Mücahit Muğlu ile seyahat fotoğrafçılığı üzerine konuştuk

Seyahat bir tutku, seyahat fotoğrafçılığı ise bu tutkuyu en iyi ifade edebileceğiniz yöntemlerden biri. Instagram’da her gün dünyanın her yerinden seyahat fotoğrafları gördüğünüzde gıpta ile bakanlardan mısınız? Onlar en büyük ilham kaynakları, bazı yetenekler seyahat ve fotoğrafçılık tutkularını bir araya getirip dünyanın en keyifli mesleklerine sahip oluyorlar. Peki seyahatlerinizde iyi fotoğraf çekmek gerçekten zor mu?
Aslında daha iyi fotoğraf kareleri çıkarmak ya da amatör seyahat fotoğrafçısı olmak istiyorsanız, bilmeniz gereken bazı temel kurallar ve ipuçları var. Bu ipuçlarını sizinle özellikle doğa fotoğrafları ile insanların hayranlığını kazanan Mücahit Muğlu paylaşacak.Mücahit 24 yaşında, Malatya doğumlu bir seyahat fotoğrafçısı. İnşaat Mühendisliği okumasına rağmen okulun ilk yıllarından beri sahip olduğu fotoğraf ve seyahat tutkusu şu an mesleği haline gelmiş.Bu röportaj, kendinizi seyahat fotoğrafçısı olarak geliştirmeniz için bir yol haritası olacak. Bu ipuçları ile fotoğraflarınızda kayda değer bir gelişme göstereceğinize emin olabilirsiniz. İşte sorularımız ve Mücahit’in süper yararlı cevapları.
(Bütün fotoğraflar Mücahit’in web sitesinden alındı. Takip için @mucahitmuglu)
  salda-golu
Tek kamera ile mi seyahat ediyorsun yoksa birden fazla mı? Telefonunla fotoğraf çektiğin oluyor mu?

Genellikle tek kamera ile seyahat ediyorum. Eğer bir yandan video çekmeyi de düşünüyorsam; video çekimine uygun, ayrı bir kamera taşıdığım da oluyor. Telefonumla sık sık fotoğraf çekerim. Hatta bazen kendimi kaptırıp gezi boyunca tüm fotoğrafları telefonumla çektiğim oluyor.

Bize ‘profesyonel kamera’yı tanımlayabilir misin?

Bence her kamera ile profesyonel işler çıkarılabilir. O yüzden herhangi bir kamerayı profesyonel olarak tanımlamaktansa ortaya çıkan işin profesyonelliğine bakmak daha doğru olur. Örneğin telefon kamerasını pek profesyonel olarak görmesek de yalnızca telefon kullanarak çok profesyonel işlere imza atan fotoğrafçılar mevcut.

Sence akıllı telefonlar ile başarılı seyahat fotoğrafları çekilir mi?

Bence gayet çekilebilir. Ben de çoğu zaman fotoğraf çekerken akıllı telefonumu kullanıyorum. Özellikle fotoğraf makinesine hakim olmayanlar için telefonla çekim yapmak çok daha kolay olacaktır.

avusor-yaylasi

 

Seyahat fotoğrafları çekmek isteyen amatör bir gezgine önerebileceğin düşük bütçeli kamera nedir?

Başlangıç olarak telefon kamerasını kullanıp kadrajını geliştirebilir. Daha sonra önereceğim makine Canon’un giriş seviyesinden Canon Eos 650D olabilir. Benim de zamanında kullandığım bir kamera. Yeni başlayan bir amatör fotoğrafçı için yeterli olacaktır.

Sence tripod seyahat ederken gerekli bir ekipman mi?

Yalnız seyahat edenler için oldukça gerekli bir ekipman bence. Çoğu manzaraya karşı selfie çekmek zorunda kalmamak için oldukça kullanışlı oluyor. Tabii ki seyahat ederken tripod modellerinden en hafif olanları tercih etmek daha mantıklı olur.

Herhangi bir editleme programı ya da uygulaması kullanıyor musun? Evetse, hangileri?

Düzenleme programı olarak Photoshop CC kullanıyorum. Genel tonlamaları yaptıktan sonra eğer sosyal medya üzerinden paylaşacaksam telefondan ayrıca düzenliyorum. Telefonda düzenlemek için Instagram’ı tercih ediyorum. Instagram’da en çok kullandığım filtre de Ludvig. Bu filtreyi, sıcak tonları ön plana çıkarıp mavi tonlarının etkisini azalttığı için tercih ediyorum.

artvin-borcka-karagol

 

İkonik yapıları sıradanın dışına çıkarak çekme konusunda bize verebileceğin öneriler var mı?

Sıradanın dışına çıkmak için farklı açılardan bakmak gerek. Yere eğilerek ya da daha yüksek bir yere çıkarak farklı kadrajlar elde edilebilir. Ayrıca çekim yaptığımız hava koşulu da sıradanlığı yok etmek için kullanılabilir. Sürekli güneşli halini gördüğümüz bir yapıyı; yağmurlu, sisli ya da karlı bir havada fotoğraflamak sıradanın dışında bir görüntü çıkarmak için yeterli olabilir.

Kendini fotoğraflıyor musun? Evetse fotoğraflama metodların neler?

Doğada vakit geçirirken fotoğraflayacak özne bulamadığım durumlarda kendimi model olarak kullanıyorum. Bu fotoğrafları genellikle tripod kullanarak; zamanlayıcı ile çekiyorum. Herhangi bir manzaraya karşı hatıra fotoğrafım olmasını istediğim durumlarda; kadrajı ayarlayıp, arkadaşlarımdan çekmesi için rica ettiğim de oluyor.

Gün ışığı ile ilgili en önemli kural nedir? Fotoğrafçılıkta kullanılan ‘altın saat’ terimi hangi saat aralığını kapsıyor ve bu saatler neden önemli? Senin için de vazgeçilmez saatler mi?

Altın saat olarak bahsedilen zamanlar gün doğumu ve gün batımı saatlerini kapsıyor. Benim altın saatlerim ise sabah gün doğmadan ve akşam gün battıktan sonraki zaman dilimi. Havanın bulutlu ve sisli olduğu durumlarda ise herhangi bir zaman dilimi benim için ideal saat olabiliyor. Sert güneşin hakim olduğu saatlerde genellikle makineyi elime bile almıyorum.

mucahit-muglu-avusor-golu

 

1/3 kuralı nedir? Fotoğrafları bu kurala göre çekmek neden önemli? Sen bu kurala disiplinli bir şekilde bağlı mısın?

1/3 kuraldan ziyade göze hoş göründüğü için tercih edilen bir metod bence. Fotoğrafı yukarıdan aşağıya 3’e bölünmüş olarak düşünüp; özneyi fotoğrafın 1/3’üne ya da 2/3’üne yerleştirmek daha estetik duruyor. Ayrıca fotoğrafta özne olarak model kullanıyorsak, modelin baktığı yönde boşluk bırakmak da ideal fotoğrafı elde etmek için kullanılıyor. Benim bu kurala disiplinli bir şekilde bağlı olduğum söylenemez. Çoğu durumda özneyi fotoğrafın orta yerine yerleştirdiğim de oluyor. Kurallara körü körüne bağlı kalmak yaratıcılığı öldürebilir.

Sence kötü hava fotoğraf çekmek için iyi bir fırsat olabilir mi? Kar yağışı, yağmur, bulutlar… Bu hava şartlarında iyi bir kompozisyon yaratmak mümkün mü?

Bence oldukça iyi bir fırsat, güneşli havaya göre çok daha dramatik görüntüler elde edilebilir. Gördüğümüz çoğu fotoğraf iyi havada çekilen fotoğraflardan oluştuğu için kötü havada çekilmiş herhangi bir fotoğraf daha farklı ve daha ilginç geliyor. Örneğin İstanbul’daki artık sıradanlanmış manzaralar bile kar yağınca çok daha farklı bir havaya bürünüyor.

Fon seçerken nelere dikkat ediyorsun? 

Fotoğrafta öznenin arka planı için fon seçerken sade olmasına dikkat ediyorum. Özneyi daha ön plana çıkaracak, karmaşıklıktan uzak fonları tercih ederim. Eğer arka fon hoşuma gitmiyorsa diyaframı açarak bulanıklaştırma yoluna gidiyorum.

yedigöller-bolu

 

Fotoğraflarındaki kompozisyonları ortaya çıkarmanın püf noktaları neler? 

Öne çıkarmak istediğim kompozisyon ve özneler için yardımcı ögeler kullanıyorum. Örneğin ormanda yürüyen bir adam figürünü öne çıkarmak istiyorsam; ağaçların özneye dikkat çekecek şekilde yer almasına dikkat ediyorum. Ağaçların sahip olduğu perspektifi, izleyicinin gözünü özneye taşıyacak şekilde ayarlıyorum.

En iyi gün doğumu / gün batımı fotoğraflarını nasıl çekiyorsun?

Gün doğumlarında çekilen fotoğraflar sabahki sisin etkisiyle her halükarda muhteşem çıkıyor. Eğer gün doğumunda çekim yapacaksam sabahki sisli havayı kaybetmeden çekim yapmaya özen gösteriyorum. Gün batımı fotoğraflarında kullandığım özel bir teknik yok diyebilirim.

mucahit-muglu-pokut

 

Yeni başlayan seyahat fotoğrafçılarına verebileceğin başka bir öneri var mı?

Yeni başlayanlara önerim çekebildikleri kadar çok fotoğraf çekmeleri. Çektikleri her fotoğrafla yeni şeyler öğreneceklerine ve yeni bakış açıları kazanacaklarına eminim. Ayrıca seyahat halinde olmak güzel işler çıkarmak için büyük bir avantaj. Bu avantajı kullanıp, azimli ve istikrarlı oldukları sürece istedikleri sonuçları elde edebileceklerini düşünüyorum.

 

Haftalık bültenimize üye olun, seyahat ile ilgili tüm merak ettikleriniz ve en avantajlı kampanyalardan ilk siz haberdar olun. Üyelik için buraya tıklayın.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...