KALBİNİZ DALAMAN’DA KALACAK

Dalaman, Türkiye’nin güzelliklerle dolu hazinelerinden birisi. Her köşesi ayrı bir güzelliğe sahip, bu güzellikleri görünce kalbinizin atışları şimdiden yükselmeye başlayacak. Şöyle elinize haritayı alın ve bu ihtişama haritadan bakın, muhteşem bir konumda olduğunu göreceksiniz. Bazen en ideal olana ulaşmak isterken, göz önünde bulunan güzelliklerin farkına varamıyoruz, yahut görmezden geliyoruz.

shutterstock_174570575

Dalaman’da otel aramaya başladığınızda fiyatların diğer bölgelere göre çok ucuz olduğunu göreceksiniz. Havalimanı’na 4 km mesafede muhteşem oteller bulmanız mümkün. Dalaman, kendiyle aynı ismi taşıyan bir havalimanı olan ve ulaşımda sorun yaşanmayan tatil merkezlerinden biri. Buraya hava yoluyla gelinebileceği gibi, karayolu ile de ulaşmak mümkün. Özellikle yaz aylarında uçak yolculuğunun tercih edilmesinden dolayı her gün onlarca uçağın inip kalkltığı bir yer haline geliyor.

resim 1

Dalaman Merkezini Gezebilirsiniz

İlçe merkezini gezmek size gerçekten çok iyi gelecek. ilçe merkezinde, bir tatilcinin bulabileceği her şey mevcut. Oldukça temiz ve düzenli bir ilçe diyebilirim. Yerel halk ise son derece sevecen ve yabancı olduğunuzu anlayınca, hemen size yardımcı olacak. Hatta sizi evlerine bile davet etmelerine hazır olun. Böylesine temiz kalpli, misafirperver insanlara sahip olmak, her ülkeye nasip olmaz. Dalaman merkeze gitmişken, yöresel yemeklerden tatmamak olmaz. Özellikle Atatürk Caddesi üzerinde bulunan Çınar Restaurant’ta yemek yemeyi düşünebilirsiniz. Oldukça şirin bir bahçesi ve huzurlu bir ortamı var. Yolunuz düşer ise, Çınar Restaurant’ a mutlaka uğrayın. Burada, Egenin enfes zeytinyağlı başlangıçlarını ve deniz ürünlerini uygun fiyatlara tadabilirsiniz. Ayrıca kebap çeşitlerinin yanı sıra Dalaman’a özgü tavuklu güveç ve yöresel kahvaltı da, menüde bulunan seçenekler arasında.

resim 2

Dalaman’da Gezilecek Yerler

Lezzetli bir öğlen yemeğinin ardından, Dalaman merkeze yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan Dalaman Çayı’ na gidebilirsiniz. Dalaman Çayı’nın Türkiyenin rafting yapmaya en elverişli merkezlerinden birisi olduğunu söyleyebilirim. Burada bir çok rafting şirketi var ve ziyaretçilere rafting için gerekli tüm ihtiyaçlarda yardımcı oluyorlar. Yine de rafting yapmak istiyorsanız en azından kıyafetler açısından hazırlıklı giderseniz sizin için daha iyi olacaktır. Rafting yapanları izlemek dahi sizi iyi gelebilir. Dalaman çayına gitmişken kesinlikle rafting yapmadan geri dönmeyin, mutlaka bu ayrıcalıklı zevkin tadına varın.

resim 3

Dalaman Çayı’nda Akşam Yemeği Yiyebilirsiniz

Dalaman Çayı civarında bir çok balık restaurantı olduğunu söyleyeyim. Ailenizle veya arkadaşlarınızla buraya gelirseniz akşam yemeği için kesinlikle balık tavsiye ederim. Dalaman Çayı’na gidipte balık yemeden geri dönmeyin sakın. Yalnız başına olsanız bile ortamın cıvıl cıvıl olmasında özellikle Avrupalı ve İngiliz turistler ile hemen tanışıp kaynaşabilirsiniz. Yabancı ziyaretçilerin Türkiye izlenimlerini dinlemek size farklı bir tecrübe katabilir. Emin olun ki, yabancı turistler Türkiye’yi bizden daha farklı ve güzel yorumlayabilirler. Genelde İngiliz turistlerin sıklıkla olduğu Dalaman’da bazı turistler her yaz tatilini burada geçiriyorlar.

 

resim 4

Sarıgerme Plajı Adeta Turist Akınına Uğruyor

Dalaman Çayı’nda eğlenceli bir akşam yemeğinin ardından, Sarıgerme plajına gitmek için bir sonraki güne plan yapabilirsiniz. Dalaman’a komşu olan belde, gerçekten görülmesi gereken yerlerden birisi. Yol boyunca zeytinlikler ve portakal bahçeleriyle karşılaşıyorsunuz. Sarıgerme plajı, Ortaca Belediyesi’ne bağlı Sarıgerme Köyü’nde yer alıyor. Türkiye’nin en ünlü plajları arasında adı geçen Sarıgerme Plajı, up uzun kumsalı ve yanı başındaki çam ormanlarıyla, masalsı bir atmosfere sahip. Plaj tertemiz ve deniz pırıl pırıl. Ayrıca plaj yakınlarında, acıktığınız takdirde  yöresel köy kahvaltısı yapabileceğiniz ve yemek yiyebileceğiniz restorantlar bulabilirsiniz.

resim 5

Dalaman’ın doğal güzelliklerini saymakla bitiremeyiz. Muhteşem yemekleri, harika doğası ve sıcak kalpli insanlarıyla Dalaman’da keşfedilmeyi bekleyen bir çok güzellik sizi bekliyor diyebilirim. Dalaman’ın harika plajlarında yüzmek,hediyelik eşyalarından almak ve taze balıklarını yemek, size gerçekten çok iyi gelecek.

shutterstock_308574428

Nasıl Gidilir?

Bazı otobüs şirketleri sezon boyunca direk Dalaman’a giderken bir kısmı ile Muğla’ya gidebilir ve oradan Dalaman’a 1,5 saatlik bir yolculuk ile ulaşabilirsiniz. Kendi aracı ile Dalaman’a gitmeyi düşünenleri İstanbul’dan 760 km, Ankara’dan 700 km, Antalya’dan ise 230 km lik bir yolculuk bekliyor. Dalaman’a aracınızla gidebileceğiniz gibi sezon boyunca büyük şehirlerden her gün geziko.com farkı ile onlarca direk uçak seferinden birini seçerek kolayca gidebilirsiniz.

 

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...