Mersin’i Yerlisinden Öğrenin

Bazıları için tantuni, bazıları için Akdeniz, bazıları için ev, bazıları için merak… Mersin, Akdeniz’in güneyindeki gerçek bir Anadolu şehri. Sadece turizm değil, aynı zamanda zengin mutfağı ile de meşhur. Bilmediğimiz için utanmayalım, bir yerlisinden öğrenelim dedik bu şehri, gittik, en doğru insanı bulduk.

unnamed

Murat Ertanıroğlu Tarsuslu, şehrine aşık bir Mersin yerlisi. Biz sorduk, o cevapladı. Gitmeden önce mutlaka okunması gereken harika bir röportaj oldu. Karşınızda, yerlisinin gözünden Mersin. Önce yazıyı okuyun, ardından sizi şuraya alalım 🙂

1. Öncelikle yıllarca orada yaşamış biri olarak bize Mersin’de yaşamanın ne demek olduğu ile ilgili bir şeyler söyleyebilir misiniz?

2999208332_be8248ed4a_z

Mersin’de yaşamak Akdeniz’in kucağında, kışın ve buna bağlı buhranların rastlanmadığı, C vitamini ve sağlıklı bitkilere ulaşımın kolay olduğu, gün be gün gelişen bir şehirde sayısız alternatifle sıkılmamayı garanti altına almaktır. Hayat pahasının henüz tam anlamıyla uğramadığı güzel bir yerdir Mersin. Her ne kadar bazen nefes almayı zorlaştıracak, günün belli saatleri dışarı çıkmayı psikolojik bir problem olarak nitelendirmeye sebep olacak bir sıcağa sahip olsa da Mersin bambaşkadır. Her evin çatısında günej enerjisi paneli bulunur ve insanlar burada depo edilen suyla banyo yapar. Yani güneş, Mersin insanının kanındadır. Zaten bu memleketin insanları da bu yüzden sıcaktır!

2. Bu kadar sıcaktan bahsetmişken biraz serin bir soru gelsin: Bize çok turistik olmayan koyları sayar mısın?

Screenshot_1

Kaynak: Instagram – serkanguneskuafor

Sakin koylar Mersin’den çıktıktan sonra hemen her dönemeçte karşınıza çıkıyor. Ama Yapraklı Koy meşhur. Ve balık restoranlarının olduğu Narlıkuyu, kaynak suyu ile dolu bir koy. Buz gibi. Ancak haftasonları gitmemek tavsiyedir, günübirlikçiler sağolsun mahveder. Onun dışında Kızkalesi, Ayaş, Akkum vs… Taşucu’na kadar her yer böyle irili ufaklı koyla dolu. Taşucu demişken buradaki tekne turları da muhteşemdir; hem temiz deniz, hem güzel koylar. Eğlenceli ortam ve güzel yemekler… 50 TL gibi komik de bir fiyata Mersin’den servisle götürüp akşam geri getirdikleri bir sistem. 1 gün buna ayrılabilir yani. 

3. O zaman şehre geri dönelim. Şehir içi ulaşımda en çok ne kullanılıyor?

2991613523_0c49519ef7_z

Şehir içi ulaşımın vazgeçilmezi dolmuş ve belediye otobüsüdür. Taksi neredeyse hiç kullanılmaz. Bunun yanı sıra Adana – Tarsus – Mersin arası bölgesel tren seferleri de Mersin – Adana arası gidiş gelişi kuvvetlendirmiş bir ulaşım şeklidir. Mersin’den Adana’ya 45-50 dakikada ulaşılıyor bu şekilde.

4. Nerede kalınır?

5128365126_bedc18d344_z

Hilton, Mersin Oteli, Sultaşa, Sahil Martı, Radison Blue (Burası 52 katlı bir bina ve Mersin’in simgesi sayılır. Çünkü şehre dair bütün fotoğraflarda göze çarpan bir gökdelendir), Liva Hotel, Golden King gibi otellerin yanı sıra çevre yolundan Mersin Üniversitesi’ne doğru giden yolda sağda ve solda son derece konforlu apartlar bulunuyor. Üniversite’nin tamamen kurulup yerleşmesiyle bu tarz işletmeler de çoğaldı. Geçtiğimiz yıl düzenlenen 2013 Akdeniz Olimpiyatları çerçevesinde onlarca ülkeden binlerce misafiri ve yine binlerce gönüllü / görevlinin sorunsuz olarak ağırlanmış olduğu düşünülürse kalacak yer hiç dert edilmemeli.

5- Gündüz Mersin’de vakit geçirmek için kafe önerebilir misiniz?

7261022786_06b5b0316f_z

Kushimoto Sokak, Mersin Forum, ve Marina Mersin’de yer alan kafeler, sahilde (Bir bilgi verelim. Mersin’in sahil parkı Avrupa’daki en uzun sahil parkı olarak bilinir. Kilometreler süren yeşil alan, spor alanları, parklar, bahçeler ve çay bahçeleri bulunur. Ayrıca bu bölgedeki Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Mersin İdman Yurdu Meydanları her sene şampiyonluk kutlamalarında konvoyların son durağı, coşkunun merkezidir) yer alan çay bahçeleri (Yasemin, Tırak Obası favorilerim) güzel bir akdeniz manzarası ile birlikte açık büfe kahvaltı, tavla, nargile, puf yastıklar, salıncaklar ve yeşillik içinde huzurlu ortam sunan yerler. Tömbeki de nargile için güzel bir kafe.

6. Mersin’de alışveriş nerede yapılır? Nerede/ne zaman sokak pazarları kuruluyor?

Mersin, burada yaşamayanların bile mutlaka methini duymuş olduğu bir alışveriş merkezine sahip: Forum Mersin. Buranın mimarisi oldukça farklı ve hem eğlence hem alışveriş için çok çeşitli mekana sahip. Marina da belli başlı markalara ulaşılabilecek bir yer.

Onun dışında Pozcu’daki Bahçelievler Postanesi’nin arkasında Cuma ve Cumartesi, Viranşehir’de Salı, Mezitli Soli Center bölgesinde Pazar günleri sosyete pazarları bulunuyor.

5654112609_6f1f3e045f_z

Enteller Caddesi olarak anılan, Mersin’in merkezindeki mağazalar da çeşitli indirim ve imkanlar sunuyor.

Bunun yanı sıra hemen her semtte belediye tarafından açılmış Pazar bölgeleri var ve belli bir rotasyonda halka hizmet sunuyorlar. Her çeşit taze sebze meyve, ayrıca giyim ve ev eşyaları buralarda satılıyor.

7. Mutlaka görmemiz gereken turistik yerler nereler?

Mersin bütün bu eğlence, alışveriş ve yemek seçeneklerini tabii ki tek bir temel üzerine oturtmuş bir şehir: turizm.

Genellikle şehir merkezinin dışında yer alan onlarca antik şehre sahip Mersin. Zaten Mersin’den Akdeniz kıyısı boyunca ilerleyen herkes beldelerin şimdiki adlarını ve latince adlarını bir arada görürler (Limonlu – Lamos, Kızkalesi – Korykos gibi). Buralarda yer alan kaleler ve eski yapılar mutlaka görülmelidir. Denizin ortasında yer alan Kızkalesi hem tatil, hem de tarihi bir gezi için ideal bir yerdir. Buranın da ilerisinde Cennet – Cehennem Mağarası yer alır. Bu da herkesçe ziyaret edilen bir bölgedir. Yapraklı Koy denize girilecek nefis yerlerden birisidir.

2999208332_be8248ed4a_z

Tarsus, Mersin’in en büyük şehri olan bir Roma kentidir ve her noktasında bunu hissettirir. Hristiyanlar için bir hac niteliğinde olan St Paul Kuyusu ve birkaç kilometre ötesinde ilk ezanı okuyan Bilal-i Habeşi’nin ve Hz. Danyal’ın türbeleri bu şehrin nasıl bir mozaiğe sahip olduğunu gösteriyor.
Şehrin göbeğinde yer alan Antik Şehir’de bulunan Roma Yolu, etrafındaki yerleşim yüzünden tam olarak ortaya çıkarılmamıştır. Bu yolun devamı kazıldığı zaman Tarsus’un altında yatan tarih ortaya çıkacaktır ki bu Antik Şehir’e inip gözleri kapatmak da bunun için yeterli olabilir.

Buraya uğrayanların 7 Uyurlar Efsanesinin geçtiği Eshab-ı Kehf mağarasına da uğrayabilirler. Ayrıca Şahmeran efsanesinin geçtiği yer, hemen önünde arz-ı endam eden bir Şahmeran heykeli bulunan Şahmeran Hamamı’na da uğranabilir.

Ayrıca yakın tarihimizde önemli bir rolü olan Nusrat Mayın Gemisi de Tarsus’un hemen girişinde yer alıyor.

Tarsus’un girişi demişken, yine burada yer alan Kleopatra Kapısı da hafızalarda yer edecek güzelliktedir. Burası zamanında Kleopatra tarafından ziyaret edilmiş, o dönemler deniz kıyısı olan bir bölgeden geriye kalmış taştan bir kapıdır. Son olarak burada eşsiz manzarası ile Berdan Barajı ya da Tarsus Şelalesi de ziyaret edilebilir.

1312596537_3703aa652b_z

Her ne kadar Mersin’e uzaklığı 5 saatlik bir yol ve bol virajlı koca bir dağı aşmayı gerektirse de Anamur (Muz şehri), Mersin’in önemli tatil bölgelerinden birisi. Buradaki Anemurium, zamanında Kilikia olarak anılan bölgenin yerleşim birimi olarak yer alıyor. Tiyatro, hamam, hapishane ve evleriyle tarihi bir şehri gezmek için ideal.

8. Şehrin ünlü festivali var mı? Varsa yılın hangi döneminde oluyor?

tantuni festivali_manfas1401532994

Mersin’de geçtiğimiz günlerde bir Tantuni Festivali yapıldı. Bu her sene Haziran’da yapılan bir festival. Onun yanı sıra Narenciye Festivali de var. Bu da Mersin’in portakal ve mandalina ile yapılan devasa arabalar, hayvanlar ve heykellerle kaplandığı, görenleri etkileyen bir festival. Bahar aylarında yapılıyor.

9. Ve tabi ki nerede ne yenir?

Bu ayrı bir röportaj konusu (gülüyor)*. Mersin çeşitli et yemeklerinin, deniz ürünlerinin ve tabi ki yüce tantuninin şehri olduğu için aramadığınız kadar mekan söz konusu. Tabi ki hepsi aynı kalitede değil. Ancak şunun garantisini verebiliriz: En ücra, en kıyıda köşede kalmış tantuniciye bile girip tantuni yemenizde sakınca yoktur. Çok temiz ve lezzetli yapacaklarına şüpheniz olmasın. Mersin’e ilk gelenler genelde tantunide marka olmuş (bunu duvarları boydan boya kaplamış, orayı ziyaret eden ünlülerle çekilen fotoğraflardan ve gazete yazılarından anlayabiliriz) mekanlara yönlendirilir (Göksel Tantuni ve Yaprak Tantuni). Buralarda yenecek olan tantuniler genelde porsiyon olarak küçüktür ama lezzeti tartışılmazdır. Yine de daha önce Mersin’e gelmemiş biriyseniz Memoş Tantuni, Acı Tantuni, Mert Tantuni gibi yerlerde de tantuninin hası yenebilir. Oldukça doyurucudur. Lezizdir.

10518092_1453123391604782_1888742169_n

Kaynak: Instagram  harunozguc

Mersin için bir efsane olan Ciğerci Apo ve Ciğerci Bahattin, şiş kebap ve ciğer çeşitlerinin keyifle tüketildiği mekanlar. İki kardeş tarafından yürütülen bu işte yaşanan bir anlaşmazlık şehirdeki efsane ciğerci sayısını ikiye çıkarmakla sonuçlandığı söylentisi de vardır. Burada ve tantunicilerde dışarıdan gelen insanları şaşırtan bir detay var: ikram. Sınırsız bir şekilde masaya gelen çeşitli mezeler, salatalar, közlenmiş sebzeler sürekli yenileniyor ve karşılığında bir ücret talep edilmiyor.

Yörenin güzel bir lezzeti olan humus (tereyağlı ve pastırmalı tavsiyemdir) için Hatay Restorant, lezzetli balık yemekleri için de Çapa Et & Balık restoran ve Narlıkuyu tercih edilebilir.

5261207169_5bf4ee4119_z

Yöreye has lezzet peşinde koşanlar ve sakatat türü yiyeceklere burun kıvırmayanlar için şırdan ve mumbar dolması da karşınıza seyyar olarak çıkacaktır. Şans vermenizi tavsiye ederim.

Yemeğin imzası olan tatlı da çeşitli. Hatay ile özdeşleşmiş olan künefenin en lezzetli ve en has haliyle Mersin’de de bulunacağını biliyor muydunuz? Tarz Künefe bu işte gayet iyidir.

Bölge adına fark yaratan şalgam da buraya gelip mutlaka tadılması gerekenlerden. Özkan Şalgam da bu işin markası olarak biliniyor.

10. Son olarak Mersin’in gece hayatı hakkında ne söyleyebilirsiniz? Gidilecek yerleri önerebilir misiniz?

Mersin, yılın her döneminde ziyaretçisi ve turisti bol bir şehir olduğundan gece hayatında da bunun yansımalarını görmekteyiz. Üniversite öğrencilerinin ve çalışan kesimin de buna ayak uydurduğu düşünülürse bu bölgede gece uğranacak mekan seçeneği çok fazla.

Screenshot_2

Öncelikle sahil bölgesinde birbiri ardına dizilmiş meyhaneler, balıkçılar (Hatay Restorant, Çapa Balık gibi), publar (Wiking Pub, Pedias, Dolphin [Burası karaoke için ideal]) kafeler (Allegro, Yasemin Garden), ve konsept mekanları (Leman Kültür bir şube açıyor. Yer Fıstığı herkesin yediği fıstığı yere attığı ve yerleri fıstık kabuğu dolu olan ilginç bir mekan. Kıskaç’ta yengeç ve bira ikilisi güzel sohbet eşliğinde tercih edilir) şehir merkezinde bulunanlar için ideal. Ayrıca Türk – Japon dostluğunun bir simgesi olan Kushimoto Sokak değişik konseptlerdeki mekanlarıyla gecenin geç saatlerine kadar insanlarla dolup taşan bir yer.

dsc-2620

Öte yandan Mersin’in çeşitli beldelerine tatil amaçlı gelenler için bu beldelere yakın bölgelerde bulunan gece klüpleri de bulunmakta (Truva gibi). Yine bu beldelerdeki denize sıfır mekanlar rakı balık sevenleri çağırıyor (Narlıkuyu bu konuda bir numara. Koyun adı bu)

Mersin sahilde yer alan Marina Mersin’deki kaliteli mekanlar da dolup taşan yerlerden (I see, Taps)

 

boiler plate

Our Readers Comments

 1. 4 kuşaktır Mersin’de yaşayan bir göçmenim. Burada doğdum ve ailemle yaşamaktayım.
  Mersin benim evnim gibidir. Neredeyse öz bir Mersinliyim diyebilirim.
  Şahsen, bir Mersinli ile röportaj yapıp, geneli doğru olan bilgilere rağmen nasıl bu kadar kötü ve
  herkes için yanlış fikir verecek fotoğraf temin ettiniz ve yayınladınız şaşırdım.

  İlk yanlış bilgi, Mersin Akdeniz’in güneyinde bir Anadolu kenti değil, Akdenizin Güney Doğusunda bulunan bir batı kentidir. Kısa ifadeyle Akdeniz kentidir.

  Bu yanlış bilgiyi takiben yayınlamış olduğunuz her fotoğraf karesi tabirinizi destekler nitelikte.
  Mersin’in bazı ara semtlerinde görebilirsiniz. Siz sanırım sadece oralarda gezmişsiniz.

  şahsi kanaatim, sizi yönlendirenlerin hatası.

  Esenlikler.

  • Sinan Bey merhabalar,

   Öncelikle ilgilendiğiniz ve zaman ayırıp yorum yaptığınız için teşekkür ederiz. Elinizde bizimle paylaşmak istediğiniz ve Mersin’i daha iyi yansıttığına inandığınız fotoğraflar varsa seve seve paylaşırız.

 2. Kızkalesi doğasıyla ve tarihiyle Türkiye’nin en önemli tatil beldelerinden birisi kesinlikle, detaylı bilgiler için teşekkürler.

 3. Merhaba, yorumlara boğsak, ve özellikle Tisan dan da bahsedilmeli. Dünyanın en iyi 13. koyu seçilmiştir.

 4. Merhaba, bu saydığınız kleopatra kapısı, kız kalesi gibi yerlere götüren tur var mı? Haftaya mersinde olacagım. Buralara tur gezisi isterim.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...