Mafyanın Doğduğu Şehir: Napoli

Avrupa bize bugüne kadar nasıl öğretildiyse tam tersini gördüğüm tek şehir olmayı başardı Napoli.1 Ocak’ta Napoli’ye vardığımda büyük ihtimalle kıtanın en pis, en karanlık ve en tehlikeli ara sokaklarına sahip şehrine geldiğimi anlamam 5 dakikamı aldı. Tabi iyi tarafları da yok değil!

Burası Napoli, İtalya Değil

21068626445_323306723f_z

Gerçekten öncelikle bunu anlamak lazım. İtalya’da kuzey  – güney anlaşmazlığı yıllardır var. Ülkeyi ikiye ayırırsak bu farklı coğrafyada yaşan insanlar birbirinden çok da haz almıyorlar. Kuzey’in iddiası Güneyliler’in ülkeye hiçbir katkının olmadığı yönünde.

Mafya ve Napoli

8627668235_21e47201cc_z

Sicilya ve Napoli, tüm dünyaya “Mafya” kelimesinin ne olduğunu öğreten bölge aslında. Yakın bir geçmişe kadar sokaktaki çöplerin toplatılmasına karşı çıkan Mafya, şu anda da aktif fakat ne kadar aktif bilmiyorum. Gördüğüm en dar ve karanlık ara sokaklara sahip olması, mafya geçmişine sahip olan bu şehirde bazı bölgeleri elbette ciddi şekilde tehlikeli yapıyor.

Garibaldi Size Göre Değil

457701922_c6ff49aa1c_b

Konaklama konusunda veya akşam takılmak için tercihiniz kesinlikle tren garının bölgesindeki Garibaldi olmasın. İnsan dokusu çok daha farklı. Özellikle akşamları mümkün oldukça buradan uzak durun.

Turistik Atraksiyon

22535480220_37a56c0016_z (1)

 

Şehir bu konuda çok zengin değil gibi gözükse de yapılacak güzel şeyler var. UNESCO tarafından koruma altına alınmış olan Old Town sokakları daha önce çizdiğimiz profilin tersi bir görüntü sunuyor. Şehrin en modern yeri tartışmasız Via Toledo. Alışveriş çılgınları bu noktaya gidebilir.

Untitled design (1)

Sahil hattı gerçekten güzel bir manzara sunuyor. Kalelerden Vezu dağı ve Napoli’yi karşınıza alarak muhteşem bir görüntü ile karşılaşabilir veya yer altı şehri turlarına katılabilirisiniz. Bunun dışında Örtülü İsa heykeli de Cappella Sansevero’da sergileniyor.

 

17241484543_5b7f0b3cdd_z

Napoli’ye kısa mesafede bulunan Amalfi, Capri Adası ve Isola Adası bölgenin tartışmasız en güzel yerlerinden. Yalnız buraların üst sınıf kesime hitap ettiğini göz önüne alın. Amalfi şehir merkezinden yaklaşık 3 saat uzaklıkta. Aynı gün içinde hem Napoli hem Amalfi veya artı başka bir yere gezemeyeceğinizi belirtmek lazım.

Bir Şehrin Sonu – Pompei

7495177630_7ff6f55f29_o

Napoli gezisinin en önemli noktalarından biri şüphesiz Pompei. Vezüv Dağı’nın eteklerine kurulan Pompei şehri, döneminin en zengin ve en çılgın partilerine ev sahipliği yapan bölgelerden biri olarak tarihe geçmiş. Vezüv’ün M.S. 79 yılında püskürmesiyle beraber bölgede yer alan Pompei, Herculaneum ve Stabia kenti adeta haritadan silinmiş. İnsanların boğularak veya kül haline dönüşerek yaşamını yitirdiği şehir için “Tanrı onları zevke olan düşkünlükleri nedeniyle cezalandırdı” şeklinde inançlar var. Geniş bir alana kurulu antik şehri gezmek yaklaşık 3 saat sürüyor. Bu antik şehirde dönemin genelevlerini, insanların yaşadıkları evleri, tapınaklarını ve yaşam tarzlarını gözlemleyebilirsiniz.

IMG_7996

Vezüv Dağı’nın aktifleşmesi sonrası hayatını kaybeden insanların öldükleri anların müzenin girişinde sergilendiklerini de belirtelim.Giriş ücreti 13 Euro. Napoli ile Pompei’ye iki farklı ulaşım var. 1- Trenitalia (2.6 euro, 45 dakika) 2- Circumvesuviano (2 euro, süresini bilmiyorum).

Not: Pompei ile komşu olan Herculaneum da dağın patlaması sonucu yerle bir olan şehirlerden. Fakat bu şehre ait araştırmalar çok yakın bir tarihte başladığı için henüz görülecek çok fazla bir şey yok.

Aktif Durumdaki Volkana Çıkmak

1

Çok çılgınca değil mi? Keşke yapabilseydik. Hava sisli olduğu için ve zamansızlıktan ötürü bunu başaramadık. Fakat bence kesinlikle deneyim edilmesi gerekilen bir tecrübe. 1200 metrelik bu volkanın tepesine çıkıp inanılmaz bir manzara ve kraterlere bakabilirsiniz.

Spartaküs ve Vezüv Dağı

napoli2

Diziyi izleyenler bilir. Capua, bölgedeki en sert gladyatör okullarından biri ve Spartaküs de burada eğitim alan yakışıklı bir abimiz. Spartaküs ve arkadaşları Capua’dan kaçmasının ardından öncelikle Vezüv dağına sığınmış ve buradan isyanı başlatmıştır.

Maradona, Pizza ve Mafya

640px-Eq_it-na_pizza-margherita_sep2005_sml

Bu 3 kelime Napoli için aslında özet. Pizza’nın ilk olarak bu gizemli ve sokaklarında tedirginlik hissettiğiniz şehirden çıktığını bilmeyen yoktur. Güney İtalya’nın en büyük şehrinde açıkçası İtalya’nın en iyi yemek kültürü olduğunu da belirtmekte fayda var. Çoğu yerde inanılmaz sıralar oluyor. Biz pizza yemek için 1 saat bekledik.

8078205539_08333cbc6c_k

Maradona ise şehirde tapılan bir isim. Napoli’yi şampiyon yapan gerçek bir kahraman ve bazı restaurantların içerisinde Maradona posteri görmek oldukça mantıklı.

Hostel 6 Small Room

029325-1427383612

Gezimizin 2 gecesinde bu hostelde kaldık. Fiyat olarak uygun olması bizim önceliklerimizden biri oldu. İki gece için ortalama 18 euro verdik. Odalar hostele göre büyük. Ranza yok. Odada 6 yatak var. Sabah kahvaltısı var. Bina çok eski. Çoğu binanın çok eski olduğunu düşünüyorum. En azından dışarıdan bu şekilde gözüküyorlar. Banyolar kötüydü. Yeri çok iyiydi ve 50 adım ötede polis merkezi olması güvenilir hissettirdi. Bence Napoli için en önemli konu bu.

Our Readers Comments

  1. Merhabalar;

    Napoli’de 1 ayımı yerel halkla ve bir turizmci olarak geçirmenin verdiği deneyimle ; anlatımlarınız çok güzel..Dili olsa anlatsa o sokaklar..Napoli içerisinde ottowiano çarşı o yaşayan tarih…Vezuv dağına çıkarken o manzara ..sokakta satılan sigara ,buram buram kokan mafya hisleri. Capri adası bir kere muhteşem ,Napoliye ortalama 2 saat uzaklıkta..İzmir’in Karşıyaka’sı ne ise, İtalya’nın Napolisi böyle bişey bence..=)

  2. Napoli bu dünyada kalpten sevdigim tek sehirdir. Napolide Az uyanik olacaksiniz hepsi o, cocuklugunu balkonda, gencligini Starbucks da tuketmis beyaz Türkler gitmesin zaten.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...