Melaka’da Görülecekler Listesi

Malezya’da geçireceğim 10 gün ve hiçbir planım yoktu. Kuala Lumpur’da bir kaç günün ardından, hem daha ekonomik hem de daha sakin bir yerde vakit geçirmek istedim. Yakın mesafeler içerisinde de en cazip gözüken yer Melaka idi. Kimle konuştuysam, Melaka’ya sadece haftasonları gittiklerini, 3-4 günden fazla kaldığım takdirde sıkılacağımı söylediler. Ben de gittiğimde neler yapılabileceğini, nasıl vakit geçirebileceğini araştırmaya başladım ve sonuç olarak toplamda 7 gün kaldım.

Melaka, ilk bakışta Eskişehir’i andırıyor. Bir nehirin kenarında Portekiz mimarisine sahip binalar, nehir kenarında kafeler. Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan bu sempatik şehirde, yapılacak ve görülecek bir sürü şey var.

A Famosa’yı Ziyaret Edin

Melaka_Malaysia_A-Famosa-01

1511’de Portekizliler Melaka’yı fethettiklerinde, bu kaleyi inşaa etmişler. Kale kalıntılarının önünde bir kaç top ve bunlarla fotoğraf çektiren turistleri göreceksiniz. Adı her ne kadar kale olsa da, kale kadar büyük bir yer hayal etmeyin.

St. Paul Kilisesi’ne Tırmanın

1

A Famosa’nın ardından yukarıya doğru tırmanan merdivenleri takip ettiğinizde, Portekizliler tarafından 1521’de inşa edilen St. Paul Kilisesi’nin kalıntılarına ve tepesine ulaşacaksınız. Kilisenin kalıntıları sadece dört duvardan ibaret, çatı tamamen yok olmuş durumda olsa da yine de etkileyiciliğini kaybetmemiş. Özellikle kalıntıların arasında müzik yapan müzisyenler, farklı bir hava katıyor.

Pul Müzesi’ni Ziyaret Edin

Malacca_Stamp_Museum

Melaka Pul Müzesi çok şirin eski bir Hollanda tipi binada yer alıyor. Pullar ilginizi çekmese bile, binanın şirinliğine karşı koyamacak ve içeriye adım atmak isteyeceksiniz. Pullar, mektuplar ve yazı diline dair her şey benim her zaman ilgimi çekmiştir. Geçmişten geleceğe yolculuğu anımsatan şekilde sergilenen pullara bakmak vakit kaybı gibi geliyorsa eğer, bu pulların replikalarının satıldığı  müzenin hemen girişinde yer alan dükkanda hızlı bir tur ile içeride neler olduğuna dair fikir edinebilirsiniz.

Süslü Üç Tekerlekli Bisikletler ile Şehri Turlayın

2

Şehrin meydanında birbirinden süslü iç tekerlekli bisikletlerin her birinin ayrı bir teması var. Kimisi frozen, kimisi spiderman, kimi barbi.. Bu taşıtlar ön tarafta bir bisiklet ve bu bisikleti kullanan sürücü, arka tarafta da bisikletin çektiği iki kişilik bir oturma alanından oluşuyor. Trishaw denilen bu taşıtlarla, şehirin turistik alanlarında, yüksek müzik eşleğinde tur atmak mümkün. O kadar popülerler ki, insanlar bir tur atmak için sıra oluyorlar. Sanırım olay tur atmaktan öte, bu çok süslü taşıtlara binmek. Kocaman adamların, frozen temalı trishawlar ile turladıklarımı gördüğümde, Asya ahalisinin anime manyaklığının içerisinde olduğumu anladım. Arkadaşlar ile bir kaç taşıt kiralayıp yarışmanın keyfini tatmanızı öneririm.

Jonker Caddesinde Alışveriş Yapın

2430183039_c0d236631f_o

Cuma ve cumartesi geceleri, Jonker caddesinde çok meşhur açık hava gece pazarı kuruluyor. Kıyafetler, kitaplar, birbirinden leziz yiyecekler ve aklınıza gelebilecek her türlü ürünün bulunduğu bu cadde, hem yerel halk hem de turistler tarafından akına uğruyor. Jonker caddesindeki farklı yiyeceklerin tadına bakarak, kalabalığın içerisinde yürüyüp eğlencenin bir parçası olmak size kendinizi iyi hissettirecektir.

Melaka Nehri’nde Botla Tur Atın

6948445309_a032f87a53_z

Şehrin bir ucundan diğerine devam eden bot turlarına katılmak, hem şehri farklı bir açıdan görmenizi sağlayacak hem de zamanında şehre gemilerle giriş yapan denizcilerin neler yaşadığını düşünmenize yol açacak. Nehir turunun bir diğer artısı da, nehir kenarında yer alan mekanlardan hangilerini kesinlikle görmek istediğinizi anlamaya yardımcı olacaktır. Ayrıca nehrin üzerinde yavaş yavaş salınarak turlamayı kim sevmez ki?

Küçük Hindistan ve Çin Mahalleleri’nde turlayın

5318361911_dbed7506f5_z

Küçük Hindistan ve Çin Mahalleleri, turist akınından uzak, yerel halkın rağbet ettiği bölgelerdir. Bu sokaklarda dolaşmak, kaybolmak Melaka’nın yaşam tarzını bir nebze daha fazla anlayabilmeyi sağlıyor. Turistik mutfaklar, hediyelik eşyalar burada yok. Gördüğünüz her şey yerel halka dair. Ayrıca günlük ihtiyacınız olan ürünler, buradaki marketlerde diğerlerine göre 5 kat daha ucuza geliyor. Ekonomik alışveriş adresi Küçük Hindistan ve Çin Mahallesi…

Sam Po Keng Tapınağı’nı ziyaret edin

640px-马六甲三宝庙

Eski zamanlarda Melaka’ya tüccarların bir çoğu büyük hayaller ile gelmiş, ancak bunların sadece bir kısmı başarılı olabilmiş, diğerleri ise vefat etmiş. Ailelerinden çok uzaklarda olan bu tüccarlar için dua edebilecek ya da tören düzenleyebilecek kimse olmadığı için, ruhlarını huzura erdirmek adına bu tapınak inşa edilmiş. Bu tapınak aynı zamanda dua edenleri, güçlü rüzgarlarda ve şiddetli yağmurlardan korumuş. Bunlar geçmişte kalmasına rağmen, Çin asıllı insanlar tarafından hala yoğun bir şekilde ziyaret edilen ve ibadet edilen bir mekan olmayı başarmış.

Nehir Kenarında kahvenizi yudumlayın

3

Meleka nehri kenarında bir çok kafe ve restaurant yer alıyor. Malezya’da çoğunluk Müslüman halktan oluştuğu için içki kültürü çok fazla yerleşmemiş. Meleka yabancı turistten çok hafta sonları Kuala Lumpur’dan kaçan aileleri ağırlıyor. O nedenle bu kafelerde alkol bulabilmek pek mümkün değil. Her ne kadar bir kadeh şarap eşliğinde manzaranın tadını çıkartmak isteseniz de, bunu muhtemelen çay, kahve ile gerçekleştirebileceksiniz.

Çin Yeni Yılı kutlamalarına katılın

4

Meleka’da Mart ayında, Çin kökenli nüfus Çin Yeni Yılını muhteşem törenler ile kutluyor. Sadece bir gününe katıldığım bu törenlerde, tam olarak neler olduğunu anlayamasam da, patlayan maytaplardan uzak durmaya çalışıp, yanaklarından, dillerinden kılıçlar geçirmiş adamları tapınaklar boyunca takip edip gün boyunca kalabalığın içerisine karışmak oldukça ilginçti. Gün boyu süren törenler gece olduğunda yerini Jonker caddesinin sonundaki genişlikte konserlere ve kaplan dansına bırakıyor. Eğer bir şansınız varsa, mutlaka yeni yıl kutlamaları esnasına orada olmaya çalışın.

Çin mimarisi ile inşaa edilmiş camileri ziyaret edin

5

Meleka tarih boyunca birbirinden farklı kültürlere ev sahipliği yaptığı için, bunlar hem hayat tarzına hem de mimariye etki etmiş. Çin mimarisinden etkilenilmiş cami de bunun bir yansıması. Gördüğümde tam olarak ne olduğunu anlayamadığım yapıyı, biraz daha dikkatli incelediğimde cami olduğunu fark ettim. İçerisindeki abdesthane bizim alışık olduğumuz musluklu, akarsulu yapıdan çok farklı bir şekilde, bir havuz idi. İnsanlar bu havuzun kenarında durup içerisine ellerini sokarak su alıyor, uzuvlarını yıkıyorlardı. Herkesin kullandığı suyu tekrar tekrar kullanıp, abdest alma fikri tüylerimi diken diken etti.

Sri Pogyatha Vinoyagar Moorthi Tapınağı’nı ziyaret edin

402828460_aadef382bb_z

Fotoğraf: Bentley Smith

Malezya’nın ilk Hindu tapınağı olan bu yapı, diğer Hindu tapınaklarından farklı bir mimariye sahip. Oldukça mütevazi ve küçük olan bu yapıyı ziyaret etmek için 10-15 dakikanızı ayırmanız yeterli ancak açık olduğu saatleri tutturmak biraz zor. Bazen turistlerin içeri girmesinden çok hoşlanmıyor ve içeriye almak istemiyorlar ama tatlı dille muhabbet edip izin istediğinizde, tüm kapılar ardında kadar açılıyor.

Melaka kadar küçük bir şehirde birbirinden farklı ve eksantrik yapacak bir çok şey bulmak oldukça ilginç.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...