KÜLTÜRE YOLCULUK: LAHOR

Lahor, Pakistan’ın en büyük şehri  Pencap eyaletinin başkenti Karaçi’den sonra ikinci büyük şehir. Bu şehrin nüfusu yaklaşık 11 milyon, şehir tarıma çok uygun ve dokumacılık konusunda çok gelişmiş. Lahor, bin yıl boyunca uzanan zengin tarihe ve kültüre uzanmakta. Lahor’a Pakistan’ın kültür ve tarih merkezi demiş olsak, pek de yanılmış olmayız. Dünya’nın en kalabalık nüfusa sahip şehirlerinden olan Lahor halkı, Türk halkını çok seviyor ve ülkemize kardeş ülke diyorlar. İnsanlarının sıcaklığı, doğallığı, kendilerine özgü kıyafetleri ve güzel hediye dükkanları ile  gidilmesi gereken yerlerden biri. Lahor, Pakista’nın en gelişmiş ekonomik, kültürel ve eğitim merkezlerinden biri ve ülkenin en gelişmiş şehri. Lahor’da para birimi olarak Pakistan Rupisi kullanılmakta, 1 TL yaklaşık 36 Pakistan Rupisi’ne denk gelmekte, Dolarla bu bölgeye geldiğinizde fiyatların çok makul olduğunu göreceksiniz. Lahor resmi dili Urduca, fakat bölgeye çok fazla turist gelmesinden dolayı İngilizce yaygın olarak kullanılıyor. Lahor ile Türkiye arasında +3 saatlik bir zaman farkı bulunuyor,

 

  shutterstock_2  270695975

 

Hangi dönemlerde gidilir?

Lahor’da en sıcak dönem Haziran ayı, bu dönemde hava sıcaklığı 42 derecelere kadar çıkıyor. Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında ise bölge sürekli yağış alıyor, bu dönemler dışında Lahor’da pek yağmur yağmaz. Lahor’da en soğuk ay 12 derece ile Ocak ayı. Gitmek için en uygun dönem ise; Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık ayları.  Bu dönemde havalar daha serin oluyor, siz de planlamanızı yaparken bunları mutlaka dikkate alın.

 

Ne Yenir?

Pakistan mutfağı, Hint mutfağı ile benzerlik gösteriyor. Güney Asya’nın çeşit bakımından çok zengin ve kendilerine özgü sosları ile çok farklı tatlara sahip bir mutfak. Pakistan mutfağında genelde et, sebze, kuru bakliyat, pirinç çeşitli baharatlar kullanılmakta. Lahor halkı tarafından yemeklerin lezzetli olmasına dikkat edildiği gibi, görünüşüne de çok dikkat ediliyor. Bu sebeple burada yemekler bir şaheser gibi hazırlanıyor. Lahor’lular sofralarında özellikle et yemeklerinde çok fazla baharat kullanırlar, en fazla kullanılan baharat ise ‘’garam masala’’ adlı baharat. Lahor’da en çok sevilen ve sık sık yapılan yemekler ise; et ve sebze ile yapılan Curry, tavukları şişe dizerek çeşitli baharatlarla hazırlanan Tika, Tandoori olarak adlandırılan et yemeği, mercimek, yoğurt ve kuru fasulye ile hazırlanan Dhal yöresel yemekleridir diyebilirim. Lahor’a gittiğinizde bu yemeklerin tadına mutlaka bakın, aksi taktirde dünyanın başka bir ülkesinde bu lezzetlere ulaşmanız zor.

resim 4

Gece Hayatı Ve Alışveriş

Lahor’da gece hayatı pek aktif değil. Müslüman olan Pakistan halkının Alkol kullanması yasak. Şehirde turistlere yönelik az sayıda bar  ve eğlence kulübü mevcut. Çok hareketli ve eğlenceli mekanlar bekliyorsanız biraz hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Lahor, daha çok kültür turizmini sevenler için ideal bir yer. Alışveriş konusunda ise, çok zengin seçeneklere sahip olan olan Lahor kapalı çarşıları, pazar yerleri ve modern alışveriş merkezleri size aradığınız her şeyi sunuyor. Eski şehir bölgesinde kurulan Keşmir, Dabbi ve Anarkali çarşılarında yöresel hediyelik eşyaları ve kıyafetleri bulabilirsiniz. Lahor’da bulunan tarihi çarşılarda rengarenk giyisiler, pirinç ve bakırdan yapılan harika el işi ürünler ve geleneksel dokuma kilimlerini bulmak mümkün. Lahor’da çok fazla alışveriş merkezi  mevcut, bunlardan en büyüğü ise Mall Of Lahore. Buraya gitmenizi mutlaka tavsiye ederim.

resim 5

Gezilecek Yerler

Lahor; tarihi eserleri, mimari yapıları ve el işçilikleri ile Güney Asya’nın tam bir kültür merkezi. Lahor Kalesi, Babür İmparatorluğu döneminde inşa edilmiş görkemli bir yapı. Aynı zamanda Unesco dünya kültür mirası listesinde yer alıyor. Lahor’da, farklı mimari yapılara sahip çok sayıda cami görmek mümkün, fakat en fazla ilgi çeken ve ziyaret edileni Badshahi Camii. Gitmişken burayı ziyaret etmeden asla dönmeyin. Lahor müzesi; gerek mimari yapısı ile, gerekse Babür İmparatorluğundan kalma eski el yazma eserleri, kostümleri ve heykelleri ile görülmeye değer bir müze.

resim 6

 

Shalimar Bahçeleri, şehir merkezine yaklaşık  5 km uzaklıkta ve dünyanın en ünlü bahçelerinden. Bahçede;  havuzlar, ağaçlar, tarihi yapılar ve dinlenme yerleri bulmak mümkün, burada gezerken adeta huzur bulacaksınız.

resim 7

Iqbal Park’ı içerisinde yer alan minare 62 metre uzunluğunda,görülmeye değer bir yapı ve turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği bir yer. Lahor Hayvanat Bahçesi de bir çok farklı hayvana ev sahipliği yapıyor. Lahor’a geldiğinizde birçok otel seçeneği uygun fiyatları ile sizleri bekliyor. Pakistan’ın kültür turizm merkezlerinde biri olan Lahor’da kendinizi çok farklı bir Dünya’da hissedeceksiniz.

shutterstock_3  271238630

Nasıl Gidilir?

Türkiye üzerinden Lahor’a direk uçuşlar mevcut, uçuş süresi İstanbul üzerinden yaklaşık beş buçuk saat sürüyor. Ayrıca birçok hava yolunun da ülkemizden Lahor’a aktarmalı olarak seferleri bulunmakta.

resim 2

Lahor, oldukça büyük bir şehir ve burayı yürüyerek keşfetmek oldukça zor, şehri keşfetmek için; rikşa, taksi, otobüs, minibüs ve metrobüs kullanabilirsiniz.

lahor_cta

 

 

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...