Mayıs Ayında Katılabileceğiniz 5 Etkinlik

Cinco De Mayo

1280px-Cinco_de_Mayo_dancers_in_Washington_DC

Tarih: 5 Mayıs

Yer: Puebla, Meksika

Meksika’lıların Puebla şehrinde, 1862 yılında Fransız ordusuna karşı kazandığı zaferi kutladıkları bu büyük etkinlik, sıradan bir kutlama olmaktan çıkalı çok oldu. Saatlerce süren askeri gösterilere eşlik eden konserler, dans gösterileri, tiyatro oyunları ve lezzetli yemek standları ile Meksika ruhunu anlamak isteyenler için harika bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz.

Venedik Bienali

9162893987_5dd51756b5_o

Tarih: 9 Mayıs – 22 Kasım

Yer: Venedik, İtalya

Venedik Film Festivali ve Venedik Mimarlık Bienali’ni de içinde barındıran, 1893’ten beri düzenlenen Venedik Bienali adından da tahmin edilebileceği gibi iki yıl arayla içinde tek sayı barındıran yıllarda yapılıyor. Yüz yılı aşkındır süregelen Venedik Bienali, dünyanın en prestijli kültürel kurumlarından biri. Sanatsever seyahatçiler için kaçırılmaması gereken bir etkinlik.

Cannes Film Festivali

cannes-film-festival

Tarih: 13-24 Mayıs

Yer: Cannes, Fransa

Dünyanın en prestijli sinema festivallerinden biri olan Cannes Film Festivali süresince tüm şehir ünlü oyuncular, yönetmenler, senaristler ve yapımcılar ile doluyor. Festivale katılmanız zor bile olsa, bu ruhu tatmak, sokakta Brad Pitt ile karşılaşma ihtimalinizi sevmek istiyorsanız, Cannes Film Festivali tam sizlik. Sadece otellerin bu dönemde hızla dolduğunu hatırlatmamızda fayda var.

Peynir Yuvarlama Festivali

Untitled design (16)

Tarih: 27 Mayıs

Yer: Brockworth, İngiltere

Bu festival İngiltere’de 200 yıldır süren bir gelenek. 3.6 kg.’lık peynirler 45 derecelik açıya sahip İngiltere’nin Brockworth şehrindeki Cooper tepesinden saatte 100 km’ye ulaşan bir hızla aşağı yuvarlanmaya başlıyor ve çılgın 20 kadar yarışmacı da yakalamak için peşlerinden. Ödül ise yakaladıkları peynir. Peynir seviyorlarsa değer doğrusu. Şaşırmayın siz de peynir yuvarlayın ama dikkat edin çok tehlikeli olabilir. Festival 2010 yılında yasaklanmış daha sonra güvenli olması için 3.6 kg.’lık yuvarlak peynirler yerine köpükler kullanılmaya başlanmıştır. Neden mi böyle bir yarışma yapıyor İngilizler? Onu bilen yok.

Beyaz Geceler

Russia-St.-Petes-Scarlet-Sail-1

(Fotoğraf: 56th Parallel)

Tarih:25-26 Mayıs ve 16-17 Temmuz Arası

Yer: Saint Petersburg

Dostoyevski’nin Beyaz gecelerini okudunuz mu? Beyaz Geceler şehri St.Petersburg’a varmadan önce okumanın tam zamanı. 300 yıllık bu büyüleyici şehirde Mayıs ve Temmuz ayları arasında olmak başka zevk tabii ki. Beyaz Gecelerde Güneş yaz boyunca Kuzey Kutup dairesi üzerinde hiç batmıyor. Beyaz Geceler 25 Mayıs tarihinde başlıyor ve 16 Temmuz’a kadar sürüyor. 22 Haziran’da gündüz uzunluğu 19 saate erişiyor. Bu tarihte şehirde kutlamalar, havai fişek gösterileri gibi birçok etkinlik düzenleniyor.Tam bir festival havası! Tatilde uyumamak ve daha önce hiç yaşamadığınız bir deneyim yaşamak için beyaz geceler dönemi sizin için biçilmiş kaftan.

Our Readers Comments

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...