Kendinizi New Yorklu Gibi Hissettirecek 20 Öneri

İlk kez ya da onuncu kez, New York’a gitmek her seferinde yeni bir macera, heyecan. Gittiğinizde kendinizi bir nebze de olsa daha “New Yorklu gibi” hissetmeniz için 20 maddelik bir liste çıkardık.

1) İstanbul’dan gelecekler için en iyi başlangıç noktası: Brooklyn Bridge Park

geziko_brooklyn

Seyahatimize (büyük bir ihtimal) geldiğiniz İstanbul’a veda ederek başlıyoruz! Brooklyn Bridge Park, ünlü turist destinasyonu Brooklyn Köprüsü manzarası ve Manhattan’ı “karşısına almasıyla” İstanbul’a çok benziyor!

Bir yandan İstanbul’a sessizce veda etmek, öte yandan kendinizi bu büyülü metropole hazırlamak, ona konsantre olmak için belki de en iyi yerde olabilirsiniz. Ayrıca, yolculuğunuzun yorgunluğu parkın çimlerinde atabilir, şehir planlarınızı gözden geçirebilirsiniz. Enerji toplayın, çünkü ihtiyacınız olacak!

2) Kalabalıklara karşı yürüyün, kafanızı yukarı kaldırın…

geziko_newyork

İstanbul’a veda ettiniz, artık New Yorklu olma zamanı! Brooklyn’den atlayın bir trene ve Manhattan’ın yolunu tutun. (New York 5 ayrı “büyük ilçeden” (borough) oluşuyor: Manhattan, Brooklyn, Queens, the Bronx, ve Staten Adası.)

New York çok kalabalık ve yaşam dolu. Her 38 ABD’liden birisinin yaşadığı şehirdesiniz. Sadece New York’un nüfusu ABD’deki 50 eyaletin 39’undan fazla. New Yorkluların hepsi çok meşgul, hepsinin elinden bir telefon yürüyor.

Geniş caddeler, gökdelenler (5bin 845 yüksek bina var ve 98 tanesi 183 metreden yüksek!), şehrin altında köstebek gibi dolaşan trenler, vızır vızır geçen taksiler, arabalar ve şehrin hızlı ritminin sesi… Neyse ki, yetişmeniz gereken bir yer yok. Sadece keyfini çıkarın, şehri içinize çekin.

3) İlle de “Times Square’i görücem!” diyorsanız…

geziko_times

İlk defa New York’taysanız elbette yapmanız lazım, ama sabahın erken saatlerinde yapmanızı tavsiye ederim. Bu şekilde meydanın kalabalığından bir nebze de olsa uzak durabilirsiniz.

geziko_barış

Times Square, Toys “R” Us ve T-Rex’ten kaçıyorum!

“Gerekli” selfie’leri çekin ve hemen kaçın oradan! Orada hediyelik eşya almanızı önermiyorum, bu konuya sonra değineceğiz zaten.

Bir New Yorklu için Times Meydanı’nda görmeye en değer şey birkaç blok yakınında bulunan New York Times gazetesi belki de. Meydanın ismini gazeteden aldığını biliyor muydunuz? Meğerse 1904’ten önce ismi Longacre Meydanı’ymış!

4) En iyi New York manzarası 

geziko_newyork

Bazıları buna Empire State der, diğerleri Özgürlük Anıtı.  Ama New York’un en güzel ve en bilinmeyen manzaralarından birisi de Metropolitan Museum of Art’ın terasında bulunuyor. Müzenin cafesi olarak hizmet veren mekan, belki de şehrin en değerli “çatıkatlarından”

Central Park ve gökdelen keyfini elinizde içkiniz ve arka fondan çalan müziklerle yaşamak isterseniz, gideceğiniz yeri biliyorsunuz. (Ayrıca şansınız varsa aşağıya inerken müzeye de bedava tur atabilirsiniz!)

5) Sosisliyi mideye indirin

geziko_sosisli

Acıktınız mı? Manhattan’da neredeyse her köşe başında bulunan hot dog arabalarına bir göz atın. “Neden sosisler ekmekten daha uzun?” sorusunun cevabını sosislinin doğduğu topraklarda öğrenin.

Bu arada sosis arabası diye geçmeyin, Central Park’ta sosisci olabilmek için belediyeye 290bin dolar harç yatırılması gerekiyor!

6) Bisiklete binin! 

bisiklet_geziko

“New York’ta da bisiklete mi binilir?” demeyin, son birkaç senedir ABD genelinde başlayan popüler bisiklet hareketi yakında kafamızdaki araba kullanmak özdeşleşen Amerikalı imajını zorlayacak gibi gözüküyor.

New York Belediyesi bu konuda bir öncü niteliğinde. Yüzlerce noktada binlerce bisiklete ulaşabileceğiniz şehirde hatırısayılır bir bisiklet topluluğu oluşmuş bile.

Bisikletinize atlayın ve sahile inin, piknik yapın, tatilde aldığınız birkaç ekstra kalori de aradan çıkarsa ne ala!

7) Koşun!

geziko_newyork

Bisikletten hızınızı alamadınız mı? Sizi kim tutar, koşun! New York kentinin 520 mili bulan kıyı şerihi tek başına Miami, Boston, Los Angeles, ve San Francisco’nun toplamını bile geçiyor!

Koşu sevdalısıysanız, Central Park en ideali ama siz yine de Brooklyn Bridge Park, Hudson River Park ve Staten Island Boardwalk da denenebilir.

8) New Yorklu gibi konuşun! (Ya da New Yorklularla konuşun)

geziko_newyork

Amerikan İngilizcesi popüler kültür ve iş dünyası aracılığıyla o kadar hayatımızın bir parçası ki, sanki ABD’ye gidince her şey aynı olacak gibi geliyor. Maalesef öyle değil, özellikle yer isimlerini telaffuz ederken. O yüzden yola çıkmadan önce, Houston, SoHo, NoHo ya da New York ilçelerinin isimlerinin doğru telaffuzlarını öğrenmekte fayda var. Ayrıca, filmlerdeki insanların aksanlarını taklit etmek yerine eğer New York’lu bir arkadaşınız varsa onun konuşmasına öykünmek daha mantıklı olabilir.

Belki bu sayede New Yorklularla metroda gelişigüzel sohbetlere dalabilirsiniz. Size şehir ile ilgili diyecekleri çok şey olabilir.

Muhabettin dönüp dolaşıp beyzbola döneceğini unutmayın. Mutlaka biraz bilginiz olsun bu garip sporla ilgili. Ve kesinle bir New York Yankees taraftarına Boston Red Sox, Chicago Cubs ya da Philadelphia Phillies takımlarını tuttuğunuzu söylemeyin!

9) Özgürlük Anıtı uzaktan daha mı güzel?

özgürlüanıtı_geziko

Evet, bu da biraz Times Meydanı gibi. Binlerce mil katettiniz ve o küçük adaya gidip o resmi çekmek için çıldırıyorsunuz. Tepeye çıkmanın size maliyetini ve bütün gününüzü alacağını (özellikle de şehir az zamanınız varsa) göz önünde bulundurun. Ve her zaman Staten Adası’ından kalkan vapurların ücretsiz olduğunu ve adacığı es geçerken uzaktan bir resim çekebileceğinizi unutmayın.

10) Alternatif alışveriş için…

geziko_newyork

Broadway ya da 5. Cadde size göre değil mi? Alternatif bir şeyler mi görmek istiyorsunuz?

geziko_newyor_alışveriş

Birçok değişik alanda kurulan bit pazarları ile Hell’s Kitchen muhiti tam da aradığınız yer olabilir.

geziko_newyork

11) Bol bol yürüyün, yeni yerler keşfedin, özellikle de gizli olanları…

geziko_whisperinggalery

Whispering Gallery

Waldorf Astoria Hoteli’nin altında gizli bir tren platformu mu varmış? Ya Grand Central Terminal’deki fısıldaşma noktası (Whispering Gallery)? Paley Park’taki Berlin Duvarı kalıntıları? Staten Adası’ndaki gemi mezarlığı? Columbia Üniversitesi’nin altındaki dehlizler? Bu şehirde keşfedecek şeylerin sınırı yok.

13) Çin Mahallesi

geziko_çinmahallesi

New York, Asya’daki teker teker bütün şehirlerden daha fazla Çinli nüfusa sahip. New York içinde alışılagelmiş New York’tan çok farklı bir New York’u görmek isteyenler için ideal.

14) Ve o ünlü yemek/dondurma arabaları…

geziko_newyork

Artık birçoğu işi büyütüp internet sitesi bile açmış. Bazı önemlileri: Milk Truck, El Olomega, Souvlaki GR, Calexico, Kelvin Natural Slush Co., Van Leeuwen Artisan Ice Cream.

15) New York aslında o kadar pahalı değil…

geziko_newyork

Elbette bir New Yorklu gibi yaşamasını bilirseniz. Üniversite kampüsleri (Columbia, NYU) yemekhaneleri, New York Halk Kütüphanesi’nde kahve, barlardaki Happy Hour’lar, grouponlar…Belki de dönüşte Duty Free için biraz daha bütçeniz olabilir.

16) Film izlemeye değil, film setine gidin! 

geziko_newyork

The Mayor’s Office of Film, Theatre, and Broadcasting, şehirde çekilen bütün film ve dizileri gösteriyor. Twitter’da @olv  hesabı üzerinden çekimlerin ne zaman olduğuna bakabilirsiniz. Figüran olursanız ne ala!

17) Caz dinleyin

geziko_caz

Bu şehrin ritmi belki de en çok caza uyuyor. İster kulaklarınızı takıp playlistinizi açın, ister gelişigüzel bir caz kulübüne girin, o size kalmış…

18) New York’ta Eminönü: Canal Street

geziko_canalstreet

Eğer sokakta yürürken birisi size yaklaşıp 20 dolara Prada çanta satmaya kalkıyorsa, Canal Caddesi’ne geldiniz demektir. New York’un “Eminönü”sü karşınızda. New York’ta belki de 5 doların altında tıka basa doyacağınız küçük büfelerin olduğu, RayBan’lerden tutun da her şeyin sahtesinin bulunduğu biraz acayip, biraz karışık ama bir o kadar da tanıdık bir muhit Canal Street.

Ayrıca New York ile ilgili ucuz hediyelik eşya (I love NY TShirtü, kalem, magnet, vb) alacaksanız buradan almanızda fayda var. Times Square’deki dükkanlarda da hemen hemen aynı şeyler satılıyor çünkü.

19) Central Park (ama alternatifsiz değil)

geziko_centralpark

Central Park’ın kendine ait bir “doğal hayatı” olduğu söylenir. 341,15 hektarlık bu devasa parkın bu kadar kalabalık bir şehrin nefes alması ve bir nebze rahatlaması için ne kadar önemli olduğunu söylemeye gerek yok galiba. Ama New York’un park anlamında yalnızca (ve neyse ki) Central Park ile kalmadığını belirtmek gerek.

John Lennon’un öldürüldüğü yeri gördünüz ve playlistinizdeki “A Perfect Day” şarkısını dinlediniz mi? Sizi Ft. Tryon, The High Line ve Hudson River Park’a da bekleriz. Bu parkların çoğunda yıl boyunca film gösterimleri ve diğer spor aktiviteleri oluyor.

20) Her zaman mahalle erbabına / müdavimlere sorun / onlara takılın! 

geziko_newyork

Şu mekanlara giderseniz turist muamelesi göreceğinizi unutmayın:

◦Times Meydanı

◦Central Park’ın güneydoğu tarafı

◦Jekyll and Hyde’s ya da Bubba Gump Shrimp gibi restoranlar

◦World Trade Center Anıtı

◦Wall Street’deki boğa heykeli

◦Bazı Broadway performansları: Wicked, The Phantom of the Opera

◦The Port Authority

◦Little Italy

◦Rockefeller Plaza

Şu mekanlara ise güvenliğiniz için gitmeyin:

◦Hunts Point

◦Parts of Bedford-Stuyvesant

◦Washington Heights

◦Stapleton

◦South Jamaica

◦Crown Heights

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...