Keyifli Bir Kişinev Turu İçin 7 Tüyo

Logo_Air_Moldova

Ucuz ve vizesiz bir tatilin hayalini kuranlara, Karadeniz’den ellerini uzatsalar yakalayacak kadar yakın bir yer var: Moldova’nın başkenti Kişinev. “Kişinev’de ne yapılır” diye soranlardansanız, yazının bundan sonrası sizi ilgilendiriyor… Merak edenlere, Kişinev’de keyifli vakit geçirmenin 7 yolu…

Edebiyatseverlerin durağı: Puşkin Müzesi

puşkin müzesi

Puşkin seven ve Rus edebiyatına düşkünlerin ilk adresi burası olabilir. Yüzbaşının Kızı’nın yazarı-ki ben onu Gizli Günce ile de yakından tanıyorum-Aleksander Puşkin’in küçük yazlığıymış bu müze. Burada üç yıl sürgün hayatı yaşamış Puşkin. Yüz yıl sonra da adamın eşyalarının sergilendiği bir müze haline gelmiş.

Stefan Cel Mare Parkı’nda Nefes Almak

1280px-Chisinau_Stefan_cel_Mare_park_fountain

 

Kişinev’in Avrupa’laşmış bir Rusya ya da Ruslaşmış bir Avrupa kenti olma ihtimalini her yerde göreceksiniz. Ama akasya, ıhlamur ve bademağacı kokan bu park, 50 çeşit ağacıyla 7 hektarlık bir alana yayılmış ve ziyaretçilerine oksijen bayramı yaşatıyor. 15. yüzyılda Türk akınına direnerek halkının gönlünü çalan III. Stephen’in anısına bir de anıt dikmişler… Aradan 600 yıl geçti. Sanırım unutmuşlardır.

Su Kulesi ve Etnografya Tarih Müzesi’nde Şehri Tanıyalım

6241767690_4326583ff9_z

Kişinev’in en uğrak yeri su kulesi… Şehrin tarihini anlatan bir müze olarak hizmet veriyor. 1892’de inşa edilen su kulesi bu çelimsiz haliyle bile turist akınına uğruyor.  İki bölümden oluşan Etnografya ve Doğa Tarihi Müzesi de sadece Kişinev’in değil; tüm Moldova’nın en eski müzesi… İçinde botanik park olan müze hiç görmediyseniz bu kısmı sakın ola atlamayın. Çünkü ülkenin tüm bitki varlığı sergileniyor. Bunun dışında, her kente özel yöresel alet edevat da sergileniyor.

Nativity Katedralini, Başka Bir Savaşta Yok Olmadan Ziyaret Edin

katedral

“Kişinev’in en güzel mimari eserini görmek istiyorum” diyenler uğramalı… Buram buram Ortodoks üslubuyla 1830’da inşa edilen bu katedral, Melkinov’un eseri. Sürekli savaşlar, sürekli hasarlar ve sürekli restorasyonlar… İnsan, hikayesini okuyunca katedralin bugünlere geldiğine dua ediyor.

Gece Hayatı Rengarenk…

night-life-272523_960_720

Kişinev’de dur durak bilmeyen bir gece hayatı var. Bar, kafe, kulüp ve publar dolup taşıyor. Yoksulluktan sıkılan tüm şehirliler kendilerini gece kulübüne atıyor. Stefan Cel Mare bölgesinde ağırlıklı olarak yer alan bar ve publarda bir şeyler atıştırıp dansın ve müziğin keyfini çıkarmak tüm günün kültür turundan kaynaklanan yorgunluğunu atmaya bire bir.

Olmazsa Olmaz: Moldova Şarapları

moldova şarabı

Moldovalılar şarap konusunda o kadar mimlenmiş ki, Fransızların bile ilgisini çekmişler. Milesti Mici veya Cricova, şarap işinden epey nasiplenen kentin önde gelen şarapçıları… Kent merkezinden 15-20 dakika kadar yol yapmayı planlarsanız Cricova Şarap Mahzenini ziyaret edebilirsiniz.

Çokkültürlü Kişinev Mutfağının Lezzetlerine Varın

yemek

Kişinev, Moldova’nın genelinde olduğu gibi göçlerin ve kozmopolit yapının etkisiyle çokkültürlü bir mutfak olma özelliği taşıyor. Beyaz peynirden yapılan; mısır ekmeği ile bizdeki Karadeniz mutfağının vazgeçilmezi mıhlama (kuymak) arası bir şey olan Polenta’yı deneyebilirsiniz. (Hangisi olduğuna karar verememiş, hammaddesi mısır unu…) Elbette polenta ile sınırlı kalmayın ve kentin yerel lezzetleri costita ve mushkayı deneyin.

Our Readers Comments

  1. tatil planı olarak keşfedilmesi gereken yerlerden…

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...