Kalenin İçinden Çıkılmayan Şehir: Kotor

Zaman zaman “hangi çağda yaşamak isterdiniz?” sorusuna cevap vermek zorunda kalmışlığımız olmuştur. Tarihle ilgileniyorsanız bu bir rakı sofrası konusu bile olabilir. Orta Çağ’dan bir kez olsun vazgeçtiğimi hatırlamıyorum. Rönesans dönemi, kaleleri, dönemin politik oyunları, ticareti ve savaşları… Kalenin içindeki yaşamın farklılığını ve bireylerin surların içerisinde kendini neden güvende hissettirdiğini özetleyen bir dönem orta çağ. O dönemlerdeki kalenin önemini şu an hala görebildiğimiz ender yerlerden Kotor…

Burası nasıl fethedilir?

1

Kotor, coğrafi yapısı en ilginç Avrupa şehirlerinden biri. Denize kıyısı olmasına rağmen fiyortlar nedeniyle araçla ulaşmanın engebeli yollardan geçtiği eski Osmanlı şehri. Coğrafi yapıların tarihteki çok fazla savaşın gidişatını değiştirdiğini bugüne kadar çok okumuşuzdur, duymuşuzdur. Çok fazla devletin bünyesine geçmese de Osmanlı hariç her ülkenin şehir surlarını ve kalenin içerisini geliştirdiği Kotor’da gezi boyunca aklınızdan geçen tek konu: “burası nasıl fethedilir?” oluyor?

“Kendimi kalenin içinde güvende hissediyorum”

2

Deniz kıyısından neredeyse gökyüzüne kadar çekilen şehir duvarlarını da içerisine alan kalenin dışında pek bir şey olduğu söylenemez. Elbette özellikle yazın gittiyseniz çevre bölgelerde denize girebilirsiniz. Fakat şehrin kalbi kalenin içinde atıyor. Kalenin içinden çıkarken ise kendinizi güvensiz hissedebilirsiniz. Çok normal! Siz kalenin içine aitsiniz.

Müzede pazarlık keyfi

3

Ülkenin en çok turist çeken şehri olan Kotor, gezginlere güzel imkanlar sağlamayı unutmamış. Tüm tarihi yapıları kalenin içerisinde göreceğinizi tekrar hatırlatarak şunu söyleyebilirim; müze/sergi/kilise gibi tüm yapıların üzerinde bulunan ufak tabelalar size nerede olduğunuzu göstermesi açısından müthiş düşünülmüş. Teşekkür ederim Kotor, çok güzel düşünmüşsün canım. Bu yazının en büyük sırrını bir sonraki cümlede okuyacaksınız. Bana inanmayabilirsiniz fakat ilgimizi çeken müzelerden biri olan Denizcilik Müzesi’nde bize verilan fiyat sonrası, “biz girmiyoruz” dediğimizde müze yetkilisi pazarlık teklif etti. Bunu hayatımda sadece Kotor’da yaşadım. :))

Yaşasın Türkçe harita

shutterstock_91889702-001

Seyahatlerde genellikle yeni bir şehre varıldığında ilk iş Tourist Information’a uğrayarak şehir haritası almaktır. Bunun aynı zamanda iyi bir koleksiyon olduğunu da söyleyebilirim. Karadağ’ın uzunca bir süre Türkiye’den vize istememesi bölgedeki Türk turist sayısını artırmış olacak ki Tourist Information’da haritanın Türkçe versiyonunu bulabilirsiniz.

Blog_Banner

Pardon, sizde bir İtalyanlık var mı?

5

Aslında bir klasik. Deniz kenarında bulunan bir şehirdeyseniz, deniz ürünü yememek ilk tercihinizdir. Kotor, bir zamanlar Venedik’in egemenliği altında olması ve İtalya’ya yakın olması nedeniyle mutfak olarak bu ülkeden etkilenmiş durumda. Deniz mahsüllü risotto, ahtapot ve pizza bölgede en çok tercih edilen yemek çeşitleri. Kotor’un en iyi pizzacısı ise nerede olduğunu sorduğunuzda kokuyu takip edin cevabı alacağınız Pronto Pizzeria. Pizzalar oldukça büyüktü ve menüdeki çeşitlilik de oldukça fazla. Ortalama fiyat 6-7 euro.

Ucuz alkol bünye bozar

6

Belgrad ile beraber Kotor gezilerimde en ucuza bira içtiğimiz şehirlerin başında geliyor. Biralarının iyi olduğunu söylemek zor fakat 1.5 euroya şişe 50’lik bira içmek mümkün. Akşam için Hostel Old Town Kotor’dan pub crawl’a katılabilirsiniz. Erkenciyseniz ise St. Mary Collegiate Kilisesi ile Saint Nicholas Kilisesi arasındaki Osmanlı zamanında büyük ihtimal,  iskambil oynanan kahve görünümlü “bara” oturabilirsiniz.

“Peyniiiiiiirrrrrrr”

7

Selfie çılgınlığı iki sene önceki popülaritesini gündeme taşımasa da devam ediyor.Gezilerin olmazsa olmazlarından birinden vazgeçmek ruhumuza aykırı. Her Japon’un Fransız’ın Brezilyalı’nın elinde nasıl selfie çubuğu varsa elbette bizde de var. Kotor’un manzaralarını kaçırmayın.

Our Readers Comments

 1. Kotorda dikkat edilecekler :
  1-Özellikle bay arkadaşlar için söylüyorum Kotor evet romantik bir şehir sakin bir şehir bohem ve kaliteli görünen bir şehir bu özelliklerinden dolayı bir çok bayan arkadaş Kotoru görmeyenin Allah belasını versin diyecek kadar coşabiliyor. Akıllı olun, mantığınızı kaybetmeyin doğal güzellikler dışında bir şey beklemeyin. ( Kotor = Pattaya değil ! )
  2-100 dolarınız var diyelim 30 doları euroya çevirip kalan 70 doları cebinize koymak istiyorsunuz. Malesef bu mümkün değil Kotorda bulunan 3 bankayı dolaştım ve toplamda 70 dolar kasalarında para olmadığını acı bir şekilde gördüm.
  3-Kotor ve budva şehri daha doğrusu Karadağ(Montenegro) vizesiz Balkan ülkelerinin en pahalısı bunu unutmayın.
  4-Ben otogara indiğimde yaşlı tombul hafif kel bi adam elinde bir haritayla dolaşıp müşteri toplamaya çalısıyordu. Otogarın hemen karşı caddesinde ara sokakta yaşlı karı kocanın bir evleri var tek odalarını size veriyorlar. İstenirse 2 oda bile alınabilir. Odada klima yok ama sivrisinekleri saymazsanız çok rahat bir oda sanırım 10 euro idi.
  5-Kotor kalesine çıkarken eğer eski kale içindeki merdivenleri kullanırsanız 3 euro para verirsiniz yok eğer çakallık peşindeyseniz arka taraftan dağ yolunu kullanın bedava çıkın inerken merdivenleri kullanarak inersiniz bedava olmuş olur wink ifade simgesi
  6-Halkı pek yardımsever değil fotoğraf falan çektireceğinizde yalnız bir gezginseniz turistlerden yardım isteyin. Halk genelde çoğu az gelişmiş ülkede olduğu gibi turiste karşı kaba ve tokatçı modda.
  7-Kotorda gece hayatı aktif beachler falan yoktur kaleye çıkın eski şehir içinde gezin balkan ülkelerinin çoğunda oldugu gibi hamburger pizza dan şaşmayın.
  8-Kotor doğal güzellikleri yönünden çok güzel bir şehirdir fakat 2 günden sonra sıkılabilirsiniz bir haftanızı ayırma hatasına düşmeyin. Mostar (bosna hersek) e direk otobüs var . Sanırım 5-6 saat sürüyordu.
  İyi eğlenceler dilerim.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...