Labirent Şehir Venedik!

Çok net bir giriş yapmakta fayda var. Turist olarak gittiğimiz her şehri öğrenmek için can atanlardan arasına kendinizi dahil ediyor olabilirsiniz, aynı benim gibi. Saatlerce yürüyüp, 2. günün sonunda haritayı bırakanlardansanız Venedik sizin için tam bir “challange”. Zira toplamda 4 günümü geçirdiğim bu eşsiz şehirde zaman zaman kendimi labirente konmuş fare gibi hissettim. “Yok artık, abartma” diyorsanız, hodri meydan!

Başka Bir Venedik Yok

 

Untitled design

 

Kabul edelim; Venedik’i beğenmeyenlerin sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Bu kişilerin şehrin tadını çıkaramadığını düşünüyorum. Buraya 5 kişi de gittim, tek başıma da. Yazın da gittim, sonbaharın sonlarında da. Yapacak bir şey her zaman var bu büyülü şehirde.  Her şeyi bir yana koyun, diyelim ki sanat size göre değil. Diyelim ki tarihten hoşlanmıyorsunuz. Diyelim ki İtalyan yemekleri size göre değil. Fakat şehirde bulunduğunuz her dakikada şunu çok iyi anlıyorsunuz, başka bir Venedik yok. Değil İtalya’nın, değil Avrupa’nın dünyanın en değişik coğrafi yapısına sahip “topraklarının” üzerindesiniz.

Görkemli Bir Meydanda Selfie Savaşları

 

IMG_6999

 

Piazza San Marco meydanı…Venedik tarihine daha hakim başka bir bölge yok şehirde. Bir zamanların Venedikli yöneticilerinin ikametgah yeri olan Palazzo Ducale ile konuşmaya başlasanız size neler anlatacak kim bilir. Öyle ya, Venedik, ticaretiyle dönenim en zengin ülkelerinden biri olurken her şey bu saraydan yürütülüyordu. San Marco Basilicası, bu güzel yapının yanına tüm ihtişamıyla şehrin simgelerinden biri olacağından haberi yoktu. Meydanın  tam ortasında ise tüm cephelere hakim, yerinden memnun bir Çan Kulesi. Ve siz tüm bu güzelliklerin ortasında eminiz selfie çubuğunuzla en iyi pozu arıyorsunuz… Sonrasında o pozu, profil fotoğrafınız yapıyorsunuz.

Napoleon’un “Avrupa’nın en zarif salonu” diye betimlediği San Marco meydanında bulunan Palazzo Ducale’nin tam arkasındaki köprüye bakmadan geçmeyin. İsmi Ahlar Köprüsü olan bu yapı, adını mahkemeye götürülen mahkumların iç çekmelerinden aldığı tahmin ediliyor.

Şehrin Yükünü Çeken Köprü: Rialto

 

7224051360_e984d3057d_k

 

85 yaşındaki dedemin hayatta iki amacı kaldı. 1) Beni veya kuzenimi evlendirmek, küçük olduğum için benle çok uğraştığı söylenemez. 2) İkimizi birden köye götürmek. Bu anlattıklarımdan ilkinin konuyla alakası olmasa da ikinci kısım, Venedik’ten ayrılan torunlarını dedelerinin götürmek isteyeceği yerle bağlantılı. Rialto köprüsü şehrin en eski ve uzun bir süreliğine tek köprüsü, kentin ise etrafı en eski yerleşirim birimi. Venedik halkının sahiplendiği ve etrafında zaman geçirmeyi sevdiği Rialto, 1854 yılına kadar Büyük Kanal’ı geçmenin tek yoluydu. Günümüzde üzerine pazar kurulsa da şehrin en hareketli noktalarından biri.

Romantizm bu mu?

 

15375040984_9c9e68d400_z

 

Uzatmayalım. Venedik sizin için romantik. Kendinizi iyi hissedecek kadar şık bir şekilde giyinmişsiniz. Yanınızda her gördüğünüzde kalbinizin çarpmasına neden olan sevgiliniz. Elbette ilk isteğiniz sizin gondolunuzu ıslıklarla çekecek bir görevli eşliğinde, Venedik’in dar sokaklarında ilerlemek. Hayali bile muhteşem öyle değil mi? Değil… Hele, o sizin en içinizin geçtiği, damarlarınızda romantizmi daha çok hissetmeye başlayan noktada kapı eşiğinde gördüğünüz fare ile hiç değil. Geçtiğiniz her köprüde üzerinize çevrilen, fotoğraflara malzeme olduğunuz dakikalar boyunca olmamaya da devam edecek. Benden söylemesi.

Murano – Burano Kardeşler

 

14634542990_7c16721127_z

 

Şehrin ana hatlarının dışında kalan iki farklı ada; Murano ve Burano.  Bu iki adanın kendine ait farklı özellikleri var. Murano’da su üzerindeki evlerden bazılarını görebilirsiniz. Burano ise farklı bir hikayeyle karşımıza çıkıyor. Sokaktaki her evin farklı bir renge boyalı olduğunu fark edeceğiniz bu güzel adada, evlerin boyalı olmasının tek bir nedeni var. Akşam eve sarhoş dönenlerin, kendi evini bulabilmesi.

Yeme İçme – Konaklama ve Ulaşım

IMG_6964

Öncelikle İtalya’nın en pahalı şehirlerinden birinde olduğunuzu unutmayın. Ulaşım havalimanından oldukça basit ve 5 euroluk otobüsler sizi direkt olarak Santa Lucia tren garına getiriyor. Şehir içindeki tek ulaşım ise Vaporetto, yani deniz ulaşımı. Tek yönün 7 euro olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Konaklama konusunda Castello tarafının San Polo ve San Marco’ya göre daha uygun olduğunu söyleyebilirim.

Yeme içme konusunda sizi buralara alalım:

İtalya’nın Hangi Şehrinde Ne Yenir?

İtalya’nın 20 Bölgesi ve Sizi İtalya’ya Götürecek 20 Yemek

Hayattan Zevk Almak İçin

WBOV8194

Tatilim süresince en keyif aldığım anları bana yaşatan San Marco meydanındaki bu iki farklı müzik grubuna teşekkür ederim. Bu ağabeylerimiz, şehrin en pahalı iki kafesinde 5’er şarkı çalarak adeta birbirleriyle kapışıyorlar. Size de meydanın akşamki güzelliğinde sırayla bir o grubun önüne, bir diğerinin önüne gidip dinlemek kalıyor. Favorim üstteki grup. 

Bu yazı da ilginizi çekebilir:

1 Günde Dolu Dolu Venedik

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...