MASALSI GÜZELLİĞE SAHİP AĞRI

Kış aylarında oldukça çok soğuk bir iklime sahip olduğu için size tavsiyem Ağrı Dağının serinliğini yaz aylarında görmenizden yana. Ağrı farklı doğal yapısı, tertemiz havası ve kendine özgü lezzetli yemekleri ile görülmeye değer bir yer. Ağrı denilince herkesin aklına malum Ağrı Dağı gelmekte. Buraya geldiğinizde Ağrı Dağı sizi tüm heybeti ve görsel güzelliği ile karşılayor. Nüfus olarak fazla kalabalık değil o yüzden burada çok rahat bir şekilde gezebiliyorsunuz. Özellikle de insanların sıcaklığı ve misafirperverliği iyi ki buraya geldim dedirtiyor.

resim 1

Turizm açısından çok ilgi gören Ağrı’nın o kadar fazla doğal ve tarihi güzelliği var ki, gezmekle bitmiyor. Buraya geldiğinizde birçok otel seçeneği bulmanız mümkün ve otelleri de oldukça rahat ve kaliteli. Ağrı merkezde aradığınız her şeyi rahatlıkla bulabilirsiniz ve güzel yemeklerinden tadabilirsiniz. Ağrı’da İstiklal Caddesine benzeyen Cumhuriyet caddesinde tüm ihtiyaçlarınızı giderebilir ve alışveriş yapabilirsiniz. Dilerseniz Ağrı’nın güzelliklerine ve tarihi yapısına birlikte göz atalım.

 

Ağrı Dağı Heybetli Duruşuyla Ziyaretçilerini Karşılıyor

Türkiye’nin en yüksek dağı olma özelliğine sahip Ağrı Dağı’nı görünce büyülenmemek elde değil. Rivayetlere göre Nuh’un Gemisinin karaya oturduğu yer Ağrı Dağı olarak geçmekte. Bunun dışında Ağrı Dağı Ararat dağı ismi ile dini kitaplarda da zikredilmiştir. Bu nedenle bölge halkı bu dağa Ararat Dağı’da demektedir. Zirvede bulunan kar yaz ve kış hiçbir zaman erimiyor. Yazın kar görmek gerçekten çok güzel bir duygu. Ağrıya geldiğinizde her taraftan gelen turistleri görecek ve bölgenin turistler tarafından ne kadar bilindiğine şahitlik edeceksiniz. Ağrı Dağı ağaç konusunda çok zayıf fakat çiçek ve bitki örtüsü olarak çok güçlü. Yaz ayında rengarenk çiçekleri size adeta renk şöleni yaşatacak. 5137 metre yüksekliğe sahip Ağrı Dağı dağcılar için çok ideal bir yer. Her yıl binlerce dağcı buraya gelerek tırmanış ve yürüyüş yapıyor. Ağrı Dağı’nda çok lezzetli ve doğal ballar da yetiştirilmekte.

ağrı 2

 

İshak Paşa Sarayı Çok Görkemli

Yapımı 1784 yılında tamamlana saray İshak Paşa ve oğlu Mehmet Paşa tarafından yaptırılmış. Ülkemizde Topkapı sarayından sonra en büyük yapı İshak Paşa Sarayıdır. Saray Ağrı’nın Doğu Beyazıt ilçesinde bulunuyor. Burası turistik açıdan çok fazla ziyaret ediliyor. Burayla ilgili çok güzel bir rivayette var. Ağrıya gelip İshak paşa sarayına uğramadan dönen kişiler, sarayı görmeden ölmezmiş.

resim 3

Ahmed-i Hani Türbesi

1651 tarihinde doğan Ahmed-i Hani, Mem-u Zin eserinin yazarıdır. Aslen Hakkari’nin Han köyünde dünyaya gelen ve sonradan İslamiyeti yaymak amacıyla Ağrı’ya gelen Ahmed-i Hani, yaşadığı dönemde İslamiyetin manevi atmosferini insanlara yaşatarak, gönüllere girmeyi başarmıştır. Türbe İshak Paşa sarayının hemen üst kısmında Doğubeyazıt’a 7 km mesafede bulunuyor. Türbe yanında ziyaretçilerin ibadet edebilmesi için birde camii bulunuyor. Döneminin çok önemli şair ve filozoflarından olan Ahmed-i Hani astronomi ile de yakından ilgilenmiştir. Yazma bir eserde Ahmed-i Hani’nin 1707 yılında vefat ettiği ve halk arasında Veli olarak bilindiği kaydedilmiş. Başlıca Eserleri Nubahar, İman Akidesi ve Çar kuşudur. Yazılan eserleri Arapça, Türkçe ve Kürçe dillerine çevrilmiştir. Buraya geldiğinizde maneviyatı yüksek bu türbeyi ziyaret etmeden ayrılmayın.

Ahmed-i-Hani-Türbesi-7

Buz Mağarası Yaz Sıcağında Serinletiyor

Ağrı’lıların tabiri ile burada iki adet Ağrı Dağı var. Diğer dağa küçük Ağrı Dağı diyorlar. Buz mağarasının bulunduğu alan küçük ağrı dağının eteklerinde yer alıyor. Burası Hallaç köyüne yaklaşık 3 km uzaklığında. Yaz ayında içerisi bir buzdolabı kadar serin ve mağarada buzlar oluşuyor. Eskiden hayvancılıkla uğraşanlar ürettiği tereyağlarını, peynirlerini ve sütlerini bu mağarada muhafaza edermiş.

resim 4

Urartu Kalesi Eski Bir Tarihe Sahip

Doğu Beyazıt’a 5 km uzaklıkta bulunan kale Belleburç denilen alanda yer alıyor. Kalenin yapım tarihi tam olarak bilinmemekle beraber kalenin Urartu döneminden kaldığı söyleniyor. Bu kale oldukça bakımsız ve restorasyonuna henüz başlanmamış. Kale içerisinde ve çevresinde Urartu mezarları ve antik çağdan kalma mimari kalıntıları görebilirsiniz.

resim 5

Meya Mağarası Eskiye Götürüyor.

Ağrı’nın Diyadin ilçesinde Günbuldu köyünde bulunan mağara içerisinde kapı ve pencere önlerinde balkonlar bulunuyor. İçerisinde tapınak kalıntılarının izlerini de görmeniz mümkün.

resim 6

Hamur Kümbeti Osmanlı Mimarisini Yansıtıyor

Osmanlı türbe mimarisinin farklı türde bir yapısı olan Hamur Kümbeti ilçe merkezinin kuzey doğusunda yer alıyor. İlçenin kurulduğu vadiye hakim  durumda olan büyük mezarlığın orta kısmında yer alan bu kümbeti görmenizi tavsiye ederim.

resim 7

Ne Yenilir?

Ağrı’da birçok yöresel lezzet bulmanız mümkün. Ağrı’ya özgü ve çok lezzetli olan yemeklerin tadına bakmadan asla dönmeyin. Hengel, Haşil, Kuymak, Pişi, Kete, Hasude, Sac Kavurması, Sahan Kebabı ve daha bir çok lezzetli yemek sizleri bekliyor.

resim 8

 

Ağrı’nın en lezzetli ve yöresel yemeklerinden olan Abdigör Köftesi içli köfteye benziyor. Yağsız, kemiksiz ve sinirsiz ete soğan eklenerek, yumurta ve çeşitli baharatlar kullanılarak yapılan köfte çok lezzetli. Ayran Aşı ve deveci çorbası da Ağrı’da denemeniz gereken lezzetlerden bazıları. Haşıl ise Ağrı’da vazgeçilmez lezzetlerden, ince yarma bulamaç şeklinde pişirilir ve ortası havuz şeklinde açılır, üzerine tereyağı konulur ve sarımsaklı yoğurt gezdirilerek servis edilir. Burada tarım ve hayvancılık çok gelişmiş bu sebeple lezzetli etlere ve doğal ürünlerin tadı bir başka.

resim 9

Nasıl Gidilir?

Ağrıya kara yolu ile ulaşım sağlanabilir, fakat en mantıklı olanı uçak seyahati. Ülkemizin doğu tarafında yer alan Ağrı’da hava alanı bulunmakta.

resim 10

 

Uçak seyahati ile yorulmadan Ağrı’ya gelebilir ve hava alanında araç kiralayarak, taksiye binerek veya toplu taşıma araçları ile Ağrı merkeze ulaşabilirsiniz.

ağrı_cta

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...