Kültür Turizmi İçin Semerkand Doğru Bir Tercih

Kültür turizmi açısından önemli bir yer olan Semerkand  Özebekistan sınırları içinde yer alıyor. Tatil denilince birçok kişinin aklına genelde kumsal ve deniz gelir, bence farklı seyehatlere de yelken açmak lazım arada sırada. Farklı medeniyetlerde yaşayan insanları keşfetmek, orada bulunan yaşantıları görmek ufuk çizginizi genişletiyor ve kendinizi sanki orada yaşıyormuş gibi hissediyorsunuz. Tarihi eserler bakımından zengin bir yer olan Semerkand, oldukça sıcak bir iklime sahip. Semerkand ile ülkemiz arasında 3 saatlik bir zaman farkı var. Semerkand ‘a İstanbul üzerinden sürekli direkt uçak seferleri var. Semerkand sokaklarında gezdiğinizde kendinizi tarihin derin sayfalarında gezermiş gibi hissediyorsunuz. Gezerken en çok göreceğiniz yerler ; müzeler, camiler, tarihi hamamlar, görkemli yapılar ve harika hanlar oluyor. Özellikle mimari yapıları seviyorsanız gerçekten hayatınızda bir kez Semerkand’a uğramalısınız. Semerkand medeniyet beşiği tarihin resmen günümüze gelmiş hali gibi. Yöresel müzik ve dans gösterileri şahane bir şölene dönüşüyor. Semerkand’da tarihi mekanlarda Unesco tarafından festivaller düzenleniyor ve gidenlere unutulmaz bir atmosfer sunuyor.

semerkand resim 1

Semerkand’da  Ne Yenilir?

Özbekistan’lılar tahıl ürünleri yemeye bayılıyorlar, sofralarında tahıl ürünlerini eksik etmiyorlar. Semerkand tarım ve hayvancılığa elverişli bir ülke olduğu için, tarım en büyük geçim kaynakları.  Hayvancılıkta ise ağırlıkla koyun yetiştiriciliği yapıyorlar. Hal böyle olunca yemek kültürü tamamen tahıl ürünler ve koyun eti üzerine şekillenmiş. Semerkand’da hangi lokanta veya restorana giderseniz gidin yöresel yemekleri olan palovu göreceksiniz. Palov yemeği koyun eti, pirinç, soğan ve havuçla hazırlanır. Gerçekten çok lezzetli bir yemek, mutlaka tavsiye ederim. Koyunlar tamamen doğal beslendikleri için etleri çok lezzetli oluyor. Erişte ve ekmek çeşitleri bakımından oldukça zengin bir sofraya sahipler. Sebzelerle hazırlanan shurpa et ve kabak ile tandırda pişen samsa Özbekistan’ın yöresel yemekleridir. Bu yemekleri Semerkand’da her yerde bulmanız mümkün.

semerkand resim 2

Özel Ekmeklerin Tadına Bakın

Semerkand ekmek yapımı konusunda oldukça maharetli ustalara sahip. Özellikle ev hanımları yaptıkları ekmekleri pazarda satarlar. Birbirinden farklı ekmek çeşitleri bulabilirsiniz; Baskılı ekmekler, ebat olarak büyük ekmekler ve farklı unlardan yapılan ekmekleri bulmak mümkün. Semerkand’a has bu ekmeklerin tadına bakmanızı öneririm.

semerkand resim 3

Semerkand’a Gittiğimde Neler Aldım?

Semerkand özellikle el sanatları konusunda maharetli insanları olan bir şehir. Özellikle de ipek el işçiliği konusunda dünyada ilk sıralarda yer alıyor. Süslemeli hançerler, seramik hediyelik eşyalar ve şifalı bitkileri kurulan pazarlarda gezerek alabilirsiniz. Haziran, Temmuz aylarında Semerkand’da hava sıcaklığı 35 ila 40 derece arasında, bu sebepten şapka takın ve sürekli sıvı tüketin. Kendine özgü farklı tatlarda baharatlardan bir çeşit yapıp mutlaka evinize götürün.

semerkand resim 4

Gur-e- Amir Semerkand ‘ın Simgesi

Özbekistan’ı bir şeyle simgeleyeceksek bu simge Gur-e- Amir olmalı, ben daha önce Gur-e- Amir’in fotoğraflarını  görmüştüm fakat Semerkand’da olduğunu öğrenince kafamda taşlar yerine oturdu. Yapı, türbe olarak kullanılmaya devam ediyor. Dıştan bakıldığında tek kubbe yapısı var, Masmavi oluklu olan kubbe taçlandırılmış ve çok kaliteli seramikler kullanılmış. Geometrik yapısı oldukça farklı ve mavi seramiklerin rengi parlak ve oldukça canlı görünüyor.

semerkand resim 5

Bibi Hanım Camii

Semerkan’ ın en büyük camiilerinden olan Bibi Hanım Camii Timur’un eşi Bibi Hanım tarafından yaptırılmış bir camiidir. Camii dünyanın en büyük camiileri arasında yer alıyor. Semerkand’a gidildiğinde bu muhteşem eseri mutlaka görmenizi isterim. Camiinin yapımında bizzat Timur’un bulunduğu söylenir.

  semerkand resim 6  

Semerkand Müzelerini Gezin

Dünyanın en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Semerkand bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış. Tarihi ipek yolu, Çin’e ve Hinsidtan’a kadar Semerkand üzerinde kesişiyor. Tarih boyunca yapılan kazılarda birçok tarihi eser çıkarılmış ve müzelerde sergilenmiş. Küplerden vazolara, savaş aletlerinde, hançelere kadar  farklı tarihi eserleri müzeleri ziyaret ederek görme şansını mutlaka edinin.

semerkand resim 7

Ebu Mansur Camii Farklı Tasarımıyla Adeta Büyülüyor

Dünyada belki de ilk olarak turuncu renk, bir camiide kullanılmış. Farklı mimarisi ile, bakmaya doyulmaz bir güzelliğe sahip Ebu Mansur Camii turuncu ağırlıklı yeşil şeritleri ile dikkat çekmeye yetiyor. Semerkand’da yaşayan insanların büyük bir kısmı müslüman oldukları için camiilere çok önem verilmiş. Bu sebepten dolayı farklı  ve her bölgeye uygun camiiler tasarlanıp yapılmış.

semerkand resim 8

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...