MAVİ BAYRAKLI PLAJLARIYLA ALANYA

Alanya’yı gezmeye başladığınızda, Antalya’nın diğer ilçelerden çok farklı doğal güzelliklere sahip olduğunu göreceksiniz. İstanbul’daki kapalı çarşıya benzeyen, yöresel kıyafetlerin ve Alanya’ya özgü lezzetlerin bulunduğu çarşıyı en fazla yabancı turistler ziyaret ediyor. Buraya geldiğinizde mutlaka bu çarşıya uğrayın derim, zevkinize ve damak tadınıza uygun bir şeyler bulacağınızı eminim. Burada alışveriş merkezleri, vaktinizi rahatça geçirebileceğiniz cafeler bir hayli fazla. Diğer yandan gece hayatını seviyorsanız burası sizin için muazzam bir yer. Barlarda ve eğlence mekanlarında doyasıya eğlenebilir, sabahın ilk ışıklarına kadar hoşça vakit geçirebilirsiniz. Geceleri eğlence mekanlarında bulunabilir, gündüz ise doğanın ve denizin harika güzelliklerini görmek için tekne turlarına katılabilirsiniz. Alanya; birbirinden güzel mavi bayraklı sahilleri, muazzam oteller, tarihi surları ve çayları ile ziyaretçilerini bekliyor.

resim 1

 

Kleopatra plajı

Plajın bir kuyruğu Alanya merkezini içine alan Kleopatra plajı, şehir ile iç içedir. Çarşıda başlattığınız yürüyüşünüzü, 2 km ye varan uzunluğu ile altın sarısı bu plajda denizin ve güneşin keyfine doyasıya vararak sonlandırabilirsiniz. Oldukça fazla turistin ziyaret ettiği plajda hiç görmediğiniz kadar yabancı uyruklu insan göreceksiniz.

resim 5

İnce kum plajı

Alanya merkeze 25 km uzaklıkta olan plaj, Manavgat yolu üzerinde bulunuyor. İnce Kum Plajı adı üzerinde olduğu gibi, ince kum özelliği ile birçok yerli ve yabancı turistin ilgisini çekiyor.

resim 6

Mahmutlar

Alanya’ merkezine 12 km uzaklıkta olan bu yer, Mersin’e giden yolun üzerinde. Rezidansların çoğunluğu bu bölgededir diyebiliriz. Bu nedenle birçok yabancı turist buradan rezidans satın alıyor veya kiralıyor. Yoğunlukla Rus turistlerin tercih ettiği Mahmutlar’da, rezidans dışında otel, motel ya da pansiyon türü yerlerde konaklama imkanı da bulabilirsiniz.

mahmutlar1

Alanya’da koylar

Alanyadaki, masmavi koylarda denizin keyfini çıkarmak ve gözlerinize bu güzelliklerin hitap etmesini istiyorsanız, bir tekne turu planlayın derim. Denizde yolculuk boyunca kameranızı açın ve bol bol video ve fotoğraf çekmeye hazır olun. Hem koylarda yunusların eğlenceli zıplayışlarına tanık olacak, hem de kıyılarda devasa büyüklükleri ile Karetta Karetta’ları gördüğünüzde çok heyecan duyacağınıza eminim.

 

resim 7

 

Dim çayı

Alanya merkezin dışında, Mersine giden yol üzerinde bulunan Dim çayı denizden başka alternatif arayanlar için gerçekten dinlendirici bir özelliğe sahip. Dim çayının üzerine kurulu çardaklarda, ailenizle beraber balık yiyerek keyifli vakit geçirebilirsiniz. Huzur verici bu ortamda çayda yüzen alabalıkları da görülmeye değer.

resim 2

Alanya Kalesi

Alaaddin Keykubat’ın en büyük mirası olan bu kaleye çıkmadan önce, yolunuzun  üzerinde organik bahçeleri ziyaret edebilir, insanların sıcak ilgisine şahit olabilirsiniz. Yöre halkı sizlere kendi bahçelerinden yetiştirdikleri organik meyveleri ikram edecektir. Evet, bu zamanda böylesi var mı demeyin! Bence bunu bizzat yaşayıp, görmelisiniz. Ayarıca yöre halkının keçiboynuzundan yapmış olduğu pekmezleri tadıp satın alabilirsiniz. Yöre halkı kendi el işçilikleri olan çeşitli takı ve hediyelik eşyaları yol üstlerinde satıyorlar. Alanya kalesine vardığınızda buranın tüm güzelliğini ayaklarınız altında gözlemleyeceksiniz. Alanya Kalesi’nde zamanında esirlerin tutulduğu eski hapishaneyi de görme şansınız var. Rivayetlere göre ağır ceza mahkumlarının ellerine taş verilir ve taşları hiç bir kaya veya ağaca çarpmadan havada süzülerek yere atabilirlerse, serbest bırakılacakları sözü verilirmiş. Eğer taş aksine çarpa çarpa giderse, mahkumlar Alanya kalesinden atılarak ölüme terk edilirmiş. O zamanlar bu yöntemi başarıyla geçen hiçbir mahkum olmamış, hepsinin sonu da ölümle sonuçlanmış.

  resim 3

Damlataş Mağarası

Alanya’ya 10 km. uzaklıkta olan bu mağara, bir tepenin başında yer alıyor. Bu tepeden, Alanya’nın merkezine uzak akarsu yataklarını ve ovalarını görebilir, harika manzara resimleri çekebilirsiniz. Damlataş Mağarası’na gelipte büyülenmemek elde değil!   Bu mağaranın ışıklandırması oldukça başarılı, böylelikle mağarada asırların vermiş olduğu izleri görebiliyorsunuz. E tabi, boşuna Damlataş dememişler, çünkü neredeyse her bir taşın ağlarcasına damlayarak akıtığı ve oluşturduğu şekilleri göreceksiniz. Eğer Alanya’ya gelirseniz gezeceğiniz yerler listenize Damlataş mağarasını mutlaka ekleyin derim.

resim 4

Ne Yenir?

Alanya’da ülkemizde meşhur olmuş tüm yemekleri bulabileceğiniz popüler restoran veya lokantalar dışında, teknelerde yemek imkânı bulabilirsiniz. Ama yöreye has lezzetleri denemek isterseniz birkaç tanesini önereyim.

Gulüklü çorbası

Nohutlu mercimek çorbası olarak bilinen Alanya’ya özgü bu tadı denemeden ayrılmamanızı önemle hatırlatmak isterim.

resim 9

Yarpuzlu Akdarı Çorbası

Adından da anlaşıldığı üzere bir darı çorbası olan yemek türüdür. Ancak yarpuz istek üzerine ilave edilir. Darıların değirmenden geçtikten sonra iyice suda kaynamaya bırakılan çorba, sonrasında ılıklaştırılır. Üzerine katacağınız biberiye ile çok hoş bir tat alacaktır.

resim 10

Mumbar / Bumbar

Bir çeşit kokareçe benzeyen bu yemek, yörede doğal şekilde beslenmiş genç yaştaki keçilerin bağırsaklarından yapılır. Bağırsak iyice temizlendikten sonra un soğan ve limonla yoğrulur. Kokusuz ve beyaz hale gelene kadar yaklaşık iki saat bekletilir. Zeytinyağı ile kavrulur. Kıyma, pirinç, tuz, kırmızıbiber, domates salçası, maydanoz, son olarak nane ve su ilave edilerek harmanlanır sonrasında  pişirilerek harika bir lezzet adını alır.

resim 11

Nasıl Gidilir

Dilerseniz uçakla Alanya Gazipaşa havalimanına gelebilirsiniz. Alanya’ya deniz yolu ve kara yolu ile de gelmeniz mümkün. Fakat ben size uçak yolcuğunu tavsiye ederim. Daha kısa zamanda ve rahat ulaşım sağlarsınız ve tatil zamanınızı yolda harcamamış olursunuz. Havaalanı Alanya merkezine 45 km uzaklıkta bulunuyor.

alanya-cta

 

 

 

 

 

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...