Kültürden Kültüre Değişim Gösteren Vücut Dili

Vücut dili ;günlük hayatta kullandığımız el, kol hareketleri diğer insanlarla iletişim kurarken bolca kullandığımız, duygularımızı doğru ifade etmemize en az kurduğumuz cümleler kadar etki eden unsurların başında geliyor. Çoğunlukla yurt dışında gezerken karşılaştığımız dil farkını ve anlaşma sorunlarını işaret diline benzer bir takım hareketlerle çözeriz. Fakat çoğu kez yaptığımız hareketlerin başka ülke ve kültürlerde değişik anlamlara geldiğini bilmeyiz. İşte fark etmeden karşınızdakine saygısızlık etmenize, kendinizi yanlış ifade etmenize sebep olabilecek hareketlerin bazıları…

1.Başparmak Yukarı

borat

 

Türkiye’de, çoğu Avrupa ülkesi ve Amerika’da onaylama, beğenme anlamına gelen bu işaret, bazı Arap ülkelerinde ve Batı Afrika’da “yürü git” anlamında kullanılıyor. Avustralya ve Kuzey Yunanistan’da ise baş parmağın aşağı yukarı sallanması kavgalara sebep olabilecek kadar kötü karşılanıyor.  İran da ise direkt hakaret sayılıyor. Sakın kullanmayın, kullanan turist görürseniz de anında uyarın. O derece.

2.Başı Aşağı Yukarı Sallamak

GE8ggui

Başınızı aşağı yukarı sallamak kültürümüzde karşımızdakinin dediğine uymak, onaylamak anlamına geliyor. Bu Amerika, Çin, Kanada, Meksika, çoğu Batı Avrupa ülkesi, Afrika ve Orta Doğu’da da böyle. Fakat Yunanistan, Bulgaristan, Arnavutluk, Suudi Arabistan ve Sri Lanka’ da başınızı aşağı yukarı salladığınızda aslında hayır demiş oluyorsunuz.

3.Başı sağdan sola/ soldan sağa sallamak

tumblr_m5tppnGY7I1qlvwnco1_r1_400

Başı aşağı yukarı sallamakla zıt anlam taşıyan bu hareket, ülkemizde reddetme, hayır anlamı taşır. Genelde anlamı güçlendirmek için  bir de “cık” sesiyle eşlik ederiz. Gene aynı şekilde çoğu ülkede bu hareket hayır anlamı taşırken; Yunanistan, Bulgaristan, Arnavutluk da evet anlamına gelir.

 4. Başparmak Ve İşaret Parmağı İle Daire Yapmak

giphy

Bu hareket ülkemizde çok da iyi anılmayan hareketlerden biri, özellikle bir erkek için kullanılıyorsa. Brazilya’da ve Fransa’da da yakın ve hakaret içeren bir anlamda kullanılan bu hareket, Amerika’da “her şey yolunda” anlamını taşır.

5.İşaret ve Serçe Parmağı Kaldırmak

fff

Türkiye’de rock ve metal müzik dinleyicilerin özellikle konserlerde sürekli kullandığı bu el işareti Amerika’da da “rock on”, yani rocka devam anlamı taşır. Hinduizm ve Budizm de de olumlu anlamlar taşıyan bu hareket, kötülüğü kovmak için de kullanabiliyor. Akdeniz ülkelerinin çoğunda ve Latin Amerika’da ise boğa boynuzlarına benzetildiği için “dostum, boynuzlanıyorsun” demek istendiğinde yapılıyor. Afrika’da ise birini lanetlemek istiyorsanız bu işaretle kendisine korku salabilirsiniz.

6.Çapraz Parmaklar

fingers crossed gif

Parmakları çaprazlamanın aslında Pagan döneminden kalma bir hareket olduğunu çoğu kişi bilmez. Kötülüğe karşı koruma sağladığına ve iyi şeyler için şans getireceğine inanılır. Bazen de beyaz yalanlar söylerken, parmaklarınızı arkanızda çaprazlayıp yalanınız için evrenden af dilemek için kullanabilirsiniz. Çünkü yalanla beraber gelecek kötülüğe karşı koruma sağlayacağına da inanılır. Vietnam da ise dümdüz dayak sebebi.

7. İşaret ve Orta Parmak İle “V” Yapmak

tumblr_mmpmf3m5GZ1r1d98co6_500

“V” işareti de birçok anlamı olan el hareketlerinden biri. II. Dünya Savaşı sırasında Müttefik Devletler tarafından zafer işareti olarak kullanılmaya başlanan hareket, 60larda hippiler tarafından sahiplenildi ve barış anlamında da kullanılmaya başladı. Şu anda herhalde en çok Japon ve Koreli gençlerin fotoğraflarında karşılaştığımız bir jeste dönüştü diyebiliriz. Buraya kadar iyi. Fakat Avustralya, İrlanda, Yeni Zelanda ve İngiltere’de eğer bu hareketi yaparken avuç içiniz size dönük ise karşınızdakini hakaret ettiğiniz düşünülebilir, aman dikkat.

8.İşaret Parmağını Sallamak

tumblr_ncorlxblxg1tvl7rno1_500

Bu hareket neredeyse tüm dünyada karşınızdaki insanı yakına çağırmak için kullanılır. Filipinler, Meksika ve Vietnam da pek iyi bir anlama gelmez. Filipinler’de sadece köpeklerin böyle çağrılabileceğini düşündükleri için, karşınızdaki kişi tarafından bir hareket olarak algılanması çok olası. Diğer Asya ülkelerinde de olumlu bir anlam taşımıyor aslında. Japonya’da da hoş karşılanmayan bir hareketken, Singapur’da ölümün işareti olarak kabul ediliyor.

9.Parmak Şıklatmak

tumblr_mzpy9caaVE1qdvzsko1_400

Bizim için göbek atmanın ayrıılmaz bir parçasıdır, parmak şıklatmak. Çoğu Batı ülkesinde ise dikkat çekmek için kullanılan bu hareket, Fransa ve Belçika da ise pek sıcak bakılmayan şekillerde kullanılır. Hele ki karşınızdakinin tam yüzünün önünde yaparsanız.

10.Serçe ve Başparmak Yukarı

tumblr_mamz3aFTOe1rwc749o1_500

Shaka işareti olarak da bilinen bu hareket, daha çok Hawaii ve sörf kültürüyle ilişkilendirilebilir. 60lardan sonra tüm dünyaya yayılan bu işaret beklendiği üzere farklı ülkelerde farklı anlamlara geliyor.İspanyollar bu işareti arkadaşça içki içmeyi teklif etmek için baş parmağı ağıza doğru tutarak kullanıyor. Çin de 6 numarayı sembolize eden bu işaret, Amerika da sörf yapmayı, çoğu Karayip adasında seksi, Avustralya ve Yeni Zellanda da kafayı bulmayı temsil ediyor. Türkiye de ise genellikle eller kulağa doğru götürülerek “beni ara” demek için kullanılıyor.

11.Parmaklardan Bohça

^889408AA1F17D1C23A3ED58DD1EB02C18CE2713BEDF6EAA211^pimgpsh_fullsize_distr

Lezzetli bulduğumuz bir şeyi yediğimizde karşımızdakinin aşçılığını ve yemeği övmek için otomatikman yaptığımız bu el işareti, İtalyanların en sık kullandığı el hareketlerinden biri hatta bu hareketi biliyorsanız İtalyanca biliyorsunuz demektir derler. Bunun sebebi İtalyan yemeklerinin çok güzel olması değil. Bir İtalyan bu hareketi yaptığında karşısındakine kışkırtıcı bir şekilde “Ne diyorsun birader?” demek ister.

12. Avuç İçine Göstererek El Kaldırmak

rrr

Normalde dikkat çekmek, karşımızdakini durdurmak için elimizi kaldırırız değil mi? Avucumuzun da hangi yöne baktığına hiç dikkat etmeyiz. Birçok batı ülkesi de bizim gibi kullanıyor bu hareketi. Fakat Yunanistan, Pakistan ve bazı Afrika ülkelerinde avuç içini karşı tarafa göstererek eli kaldırmak ağır hakaret içerir. Yunanistan için Bizans döneminden kaldığına inanılan hareket o zamanlarda köleler ve suçluların yüzüne çamur ve diğer şeyleri buladıkları günlere bir gönderme niteliği taşıdığı için hoş karşılanmıyor. Yunanlılar bu harekete hükümet karşı gösterilerde sıklıkla başvuruyor.

13.Kafanın Üstüne Vurmak/Dokunmak

pat-pat-batman

Özellikle büyükler çocuklara sevgi ve ilgi göstermek için, pozitif duygularla kafalarının üstüne hafifçe vurur. Hatta biz buna direkt sevmek deriz. Fakat bu durum Budist ve Hinduist inançlarına sahip Hindistan ve diğer ülkelerde çok daha farklı algılanır. Büyük ya da küçük herhangi birinin kafasını okşamak veya dokunmak uygunsuz sayılır. Çünkü çakra sistemine göre kafatasının arka tarafı vücudun en üst noktası olarak, ruhun en güçlü olduğu noktadır. Dolayısıyla o noktaya dokunulmaması gerektiğine inanılır.

Bonus: Vulkan Selamı

friendly-gestures-vulcan-spock

Pek sevgili Vulkanların insanlığa kazandırdığı bu selam hareketi, temelde yapan kişinin karşısındaki kişiye “uzun süre refah içinde yaşa” demesidir. Dünya üzerindeki her ülkede aynı anlama gelen bu el hareketini istediğiniz gibi yapmaktan çekinmeyiz.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...