Kanarya Adaları 101

Şimdi Kanarya Adalarında olmak vardı demeyin, olun 🙂

6

Aslında çok küçük bir ada olmasına rağmen minyatür kıta olarak bilinen adaya yılda 4 milyon turist geldiğini de orada öğrendim. Kanarya Adaları’na ikinci gidişim ve bu sayının üç, dört, beş diye gideceğinden eminim. İspanya’ya bağlı olmasına rağmen İspanya’ya uzak olan Kanarya Adaları, en büyükleri Gran Canaria ve Tenerife olan 7 adadan oluşuyor. Hepsini tek seferde gezmek biraz zor bu yüzden Gran Canaria Las Palmas ile başlamak doğru olacaktır.

Adaya Ulaşım

İlk olarak bu adaya nasıl gidebiliriz?

Gran Canaria adasına ulaşım için Türkiye’den maalesef direkt uçuş yok fakat İspanya’dan 9 avrodan başlayan fiyatlarla Ryanair ile gidebiliyorsunuz.Ayrıca Vueling,Norvegian ve AirEurope ile de adaya gidebilirsiniz. Bilet alabileceğiniz rotalar ise:

Barselona – Gran Canaria (Las Palmas)
Madrid – Gran Canaria (Las Palmas)
Malaga –Gran Canaria (Las Palmas)

Eğer sabah saatlerinde gitmek istiyorsanız genelde biletler Malaga’dan daha uygun fakat benim önerim Barselona’dan gidip, Madrid’e dönmek. Biraz bol vaktiniz varsa Tenerife’ye giderek (En az 3 gün kalın yoksa pişman olursunuz!) feribot ile 20-30 avro arası bir fiyata Las Palmas’a geçebilirsiniz.

Eğer gün içinde adaya iniş yaptıysanız, hava limanı servisleriyle San Telmo otobüs istasyonuna gidebilirsiniz. Burası aynı zamanda adanın “Old Town” olarak bilinen yeridir. Buradan istediğiniz yere tekrar otobüse binerek geçebilirsiniz. Ulaşım masrafları düşünüldüğünde, otobüs biletleri 1-1.5 avro arasında fakat uzun kalacaksanız kart alabilirsiniz ve böylece 45 sente otobüslere binebilirsiniz. Adada gece de sürekli otobüsler çalışıyor bu yüzden ulaşımda çok fazla sorun yaşamıyorsunuz. Gece ulaşım genel olarak 30 dakikada bir kalkan otobüslerle yapılıyor.

Taksi fiyatları ise çok fazla değil. Ayrıca pazarlığa da açıklar; 35-40 avro denilen bir yer için 20 avroya anlaşabiliyorsunuz.

Nereleri Gezmeli & Neler Yapmalı?

Gran Canaria öyle bir ada ki 7 kıtada bulunan her şeyi bu adada görmek mümkün. Şöyle ki adada hem kar yağıyor hem de dünyanın en büyük sıcak çölü olan sahra çölü gibi bir yeri bulmak da mümkün. 2

Öte yandan küçük adada organik tarım da oldukça gelişmiş, ilginiz varsa çilek bahçelerini de gezebilirsiniz.

1. Bölge : Maspolamas

Maspolamas1

Aslında ilk olarak Las Palmas ile başlamalı fakat adada gittiğinizde sizi en çok etkileyecek yer bence Maspolamas. Hava limanından araç ile yaklaşık 20 dakika sürüyor ve Maspolamas’a ilk girdiğinizde botanik parkı görüyorsunuz. Bu demek oluyor ki sizi hala neyin karşılayacağını bilmiyorsunuz. Araçtan indikten sonra okyanusu ve her yerde anlatılan Playa del Ingles’i görmeyi arzularken karşınızda sadece çöl var ve uzunca sayılabilecek bir yol sizi bekliyor.

Maspolamas

Sonrasında ise Avrupa’nın en iyi çıplaklar plajına ve Playa del Ingles’e ulaşıyorsunuz. Plaj yaklaşık 3 kilometre sürüyor. Plajın sonuna doğru bir McDonald’s var ve etrafında Hollanda, Almanya ve İtalya mutfağından restaurantlar bulunuyor. Yaklaşık 4-5 saatinizi burası için mutlaka ayırın.Burada ayrıca hediyelik eşya satan yerlerde mevcut. Ayrıca plajın her iki ucunda çok uygun fiyata alışveriş yapabileceğiniz Spar marketleri de bulunuyor. ( Bizdeki Bim, Şok ayarında bir market )

2. Bölge: Las Palmas – Santa Catalina

1

Adanın asıl merkezi burası. Hava limanından doğrudan taksi ile gelebilir ya da San Telmo’da inip ada içindeki otobüslerle geçiş yapabilirsiniz. Las Palmas’ın iki ucunda da alışveriş merkezi ve uzunca bir kordon bulunuyor. Playa de Canteras burada bulunuyor, Maspolamas kadar olmasa da oldukça iyi bir plaj.

4

Eğer otobüsle gelirseniz Santa Catalina meydanında iniyorsunuz ve karşınıza Müseo Elder çıkıyor. Bugüne kadar gezdiğiniz müzelerden en büyük farkı ise her şeye dokunmalısınız ve kullanmalısınız. Sayıca çok olmasa da içeride uçak motoru, uçak gövdesi, savaş uçakları, eski bir tren, sanal galaksi ve bilimin geçmişi ile ilgili buluşlar var. İçerideki görevliler sürekli size gelip oradaki icatları anlatıp sizin de kullanmanızı istiyorlar. Giriş ücreti 5 avro fakat ben görevli ile konuşup ücret vermeden girmiştim.

Alışveriş yapmak isteyenler için hemen yine meydanda bir alışveriş merkezi mevcut. Fiyatlar oldukça uygun hatta Duty Free’den bile daha ucuza geliyor birçok şey. Asıl burada akşamları gelebileceğiniz, okyanusun kıyısında çok güzel bir açık hava gece kulübü var. Orada yaşayanlara “Discoteca Kopa” diye sorduğunuzda herkes sizi yönlendirir ve genelde düz gidin cevabını veriyorlar. İngilizce çok bilinmiyor. Bu yüzden biraz da İspanyolca öğrenebiliyorsunuz. Meydandan binalara doğru yürüdüğünüzde, sizi Güney Amerika’daki ara sokaklar karşılıyor diyebilirim.

playa de centares

Yaklaşık 15 dakika yürüme sonucunda Playa de Canteras’a ulaşıyorsunuz. Yol üstünde Sultan Kebap ve hemen köşesinde bir başka Türk kebapçısı var fakat kimse Türk değil. Adada toplam 8-10 arası değişen sayıda Türk yaşadığı söyleniyor fakat doğruluğundan emin değilim. Sokaklar oldukça da güvenli. Gece falan hiç sorun yaşamadan dolaşabilirsiniz. Konaklama için hosteller ve oteller oldukça uygun fiyatlarda. Ayrıca hemen plajın çok yakınında Big Fish Hostel var. Burayı belirtmemin sebebi: Burada gönüllü olarak çalışarak konaklamanızı bedavaya getirebilirsiniz.

3. Bölge: Vagueta (Old Town)

5

15. yüzyılda şehrin merkezi olan şimdilerde ise “Old Town” olarak bilinen Vagueta, Cristoph Colomb’un evi olarak da bilinen Case de Colon’a, Santa Ana Klisesi’ne, Müseo Canario Museum’e, Town Hall’e ve Centrö Atlántico de Arte Moderno’ya ev sahipliği yapıyor. Ayrıca burada “Triana” olarak bilinen minyatür istiklal şeklinde bir de caddeleri bulunuyor.

Case de Colon ici

Triana’daki fiyatlar oldukça uygun. Adadaki diğer alışveriş merkezleri ile karşılaştırınca buranın daha uygun olduğunu çok rahat görebilirsiniz. Hediyelik eşyaları buradan almanızda fayda var. En çok çeşit yine burada var. Yanınıza Las Palmas desenli bir havlu almadan adadan ayrılmayın. Gezilecek tüm yerler birbirine çok yakın Case do Colon’a girdiğinizde içerideki papağanlardan korkmanıza gerek yok; size çok yaklaşabiliyorlar.

4. Bölge: Galdar

3

Adanın minyatür bir kıta olduğundan bahsetmiştim. Yüzlerce yıl önce adanın kalbini olan Galdar ise adanın tarihini ve insanların ada keşfedilmeden önce nasıl yaşadığını gözlemlememize fırsat sunuyor. Çok alçak tabanlı ve taşlardan yapılmış evler Cueva Pintada müzesi içinde toplanmış ve korunuyor. Müzeyi gezdiğiniz esnada farklı farklı yerlerde 5-6 dakikalık Kanarya Adaları’nda Galdar’da yaşayan insanların yaşamlarının ellerinden nasıl alındığını anlatan videolar izliyorsunuz. Müze ve yerleşim merkezi dışında muz bahçeleri de oldukça çok.

vasguello
Bahsettiğim 4 bölgenin dışında Valsequillo’ya gidebilirsiniz. Valsequillo’da dağ yürüyüşleri yapabilir kayalara tırmanabilirsiniz. Valsequillo belediye başkanı çok samimi biri ve kendisine de kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz , tek problem kendisi ingilizce bilmiyor.

puerto rico

Son olarak eğer balayı için gitmeyi düsünüyorsanız size tavsiyem Puerto Rico de Gran Canaria’ya gitmeniz olacaktır.

Adada Nelere Dikkat Etmelisiniz :

1-) Güneş
2-) Güneş
3-) Güneş

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...