Kamboçya’da Gören Eller

Kamboçyalılar çok fazla trajediye maruz kaldı. Görme engeli olan masözler o trajik yılların anısı olarak hala varlıklarını sürdürüyorlar.

70’lerin sonundan 80’lerin başına kadar Khmer Rouge rejiminin soykırım kanunu yüzünden bir çok insan sakat bırakıldı. Khmer Rouge nüfusun nerdeyse yüzde yirmisini aç bırakıp katlettikten sonra ülkede sakat bırakılmış binlerce insan kaldı.  Bu sakatlıklar arasında en yaygın cezalandırılmalardan biri pil asitiyle gözleri kör edilen insanlardı.

Ülke kendini toparlamaya başladığında umut dolu bir oluşum başladı. Gözleri kör edilmiş Kamboçyalı kadınlardan, masaj yapma yeteneği olanları seçmek için bir heyet oluşturuldu. Ülkenin her yerinden potansiyeli olan kadınlara özel kurslar hazırlanarak masaj sanatı öğretilmeye başlandı. “Gören Eller” mottosuyla yola çıkan projede görme engelli kadınların, elleriyle hayata yeniden tutunabilmeleri sağlandı.

Her “Gören Gözler” yeri ayrı bir tarifeyle ücretlendiriliyor ama aşağı yukarı 3-5 dolara 1 saatlik inanılmaz bir masaj vadediyorlar. Hayat enerjileri, idealizmleri mükemmel olan Kamboçyalı kadınların “Gören Eller”i, daha güzel Kamboçya günleri için de umut taşıyor.

 

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...