İzmir’e Yakın Plajlar

Güzel şehrim İzmir, deniz konusunda çok şanslı bir yer. Çevresinde merkeze yakın o kadar çok sahil kasabası var ki her hafta birisine gidebilirsiniz. Belediye uzak sahil kasabalarına otobüsler sağlıyor, gerekli aktarma merkezlerinden gayet ulaşabilirsiniz. Ayrıca zaten 90 dk içinde ulaşım ücretsiz olduğundan uzak mesafelerden aktarmalara ulaşabilir ve uzak kasabalara giden aktarma otobüslerine ise yarı fiyata binebilirsiniz, 90 dk büyük nimet. 🙂  Genel olarak aklıma gelenler Eski Foça, Yeni Foça, Aliağa, Çandarlı, Dikili, Gümüldür, Ürkmez, Özdere, Seferihisar, Çeşme, Karaburun. Şimdi olduğunca İzmir’in bu güzel yakın yerlerini sizlere anlatacağım.

Foça

foça_geziko

fotoğraf: seyirrehberi.com

Eski ve Yeni foça olmak üzere ikiye ayrılır. Sakin güzel bir yerdir, denizi soğuktur, yer yer kestanelidir ama tertemizdir, ayrıca ayı balığı yaşam alanları da burada bulunmaktadır, kestaneler yüzünden belediyenin bakım yaptığı plajlara ya da özel plajlara gidebilirsiniz ya da biraz dikkat etseniz de olur. 🙂 Rüzgarı fenadır, akşamları serindir, ne zaman giderseniz gidin üstünüzde akşam giymeye bir şey olsun. Taş evleri ve kalesi çok güzeldir. Adını antik çağlardaki adından alır. Gittiğiniz zaman ünlü dondurmacısına da uğramayı ihmal etmeyin. Foça’ya ulaşım ise gayet kolaydır, Aliağa yönüne giden izban’a bindikten sonra, istasyon isimlerinin üstünde Eski ve Yeni Foça aktarmalarını belirten işaretler var, onlara göre inebilir ve hemen indiğiniz yerde bulunan aktarma merkezinden Foça merkeze ulaşabilirsiniz.

Dikili

dikili_geziko

Dikili de İzmir’in şirin yerlerinden birisidir, hatta belediye başkanı bir ara suyu mu ulaşımı mı ne bedava yapmıştı hakkında soruşturma açılmıştı, o derece sevecen insanların yaşadığı bir yerdir. Midilli adası hemen karşısındadır. Denizi temizdir, bir çok sahil kasabasında olduğu gibi kışın çok daha sakindir. Ulaşımı ise gayet basittir, izban’la Aliağa aktarma merkezine ulaştıktan sonra Dikili’ye giden belediye otobüsüne binerek gayet ulaşabilirsiniz.

Aliağa

aliaga_geziko

fotoğraf: bestturkey.com

Zamanında petrol rafinerilerinden dolayı denizinde sıkıntı yaşanan Aliağa’nın yoğun çabalar sonucunda şimdilerde daha iyi olduğunu duyuyorum. Ki zaten bakanlığın da yaptığı araştırmalar sonucunda denizin yüzülebilir temizlikte olduğu belirlendi. Burası küçük ve yeşili biraz daha bol olan sakin güzel bir yer ama çok da küçük değil tabi ki. İş imkanlarından dolayı biraz daha gelişmiş bir yer. Ve izban’ın son durağı ise burası, izban uzatıldığı zaman sanıyorum ki Bergama’dan Selçuk’a kadar uzanan bir hat olacak ve şehri bir yandan diğerine kapsayacak. Ve isterseniz rahatlıkla Efes antik kentine gidebileceksiniz isterseniz de Pergamon antik kentine.

Çandarlı

candarli_geziko

foto: turizmhabercisi.com

Burası benim bir başka çok sevdiğim küçücük tatlı bir yerdir. Denizi ise daha sıcak ve kestanesi ise çok da bol değil ama dikkat etmekte fayda var. Ayrıca pazarın kurulduğu güne denk gelirseniz köylülerin tertemiz ürünlerinden de alma şansınız olabilir. Ayrıca gittiğinizde de kaleyi görmeyi unutmayın, tabi üzülerek belirtmek durumundayım kı kale şu anda restorasyon çalışmaları nedeniyle kapalı. Daracık sokakları ile çok da bilinen bir yer değildir ve buraya ise Dikiliden ulaşılabilir.

Urla

urla_geziko

Urla ise nispeten daha büyük ve denizi temiz olan bir yerdir, çok güzel koyları bulunmakta olup, Demircili koy bunlardan birisidir. Ve biraz daha büyük olmasının sonucunda çeşitli güzellikte koylara sahiptir. Ayrıca Balıklıova’daki eski Rum köylerini de görebilirsiniz ve şu anda ya ahır olarak kullanılıyorlar ya da terk edilmiş bir halde duruyolar. Urla’ya ise Üçkuyular vapur iskelesinin oradan 5 dk yürüme mesafesindeki küçük garaja giderek Urla minibüsleri ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca Fahrettin Altay aktarmadan da Urla otobüslerine binebilirsiniz.

Seferihisar

teos_geziko

Bir çok yerde olduğu gibi burası da tarih fışkıran güzide bir Ege kasabadır. Hatta ülkemizdeki citta slow( sakin şehir) ünvanına sahip bir kaç yerden birisidir. Sakinliğin korunmaya çalışıldığı, kargaşanın istenmediği bir yer burası. Hafta sonu rahatlıkla gidebileceğiniz bir yer. Ayrıca antik Teos plajına da kesinlikle gitmelisiniz. Ege’nin bir çok yerinde olduğu gibi burada da derin denize ulaşmak için baya ileri gitmeniz gerek çünkü uzunca bir mesafede su genel olarak bel yüksekliğindedir. Buraya ise izban ile Cumaovası aktarma istasyonuna oradan da Seferihisar’a giden belediye otobüsüne binerek kolayca gidebilirsiniz.

Gümüldür

gümüldür_geziko

fotoğraf: hipocam.com

Burası tam bir küçük bir ege kasabasıdır, menderes’e bağlıdır. Ve her yerde olduğu gibi yazın doluluk oranı yüksek olsa da kışın da yaşayanı vardır. Çünkü artık bir çok kişi buradan ev alıp şehrin karmaşasından kaçmaya başlamıştır. Denizi ise gayet temizdir ve genelde buraya senelerdir gelen bir kitle bulunmaktadır. Yine buraya da cumaovası aktarma istasyonundan kolayca belediye otobüsüyle ulaşabilirsiniz. Ayrıca kamp yapmak isterseniz farklı kamp alanları da bulunmaktadır.

Çeşme

çeşme_geziko

fotoğraf: gezipgordum.com

Tabi böyle bir listenin içine burayı da eklemeden olmaz. Çeşme’de plaj çoktur, sanırım en ünlülerinden birisi de Ilıca plajıdır. Tabi bilinmeyen noktaları, az gidilen gizli noktaları da bulunmaktadır. Diğer saydığım yerlerin yanında Çeşme çok daha kalabalık ve gürültülü olabilir, diğer yerler ise biraz daha sakinliği seven kesim için daha idealdir diye düşünüyorum. Çeşme zaten tarihiyle, deniziyle ve turizmde sahip olduğu değer ile çok bilinen bir yer. Genellikle Bodrum ile kıyaslanır. Ve yine Üçkuyular vapur iskelesine yürüme mesafesinde olan garajdan kalkan otobüslerle gayet rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Özdere

özdere_geziko

Yine Menderes’e bağlı bir yer olan Özdere aslında diğerlerine nazaran daha az bilinmektedir ama devamlı gideni çoktur. Yazlıkçıların ve emeklilerin kaçtığı yerlerden birisidir. Denizi temizdir, akşamları bazen bir serinlik yakalayabilirsiniz ve sıcak yaz günlerini rahat geçirebilirsiniz. Ve gayet de yeşil bir yerdir burası isterseniz otelde isterseniz kampda güzel bir tatil geçirebilirsiniz. Buraya da rahatlıkla izbanla gidilecek cumaovası aktarmadan kalkan otobüslerle ulaşabilirsiniz. Hatta geçen senelerde gittiğimiz bir kamp yeri vardı, tam karşıdaki adaya yüzülerek ulaşılabilen, ağaçlarla kaplı gizli saklı gözükmeyen küçük bir koydu. Ama ne yazık ki geçen sene yaşanan bir yangında dediğim yer büyük zarar görmüş, umarım birileri rant için bunu yapmamıştır. Bu tip yerleri korumak için elimizden geleni yapmalıyız.

Yassıcaada

yassicaada_geziko

fotoğraf: yassicaada.com

Yassıcaada, Urla açıklarında bulunan bir adadır ve işletmesi İzmir Büyükşehir belediyesindedir. Ada, ziyaretçiler için tamamen güvenli hale getirilip, bakımı yapılıp hizmete sunulmuştur ve gün geçtikçe güzelleşmektedir. Her sezon haziran ayında kullanıma açılır ve günde bir kere gidiş geliş seferi yapılır ve ziyaretçiler için keyifli bir gün sunulur. Adaya ulaşım sabah 08:30’da Karşıyaka vapur iskelesinden kalkan vapurla başlar ve 09:00 da Üçkuyular vapur iskelesinden alınan diğer yolcularla başlar ve akşam dönüş saati ise 17:45’dir ve ücret ise sadece 16.5 tl’dir.

Karaburun

karaburun_geziko

fotoğraf: nereyekacsak.com

İzmir’in en küçük ilçesi olan Karaburun şirin tatlı bir yerdir, denizi tertemiz insanları ise sevecendir. 13  tane köyü bulunmaktadır ve eski terk edilmiş köyler de vardır. Bildiğim kadarıyla balığı ise boldur ve ulaşımı ise çok da zor değildir. Urla’dan bineceğiniz belediye otobüsü ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bir çok yerde olduğu gibi burada da yaz da olsan yanınızda üstünüze giyecek bir şeyler bulundurmakta fayda var. Resimde gördüğünüz yer ise Karaburun, Bodrum plajı.

Genel olarak İzmir’e yakın denize girilebilecek, en fazla bir izban aktarması ile ulaşılabilecek bir çok yer vardır ve bunların hepsinin denizi temiz doğası güzel yerlerdir. İsterseniz her hafta sonunu başka bir yerde geçirebilirsiniz. Sizin de bahsetmek istediğiniz yerler varsa bunları belirtirseniz sevinirim.

Eğer İzmir dışında yaşıyorsanız ve ben İzmir’e geleceğim buraları görmek istiyorum diyorsanız şanslısınız, havaalanında inince izban karşınızda, buradaki bir çok yere çok rahatlıkla ve zaman almadan ulaşabilirsiniz.

Our Readers Comments

 1. Ali bey elinize sağlık çok güzel olmuş. Özellikle tekne ve otomobili olmayanlar için toplu ulaşım açıklamaları çok faydalı.

 2. Haftasonu kaçamakları için faydalı bir yazı olmuş =) teşekkürler.

 3. yazın gelecegim buraya

 4. Teşekkür ederim yazın gezilecek yerleri çok güzel anlatmışsınız

 5. merhaba..küçük çocuklara ygun sıcaklıkta ve derinlikteki plajlar hangileridir acaba?

 6. Güzel belde çeşmealtı unutulmuş sanırım belkide urlaya çok yakın olduğundan dolayı bahsedilmemiştir ama çeşmealtı kendı başına sakin ama akşamları gece pazarıyla haraketli güzelmi güzelmi güzel bir sahil kasabası….

  • İzmir i araştırırken bu yazınızı gördüm oldukça faydalı bir makale olmuş. teşekkür ederim.

 7. Supersinix telefonuma kaydettim Seneye Izmire gidersem gunubirlik hergun gidecegim

 8. Acaba urla da plajlara yada sahile giriş ücretli mi?

 9. Tam aradığım bilgiler . Faydalı bir yazı olmuş teşekkürler 🙂

 10. Ellerinize sağlık
  bu listeye bayıldım 🙂
  Teşekkurler:)

 11. İzmir’e gelirken açıkçası gezilecek yerleri araştırıyordum. Web sayfanıza denk geldim, oldukça bilgilendirici bir yazı olmuş. Çok işime yaradı teşekkürlerimi sunuyorum.

 12. Emeğinize sağlık çok net bir paylaşım olmuş. Sıkılmadan okutturuyor kendisini 🙂

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...