dünyaca Ünlü Anzer Balının Tadına Baktım

Anzer balının diğer ballardan en farklı özelliği, yöreye özgü bitkilerin bulunması ve endemik çiçeklerin polenlerinden olmasıdır. Öğrendiğim kadarıyla bir balın anzer balı olduğunu anlamak için, laboratuvarda  analiz yaptırmak gerek. Satılan anzer balları analiz edildikten sonra satışa sunuluyor. Anzer balını çok fazla yememek gerekiyor, çünkü çok etkili bir bal olduğu için insanı çarpabiliyormuş. Aynı zamanda dünyanın en pahalı balları arasında. Kilosu 600 TL civarında olan anzer balı, çok pahalı fakat dünyaca ün yapmış durumda. Ben sadece bir miktar, kahvaltıda tadına bakma fırsatı bulduğum için. Her yıl 3000 arı kovanı yaylaya çıkarılmakta. Bu arada anzer balı birçok hastalığı tedavi eder özelliğe sahip. Meşhur Rize kavurmasını Anzer Yaylası’nda yeme şansına da eriştim.

resim 4

Anzer ‘de Tüm İhtiyaçlarımı Giderdim

Anzer Yaylası’nın 2,5 km  yakınında Ballıköy bulunmakta. Köyde market, kasap, restoran bulmak mümkün. Ayrıca konaklama da yapılabiliyor. Kış ayında Anzer yaylasına aşırı kar yağıyor, yaz ayında sıcaktan bunaldığım günlerde yaylanın serinliği bana çok iyi geldi. Kış ayında Anzer’e giden yollar kardan kapandığı için köylüler genelde kış aylarında Rize merkezde yaşıyorlarmış.

Anzer Yaylası’nda Doğa Harikaları İle İç İçe

Binlerce çeşit kır çiçeği yaylayı adeta dev bir çiçek bahçesine çevirmiş. Anzer Yaylası’nın çeşitli bölgelerinde, rafting yapılabilen yerler mevcut. Ayrıca birçok krater gölü de bulunmakta. Karadenizin doğal yapısına uygun ahşap evleri  doğaya ayrı bir hava katmış. Anzer’de gördüğüm en güzel doğa harikaları; Buzlağan, Herami Dağları ve Alcahal gibi güzelliklerdi. Muhteşem görünümlü dipsiz göl, insanı adeta büyülüyor. Anzer’in suları gerçekten bir harika, buz gibi ve lezzetli. Anzer’de çadır kurup kamp yapan kişiler de gördüm, anzer kamp yapmaya da oldukça müsait bir yayla.

resim 6

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...