MODERN ŞEHİR ASTANA

Astana, son dönemlerde en çok gelişen şehirler arsında yer alıyor. Kazakistan’ın ikinci büyük şehri olan Astana’da, yapı ve şehirleşme anlamında milyon dolarlık projeler hayata geçiriliyor. Şehrin kültürel ve mimari yapısı çok farklı ve etkileyici görünüyor. Astana Kazakistan’ın başkenti. Buraya geldiğinizde kendinizi farklı hissedeceksiniz.

resim 1

Burada 130 farklı topluluk barış ve kardeşlik içinde yaşıyor. Ülkemizden buraya geldiğinizde hiç yabancılık çekmeyeceğinizi düşünüyorum, burada insanlar çok sempatik ve gelenlere yardımcı oluyor.

resim 2

Astana’da dikkatimi çeken ilk şey modernleşme yolunda atılan hızlı adımlar oldu. Burada bulunan insanlar bize kardeş gözüyle bakıyor. Astana, Türkiye saatinden 3 saat ileride bulunuyor. Burada kendi bütçenize göre oldukça konforlu ve kaliteli oteller bulma şansınız var.

resim 3

 

Dilerseniz Astana’nın farklı kültürü, yaşam tarzı, yemek kültürü ve mimari yapısına birlikte bakalım.

resim 4

Bayterek Kulesi

105 metre yüksekliğe sahip olan ve Astana’nın simgesi haline gelmiş bu kule, Astana’yı kuş bakışı izleyebileceğiniz ve enfes görüntüler elde edebileceğiniz bir yer. Bayterek, uzun ömürlülüğü ve bilgeliği simgeleyen bir ağacın adı. Bu ağaca ömür ağacı da deniyor. Anıt üzerinde Kazakistan’ın şu anki devlet başkanı olan Nazarbayev’in el izi mevcut. Bu el izine elinizi koyduğunuz zaman Kazakistan milli marşı çalıyor. Kule içerisinde cafeler, sanat galerileri ve akvaryumda var. Bayterek burada barış ve hoşgörünün simgesi olarak da biliniyor. Panaromik salon, Astana’nın  1997 yılında başkent olmasıyla temsili olarak 97. Metrede bulunuyor.

resim 5

Nur Astana Camii

Nur Astana Camii, Orta Asya ve Kazakistan’ın en büyük camisi konumunda bulunuyor. Bu caminin en büyük özelliği ise caminin ana bina yüksekliği ve minaresi diyebilirim. Cami binasının yüksekliği 40 metre, minare yüksekliği ise 63 metre uzunluğunda.   Bina yüksekliği Hz Muhammed’in ilk vahiy alma yaşını, minare uzunluğu ise vefat ettiği yaşı simgeliyor.

resim 6

Han Çadırı

Dünya’nın en büyük çadırı hangisi diye sorsam, nasıl bir cevap verirdiniz? Bunun cevabı tabii ki Astana’da bulunan 150 metre yüksekliğe ve 10 futbol sahası büyüklüğe sahip olan Han Çadırı. Bu yapı ile ilgili gurur duymamız gereken bir sebep de var. Bu çadır bizim ülkemizden bir inşaat firmasının imzasını taşıyor. Çadır aynı zamanda dünyanın en büyük şeffaf çadırı olma özelliğine de sahip. İnanmayacaksınız ama çadır içerisinde meydanlar, sokaklar, eğlence ve alış veriş merkezleri, kapalı plaj ve mini golf alanı bulunuyor. Bu yapı çok ihtişamlı ve ziyaretçileri de oldukça fazla.

resim 7

Barış Ve Hoşgörü Piramidi

Hoşgörü sembolü olarak inşa edilen piramit, çok etkileyici bir mimari yapıya sahip. Görünüş olarak Mısır’da bulunan piramitlere benziyor fakat kullanılan malzeme ve içeriği tamamen farklı. 35 bin metrekare alana inşa edilen piramit, 62 metre yüksekliğe sahip. Kazakistan birbirinden farklı milletlerin yaşadığı bir kent olduğu için, piramitin üst tarafına 130 farklı milleti temsil eden güvercinler çizilmiş. Piramit içinde Astana Üniversitesi, müze, opera, kış bahçesi, konferans salonu ve 18 farklı dinin mabedi bulunuyor.

resim 8

Astana Bağımsızlık Sarayı

Özellikle uluslararası toplantıların yapıldığı ve gelen üst düzey devlet yetkililerinin karşılandığı saray, mimari yapısıyla çok etkileyici ve modern bir görüntüye sahip olan bir diğer yapı. Buraya geldiğinizde en fazla dikkatinizi çekecek olan şey ise, sarayın dünyanın en büyük maketlerinden birine ev sahipliği etmesi olacak. 50 metre uzunluğa ve 33 metre genişliğe sahip olan maket, Astana’nın 2030 yılında nasıl olacağınız gösteriyor.

resim 9

Duman Center

İçerisinde deniz müzesi, akvaryum, yiyecek ve alışveriş yapılabilecek mekanlar bulunuyor. Burada Kazakistan’a ait hediyelik eşya ve giyisiler de satılıyor.Burası vakit geçirmek için enfes bir yer. 2008 yılında açılışı yapılmış olan center, 3 katlı ve bazen çeşitli konferanslara da ev sahipliği yapıyor. Center, sabah 10:00 akşam 22:00 saatleri arasında açık. Buradaki deniz müzesini mutlaka gezmenizi tavsiye ederim.

resim 10

Ne Yenilir?

Orta Asya ülkesi olan Kazakistan’da neredeyse et olmadan hiçbir şey yenilmiyor. Burada hamur işleri bile yapılırken mutlaka et kullanılıyor. Şunuda söylemeden geçemeyeceğim: Burada et yerken biraz dikkatli olmalısınız. At eti çok fazla tüketildiği için, istediğiniz yemeğin hangi etten yapıldığını mutlaka sorun 🙂 At eti yemek istemiyorsanız, Astana’da işiniz çok zor diyebilirim. Neden mi? Her getirdikleri menüde karşınıza et çıkacak. Menüde bulunan etlerin büyük bir kısmı at eti.

resim 10

En önemli yöresel yemekleri Kazak Havyarı diyebilirim. Astana çok gelişen bir şehir olduğu için, burada Amerikan, Çin, İtalyan ve Fransız restoranlarını da görebilirsiniz.Buranın milli içeceği ise at sütünden yapılan Kımız ve oldukça fazla tüketiyorlar.

resim 11

Bavursak da buranın yöresel yiyeceği,  hamurdan yapılan ve yağda kızartılan bir yiyecek türü.

resim 12

Nasıl Gidilir?

Ülkemizden Astana’ya aktarmasız olarak uçak seyahati yapabilirsiniz. İstanbul’u referans alarak Astana’ya yaklaşık 5 saat 30 dakikada ulaşabilirsiniz. Buraya geldikten sonra şehir merkezine kalkan otobüslere, taksiye binebilir veya araç kiralayabilirsiniz.

Modern Şehri İle Astana'yı Şimdi Keşfet!

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...