Karadeniz’in Eşsiz Güzelliği Giresun

Karadeniz denilince aklınıza ilk gelenler nedir diye sorsam? Yeşil doğası, yaylaları, insanların sempatikliği, kendine özgü şiveleri, pırıl pırıl denizi ve hamsisi dediğinizi şimdiden duyar gibiyim.Karadeniz’in şirin şehri Giresun, doğası, insanı ve yemekleri ile çok güzel ve tanınmış bir yer. Buraya ilk geldiğinizde dikkatinizi havanın temizliği, yiyeceklerin ve insanların doğallığı çekecek. Özellikle yüksek yaylaları, soğuk suları kendine özgü yemekleri ve plajları ile Giresun’nun Karadeniz’in en güzel şehirlerinden birisi olduğunu söyleyebilirim. Yeşilin her tonunu ayrı ayrı görebileceğiniz doğa ile içe olan ve tarihle bütünleşmiş Giresun, insanın ruhunun dinlendiriyor. Yayla turizmi burada yeni yeni yaygınlaşmaya başladı. Giresun yaylalarında sizi muhteşem bir doğa, buz gibi sular ve harika yemekler bekliyor. Giresun’da sadece yayla turizmi mi var? Tabi ki hayır buraya geldiğinizde Karadeniz plajlarının eşsiz güzelliği sizi serinletmek için şimdiden hazır. Bitti mi? Yine bitmedi 🙂 Giresun tarihi mekanları ile geçmişten günümüze bir ayna tutarken sizi alıp tarihin güzel sayfalarına geri götürüyor. Tattığınızda sizi sizden alıp başka yerlere götürecek yöresel yemekleri ve tatlıları da cabası.

resim 1

Gezilecek Yerler

Giresun Kaleleri

Giresun’a kaleler şehri demiş olsam yanlış söylemiş olmam. Özellikle şehre hâkim tepeler üzerine kurulmuş olan kaleler çok görkemli ve manzaraları da çok güzel. Tarihi açıdan ve görünüş açısından görkemli olan Giresun Kalesi, Bedrama Kalesi, ve Tirebolu Kalesi sizleri beklemekte. Tirebolu ve Giresun Kalesi denizle adeta bütünleşmiş yeşillikler içindeler. Yanınızda fotoğraf makinesi taşımanızı tavsiye ederim, bu eşsiz güzellikleri mutlaka resimleyin ve baktıkça unutulmaz hale getirin.

resim 2

Giresun Yaylaları

Karadeniz yaylalarının eşsiz ve kendine özgü güzellikleri yansıtan Giresun Yaylaları, görülmeye değer yaylalar arasında. Yayla turizmi burada her geçen gün gelişme gösteriyor. Onlarca yaylası bulunan Giresun, bahar ve yaz ayları geldiğinizde size eşsiz keyif verecek. Özellikle birde yayla etkinliğine denk geldiyseniz, kendinizi çok şanslı hissedebilirsiniz. Buraya geldiğinizde özellikle görmenizi istediğim yaylalar, Paşa konağı Yaylası, Sis dağı Yaylası, Kümbet Yaylası ve Bektaş yaylası doğanın tüm güzelliklerini adeta içlerinde barındırıyor.

b09436cdec9e625f878f1fbbd6c1dd3d_1280227674

Giresun Adası

Bu ada Giresu’nun en fazla turistin ziyaret ettiği ve görülmeden asla gidilmemesi gereken bir ada. Buraya tekne turları düzenleniyor, doğal güzelliklerinin yanı sıra bu adada tarihi kalıntılar ve birde manastır bulunuyor. Giresun limanından kalkan tekneler günübirlik olarak bu şirin adaya ziyaretçilerini taşıyor. Uzaktan bakıldığında ada büyük bir kaya şeklinde görülüyor. Buraya gelip de Giresun Adası’nı görmeden dönmeyin.

resim 4

Giresun Plajları

Karadeniz’in eşsiz serin sularında yüzmek ve güneşlenmek çok güzel bir duygu. Tertemiz bir sahil şeridine sahip kendine özgü plajları ile Giresun sizleri bekliyor. Giresun Plajı,Tirebolu Plajı, Emniyet Plajı, Jandarma Plajı ve Tabya Plajı en çok ziyaret edilen yerler arasında. Karadeniz plajlarında yüzdükten sonra ağaçların gölgesinde de dinlenebilir ve mangalınızı yakabilirsiniz.

24557394

Tirebolu Plajı

Ne Yenir?

Karadeniz yemeklerinin namını duymayan kimse kalmadı herhalde. Taze süt mısır, fasulye, Karalahana ve mısır unu ile yapılan bu çorbanın lezzetinden asla vazgeçmeyeceksiniz. Çalı çiçeği ve Mendek çorbası da yöreye özgü çorbalardan. Etli Pancar sarmasını her yerde tadabilirsiniz ama, burada bambaşka bir lezzetle karşılaşmaya hazır olun.

resim 6

 

Fırında etli kuru fasulye, mantar kavurması, hamsili mısır ekmeği ve hamsili pilav da tercihler arasında. Mısır ekmeği her türlü yemekle birlikte geliyor zaten. Buranın fasulye turşusu çok meşhur, özellikle hamsi kızartması ile birlikte çok güzel gidiyor.

resim 7

Tatlı olarak odun ateşinde pişirilmiş sütlaç, fındıklı güllaç ve kadayıfın tadına bakabilirsiniz. Burada çayı paketler halinde pek satın almıyorlar genelde hasatlardan elde edilen çay kullanılıyor, çayın tadına birde burada bakmanızı tavsiye ediyorum.

resim 7

Nasıl Gidilir?

Ordu Giresun Havalimanı’na indikten sonra yaklaşık 40 km karayolu seyahati ile Giresun’a ulaşabilirsiniz. Bu arada Karadeniz’in doğal yapısı nedeniyle bu hava alanı denizin üzerine kurulmuş. Ordu ve Giresun arasına inşa edilen Havaalanı iki şehir tarafından kullanılmakta.

resim 8

 

Giresun’da çok sayıda kalacak otel ve pansiyon bulmak mümkün, buraya gelmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırın. Muhteşem Doğası, berrak deniz, lezzetli yemekleri  ve güzel yaylaları ile Giresun sizleri bekliyor.

giresun-CTA (1)

Our Readers Comments

  1. Manzara harika görünüyor.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...