Lezzet Merkezi: Hatay

Türkiye’nin bir çok bölgesi yöresel tatlarıyla pek meşhurdur ama konumu ve barındırdığı onca kültür sayesinde Hatay (Antakya) muhtemelen en inanılmaz lezzetlere sahip olan şehirdir.

Şehre dair özelliklerin en başında damak lezzeti ve misafir memnuniyeti yer alıyor. Burada yemek yemek karın doyurmaktan çok çok daha fazlasını vaat ediyor. Her ilçesi ve yöresi ayrı lezzet şöleni sunan  şehrin denemesi gereken yiyeceklerinden ancak küçük bir kısmından bahsedebileceğiz.

Öncelikle mezelerden bahsedelim. Bir Antakya klasiği humus, fava, oruk(bir nevi içli köfte), abugannuş(yöresel patlıcan ezmesi), kekik salatası, kısır, ekşi aşı, patatesli köfte, tuzlu yoğurt, gavurdağı salatası, maklube ve zahter salatası…

Ana yemeklerde ise ayrı bir şölen söz konusu. Kenarda bir büfeden yiyeceğiniz Hatay usulü tavuk döner bile parmaklarınızı ısırtıyor. Kağıt kebabı, sini kebabı, bir çeşit keşkek türü olan aşur, kaytaz böreği, tuzda tavuk(tuz kayası içerisinde fırınlarda pişiriliyor), kimyon kebabı, kabak boranisi, kuzu ciğerli cartlak kebabı, Hatay tava, Belen tavası gibi bir çok ana yemek burada yemek yemenin karın doyurmaktan çok ayrı bir şey olduğunu benimsetiyor.

Tabii ki de yöresel tatlılar: Künefe!!!  Özel tuzsuz peynirle hazırlanan bir çeşit kadayıf tatlısını bu şehirde yemek ayrı bir zevk! Kömbe, külk tatlısı, kaymaklı güllaç, kerepiç, kabak ezmesi, hurmalı kurabiye, belluriye, aşure, acı badem, sargı burma, sakal kaldıran, pelte ve menengiç tatlısı gibi onlarca yöreye has tatlı lezzet bulunuyor.

Burada birer birer saymak tabi ki de mümkün değil ama sadece yemek yemek için Hatay’da haftalarca sıkılmadan yaşayabilirsiniz. Lokantalara tok girseniz bile kendinizi yemek yemekten alıkoyamayacaksınız, bilginize….

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...