KIŞ AYLARINDA GİDEBİLECEĞİNİZ KAPLICALAR

Doğal suların insan vücudunu iyileştirme gücü asırlar önce keşfedilmiş.Tarih boyunca doğal suların iyileştirme ve yenileme gücü her dönemde insanlığa şifa kaynağı olmuş. Kaplıca suları mineralli ve oldukça rahatlatıcı bir özelliğe sahip. Aynı zamanda maden suyu gibi içilebilen kaplıcalar da var. Doğal kaplıca suları, yer altında bulunan magma tabakasına fay kırılması sebebiyle ulaşıyor. Isınarak yeryüzüne çıkan bu sular, insanlığa şifa kaynağı oluyor. Romatizma ve bel ağrısı gibi çeşitli kronik hastalıklar çekenlerin, mutlaka yılın belli dönemlerinde uygun kaplıcalara gitmeleri tavsiye ediliyor. Birçok insan tatilini her yıl kaplıcalarda geçiriyor. Özellikle kış aylarının başladığı ve üşüdüğümüz şu günlerde ısınmaya, ülkemizin saklı kalmış kaplıcalarına gitmeye ne dersiniz? Kaplıca gezimize şimdi başlayabiliriz.

karahayit

Kızılcahamam Kaplıcaları

Kızılcahamam, doğal maden suları ile meşhur olan Ankara’nın tarihi ve turistik şirin bir ilçesi.  Ankara’ya yaklaşık olarak 1 saat mesafede bulunan Kızılcahamam, çam ormanları ve sıcak su hamamları ile de adından sıkça söz ettiriyor. Ülkemizin en doğal ve lezzetli sularının çıktığı Kızılcahamam’da kaplıcaların bulunduğu alanın doğası oldukça temiz tutulmuş. Buraya geldiğinizde bir yanda kaplıca sularını içebilir, diğer yandan doğanın muhteşem havasını içinize çekebilirsiniz. Kızılcahamam kaplıca suyu sindirimi kolaylaştırıp mideyi rahatlatıyor. Bu güzel ilçeye gelip kaplıca suyunda vücudunuzu dinlendirebilir ve huzurlu vakitler geçirebilirsiniz.

kizilcahamam-kaplicalari

Sandıklı Kaplıcaları

Afyon özellikle yer altı suları ile ülkemizde nam salmış ve her yıl bu sebepten dolayı ziyaretçilerin akın ettiği bir ilimiz. Sandıklı, Afyon’un kaplıcaları ile meşhur olan bir ilçesi. Ülkemizden ve Dünya’nın çeşitli yerlerinden buranın sıcak ve şifalı sularına gelenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Şifa ve tedavi amaçlı buraya gelip kaplıca sularına giren ve çamur banyosu yapan insanlar, Sandıklı’dan oldukça memnun ayrılıyor. Sandıklı Kaplıcaları, cilt hastalıkları, böbrek taşı, kadın hastalıkları, kireçlenme ve solunum yolları hastalıklarına iyi geliyor. Kaplıca suyunun kükürt oranı çok yüksektir. Kükürt; cilt ve yüz güzelliğine oldukça faydalı olan bir mineraldir.

sandikli-kaplicalari

Diyadin Kaplıcaları

Türkiye’nin doğusunda Ağrı’nın Diyadin ilçesinde bulunan Diyadin Kaplıcaları’nda mineral oranı oldukça yüksek. Kış aylarında Ağrı’nın soğuk ve karlı havasında insanın vücudunu ısıtan ve şifa dağıtan Diyadin Kaplıcalarını yerinde görmelisiniz. Burası tam bir ruhsal tedavi merkezi desem, yanlış söylemiş olmam. Maden suyu niteliğinde olan kaplıca, nevrit nöroloji hastalıklarına iyi geliyor.

diyadin-kaplicalari

Karahayıt Kaplıcaları

Pamuk gibi güzelliği ile Denizli’nin Pamukkale ilçesinin ismini duymayan herhalde yoktur. Pamukkale ilçesinde bulunan Karahayıt Kaplıcaları, kızıl renge sahip ve suyu oldukça sıcak bir kaplıcadır. Suyun rengi neden kırmızı diye merak edebilirsiniz. Demir oranının yüksek ve suyun metamorfik kayalardan çıkıyor olması suyun rengini kırmızı yapıyor. Bu ilçenin toprağı da genelde kırmızı renkte bulunuyor. Suyu ve toprağı ciltlere çok iyi geliyor ve hastalıkları tedavi amacıyla kullanılıyor.

karahayit-kaplicalari

Oylat Kaplıcaları

Bursa’nın ilçesi olan İnegöl’e yakın bir mesafede bulunan Oylat Kaplıcaları, geçmişte ölmek üzere olan hastaları bile tedavi edildiği yer olarak rivayet edilir. Göz alıcı bir doğa içinde bulunan kaplıcada suyun keyfini çıkardıktan sonra doğa yürüyüşüne çıkabilirsiniz. Bölgede hem sıcak hem de soğuk su kaynakları bulunuyor. Bu arada kaplıcaya 1 saat mesafede bulunan Oylat Şelalesini ve daha yakın mesafede olan Oylat Mağarası’nı da görebilirsiniz. Oylat Kaplıcalarında bir yandan şifa bulurken diğer yandan da doğal güzelliklerin tadını çıkarabilirsiniz.

oylat-kaplicalari

Karacasu kaplıcaları

Bolu ilinde yer alan Karacasu Kaplıcaları, ormanlarla kaplı dağın eteklerinde, harika doğasıyla gelen ziyaretçilerini etkilemeyi başarıyor. Buranın suları o kadar şifalı ki; Kaplıca çevresinde Sağlık Bakanlığına bağlı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi bulunuyor. Kaplıca suyu içilebiliyor. Tat olarak oldukça lezzetli olan suyun mineralleri oldukça fazla. Cilt lekelerinin giderilmesinde bu kaplıcanın suyu oldukça etkilidir. Karacasu Kaplıcalarında tatil yaparak güzelliğinizi ve sağlığınızı koruyabilirsiniz. Bol ormanları temiz suyuyla Karacasu Kaplıcaları, sizleri bekliyor.

karacasu-kaplicalari

Tuzla Kaplıcaları

Tuzla Kaplıcaları şifalı suyu ile nam salmış özellikle İstanbullular için bulunmaz bir nimet. Sadece İstanbul değil birçok ilden buraya insanlar gelip şifa buluyor. Tuzla Kaplıcaları’nın suyunda bulunan sodyum oranı oldukça fazla. Astım tedavisi için en çok tavsiye edilen kaplıcalar arasında yerini alan Tuzla Kaplıcaları, tesis anlamında da oldukça gelişmiştir.

tuzla-kaplicalari

Siz de soğuk kış aylarında sıcak sulara girip şifa bulmak istiyorsanız, şimdiden uçak biletinizi alabilirsiniz. Bu kaplıca sezonunda vücut sağlığınız için kendinize zaman ayırmanın vakti geldi.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...