İtalya’nın 20 Bölgesi ve Sizi İtalya’ya Götürecek 20 Yemek

alitalia-colour-web

 

 

 

İtalya kendine has özelliklere sahip 20 bölgeden oluşur. Her bölge hatta her şehir, her kasabanın yemek yapma şekilleri birbirinden farklıdır. Tıpkı Türkiye’deki gibi İtalyanlar da kendi bölgelerinin yemekleriyle fazlasıyla gurur duyar. Farklı yemek geleneklerinin oluşmasında tarihi, siyasi, coğrafi ve iklimsel faktörler etkili olmuştur. Almanlar, İsviçreliler, Avusturyalılar, Fransızlar, Yunanlar ve Araplar tarih boyunca kendi mutfak geleneklerini ve alışkanlıklarını savaşlar, fetihler veya ticaret ilişkileri sayesinde İtalyanlara aktarmıştır. Bu da İtalyanların zengin bir mutfağa sahip olmasını sebep olur.

Abruzzo

Başkent: L’Aquilla

Orta İtalya’da yer alan Abruzzo’nun mutfağı turistler tarafından henüz pek keşfedilmedi. İtalya’nın en engebeli topraklarına sahip olan bölgede koyun ve keçi yetiştiriciliği oldukça yaygın, dolayısıyla yemeklerde kullanılan malzemeler süt, peynir ve etler genelde koyunlardan üretiliyor.

3725023148_5b43747a90_z

Abruzzo’nun en klasik yemeği kuzu şiş ama kuzu şiş yemek için o kadar yol gidemem derseniz sizi Agnello Cac’e Ove ile tanıştıralım: Yumurta ve peynirle pişirilen, sarımsak ve beyaz şarap ile lezzetlendirilen, biberiye ile süslenen kuzu eti. Agnello Cac’e Ove özellikle bahar aylarında sıkça tüketiliyor.
Agnello Cacio e ove

Basilicata 

Başkent: Potenza

İtalya’nın tarihsel olarak en yoksul bölgelerinden biri olan Basilicata, aynı zamanda en az nüfusa sahip olan bölgelerin başında geliyor. Yüksek ve dik dağları, tarıma direnen inatçı toprağıyla diğer bölgelere kıyasla daha az sofistike diyebileceğimiz bir mutfağa sahip. Daha az sofistike olması daha az lezzetli olduğu anlamına gelmiyor elbette.

8251136499_0447729300_o

Genellikle domuz ürünlerinin tüketildiği bölgenin, kendine özgü şekli olan bir makarnası var: Capunti.Capunti genellikle, sebzeli ve etli soslarla servis ediliyor.

4334438720_19ae8800e2_o

Calabria

Başkent: Catanzaro

İtalya’nın güneyinde bulunan Calabria kültürel ve politik olarak, Fransa ve İspanya etkisinde kalan bir bölge. Kılıçbalığı, karides, ıstakoz ve kalamar gibi deniz ürünlerinin sıklıkla kullanıldığı bölgede makarnalar da sosis ve tuzlu rikotta peyniri ile servis ediliyor.

Cliff_at_Tropea,_Italy,_Sep_2005

Kömür ateşinde uzun uzun pişen Fritulli en popüler yemeklerden biri.  Bunun dışında Calabria usülü pizzayı deneminizi önerebiliriz. Taze domates sosu ve peynir üzerine, baharatlı tadı veren, soppresessatta, copicaola, taze mozzarella ve acı biber ekleniyor. Tüm dünyadaki İtalyan restaurantlarının favori yemeklerinden biri. Buna ek olarak peynirli patlıcan yemekleri Melanzane Ricotta’nın da tadına bakabilirsiniz.

Melanzane_alla_Parmigiana

Campania

Başkent: Napoli

Güneşli Campania verimli volkanik toprakları sayesinde birbirinden lezzetli domateslerin, patlıcanların, biberlerin, incirlerin ve limonların bolca bulunduğu güzide bir bölgemiz. Campania dediğimizde aklınıza ilk gelmesi gereken şey pizza, çünkü Başkenti Napoli olan bölge pizzanın doğum yeri.

1184587264_2e9e9d3fb2_z

 

Pizza Napolitan kalın kenarlı, taş fırında pişen, oldukça sadece ama bir o kadar da lezzetli bir yemek. Taze mozzarella, domates sosu ve belki 1 ya da 2 malzeme daha eklenerek hazırlanan Pizza Napolitan’ı yediğinizde başka bir pizza yemek istemeyebilirsiniz.

640px-Eq_it-na_pizza-margherita_sep2005_sml

Emilia-Romagna

Başkent: Bologna

Kuzey İtalya’da bulunan Emilia-Romagna bölgesi İtalyan mutfağı ile bağdaştırılan birçok lezzetin ana vatanı. Prosciutto di parma, mortadella, peynirlerin kralı parmigiano-reggiano, cappelletti ve balzamik sirke bunların sadece birkaçı.Bölgenin aşçıları zengin aromalardan ve görkemli sunumlardan hoşlanıyor.

4473815593_1f914e5c99_z

Eğer yolunuz Emilia-Romagna bölgesine düşerse muhakkak lazanya yiyin. Lazanya, genel olarak Emilia Romagna bölgesinde ama özellikle başkenti Bolonya’da ailelerin pazar yemeği. Hatta bir ailenin evine konuk olsanız en güzeli olur.

4908152192_e0ea04d67d_z

Friuli-Venezia Giulia

Başkent: Trieste

Bölge’nin başkenti Trieste, Avusturya-Macaristan imparatorluğunun etkisinde olduğu süre boyunca Doğu’yla yapılan ticaret için geçit kapısı oldu. Bu yüzden de tahmin edebileceğiniz üzere İtalyan, Slav ve Alman lezzetlerini bir arada bulunduran melez bir yemek yapma biçimleri var.

4956772226_844ff7aa73_z

San Daniele del Friuli jambonu Montasio ve Frico peynirleri, İsli Carni Alabalığı ve Baccala alla Triestina adı verilen tuzlu morina balığı bölgenin popüler yemeklerinden sadece birkaçı.Ayrıca dünyanın en güzel beyaz şaraplarının bazılarını da burada burada bilirsiniz.Bu bölgede biraz bizdeki mıhlamaya benzer mısır unundan yapılan Polenta’nın tadına bakabilirsiniz.

Polenta

Lazio

Başkent: Roma

Uzun yıllar Roma İmparatorluğunun kalbi olan ve bünyesinde muhteşem bir doğal güzellik ve antik uygarlıklar barındıran Lazio, tarih boyunca zenginlik ve güç hikâyelerinin anlatıldığı, farklı kültürlerin buluşma noktası olan bir bölge. Peki böyle bir bölgeden nasıl bir mutfak beklersiniz?

3668923101_340b51e825_z

Lazio’nun gelenesel menüleri çoğunlukla oldukça basit ve hızlı hazırlanan yemeklerden oluşuyor. Şaşırtıcı değil mi? Verimli topraklarında yetişen sebzelerin, sarımsak, otlar ve bolca zeytinyağı kullanılarak hazırlandığı yemekler yerel halkın favorileri. İtalyanca sinirli kelimesinden türeyen fazlasıyla ünlü Arrabbiata sosu bu da bölgeye ait.

Spaghetti_all'_arrabbiata

 

Ligurya

Başkent: Cenova

Gerçek bir güneşli Akdeniz bölgesi olan Ligurya, otları, sebzeleri ve deniz ürünleriyle meşhur. Yeşil sebzeler, enginarlar, soğanlar, peynir… Bu malzemeler size bir şey çağrıştırdı mı? Ligurya bölgesinin alametifarikası focaccia ekmeği.

14014515225_94477394be_z

Genellikle sade hazırlanan ama istenildiği halde üzerinin her türlü malzeme ile donatılabileceği bu zeytinyağlı ekmeği, Ligurialılar da Yunanlılardan almış. Benim favorim soğanlı olanı.

15104969030_1b810790f3_z

Lombardiya

Başkent: Milano

İtalya’nın endüstri lideri bölgesi Lombardiya için 3 coğrafi alt-bölgeden bahsedebiliriz: verimli düz topraklar, yeşil tepeler ve karlı dağlar. Pirinç ve mısırın bolca yetiştiği bölgede dana ve dana ürünleri de tüketiliyor.

6947340871_c5bc1229f0_z

Pirinç demişken Risotto’dan bahsetmemek olmaz. Lombardiya’nın başkenti Milano, dünyada en çok tüketilen risotto türüne de ismini vermiş: risotto alla milanese. Geleneksel olarak safran ve dana etiyle hazırlanan risotto alla milanese yemek için İtalya’ya gidilir.

Untitled design (3)

 

Marche

Başkent: Ancona

İtalya’nın birçok bölgesinde olduğu gibi, Marche bölgesinde yaşayanlar da kendi yemekleriyle fazlasıyla gurur duyarlar. Sahil kısmında şahane deniz ürünleri varken, içlere, tepelere gidildikçe birbirinden lezzetli sebzeler üretilir.

Untitled design (1)

İtalyanların en favori atıştırmalıklardan olan Olive all’ascolana adı verilen içi italyan salamı ile doldurulmuş, ve kızartılmış yeşil zeytinler de bu bölgenin ürünüdür.

Untitled design

 

Molise

Başkent: Campobasso

1963 yılındaki ayrılıklarına kadar Abruzzo’nun mutfağından fazlasıyla etkilenen Molise tahıl ve sebze ağırlıklı yemeklerin tüketildiği bir çiftçi mutfağına sahip. Kırmızıbiber ve sarımsağın her yemekte kullanıldığı bölgede biberiye ile pişirilen tavşan, kuzu ve deniz ürünlerine de rastlamak mümkün.

Venafro

Campobasso’nun özel bir lezzeti de calcioni di ricotta. Poğaçaya benzeyen bu hamur toplarının içinde, ricotta peyniri, provolone peyniri, İtalyan salamı ve maydanoz var ve enginar, karnabahar ve patates kroket ile servis edilebiliyor.

calcioni-ricotta-35-e1369736057593-645x330

(Fotoğraf: oggi.it)

Piyemento

Başkent: Torino

Piedmont’a dikkat! Piedmont için tek bir yemek önermekte oldukça zorlandığımı belirtmem gerekir. Fransız mutfağı etkileri de taşıyan bölge İtalya’nın en çeşitli peynir ve şaraplarını üretiyor. Bunun yanı sıra vermut, carpaccio ve nutella bu bölgenin icadı. Saygıyla eğiliyoruz karşılarında.

Untitled design (4)

Peki ne yiyelim derseniz cevabımız Panna Cotta! Panna Cotta tatlısının ana vatanı Piedmont bölgesi. Orijinal tarifinde kremayı yumurta beyazı ve bal ile karıştırıp fırına attıkları tatlıyı sade ya da meyvelerle yiyebilirsiniz.

Puglia

Başkent: Bari

Puglia bölgesi tahıl, domates, kabak, brokoli, biber, patates, ıspanak, karnabahar vb birçok sebze, meyve, peynir ve zeytinyağı üretiminde bir dünya devi. Deniz ürünleri ise oldukça bol özellikle ıstakoz ve midye.

633px-Trulli_Alberobello11_apr06

Bölgenin popüler yemekleri arasında, yeşil sebzeler ve domates ya da patates ve midye ile hazırlanan orecchiette tipi makarna var.

Orecchiette_al_Pomodoro

 

Sardinya

Başkent: Cagliari

Neolitik zamanlardan beri Finikeli, Yunan, Arap, İspanyol ve Fransızların yerleşim yeri olan Sardinya Adası, oldukça renkli bir mutfağa sahip. Dağlık iç bölgelerindeki vahşi hayvanlar güveç ve kızartma olarak tüketiliyor. Ada’da en çok tüketilen et kuzu eti ve genellikle rezene ile pişiriliyor. Kuzu sütünden yapılan peynir ise neredeyse her yemeğin içine ekleniyor.

2296726110_98bf71c8c8_z

Fregola ismi verilen makarna topları Sardinya mutfağının temel elementlerinden. Fregola ile hazırlanan Pilau yemeği de bölgenin favorilerinden. Sebze suyu ile risotto gibi pişirilen Pilau’nun kuzu etli, ya domatesli ve deniz ürünlü versiyonlarını da bulabilirsiniz.Biraz kuskusa biraz da paellaya benziyor diyebiliriz.

Untitled design (7)

Sicilya

Başkent: Palermo

Sicilya mutfağında, adada yaşamış tüm medeniyetlerin izlerine rastlayabilirsiniz. İtalyanlığından şüphe etmesek de Arap, İspanyol ve Fransız etkilerini gözardı etmek mümkün değil. Şeker, limon, pirinç, ıspanak ve safranı Sicilya’ya Araplar getirmiştir. Deniz ürünleri ve taze sebzeler tarafından domine edilen mutfak o kadar zengin ki, seçim yaparken zorlandım. Cannoli’den bahsedeceğim ama sardunyalı makarna yemenizi de öneriyorum.

8463888915_77881aa92a_z

İsmini latince “küçük tüp” anlamına gelen “canna”dan alan bu tatlı Sicilya mutfağının en popüler ürünlerinden.  Tüp şeklinde kızaran hamurun içine ricotta peynirli, şekerli bir krema konarak hazırlanan tatlının boyutları şehirlere göre farklılık gösterebiliyor.

5903012696_32a9f221db_z

Trentino-Alto Adige

Başkent: Trento

İtalya’da bir bölgeden bahsederken başka kültürlerin etkisinden bahsetmemek mümkün değil. Trentino-Alto-Adige bölgesi de Alman ve Macar mutfağından etkinlenmiş. Bu yüzden etli gulaş ve meyveli makarna gibi değişik yemeklerle karşılaşmanız mümkün. Diğer bölgelerden farklı olarak Trentino, Alto Adige’nin aşçıları makarna ve risotto yerine mısır unuyla hazırlanan polentaları ve ekmek parçaları içeren sıcacık çorbaları tercih ediyorlar.

15517682057_e85430874d_z

Aslında Avusturya’ya ait bir lezzet olsa da bu bölge Strüdel’in hakkını veriyor. İnce bir hamurun içine elma, baharatlar ve fındık, fıstık konarak hazırlan Strüdel’in İtalyan versiyonunda incir, ricott ve kayısı görebilirsiniz.

Strudel

Toskana

Başkent: Floransa

Michelangelo, Leonardo ve Medicilerden yani Rönesans’tan beri turistlerin gözde destinasyonlarından biri olan Toskana bölgesinin mutfağını tanımlayan en önemli özellik yalınlık. Tahıl, peynir, sebze, mantar ve meyvelerin yemeklerin ana malzemesi. Pirinç sevgileri dillere destan Toskana’lılar risottoyu mürekkepbalığı ve tavuk ciğeriyle pişirirler, çorbalarına pirinç atarlar. Ravioli ve Tortelli gibi dolgulu makarnalar, yerel halkın favorileridir.

12152816954_dd2eb75d24_z

Çoğu Toskana yemeği gibi Ribollita çorbasının da çiftçilere dayanan bir geçmişi var. İsmi tekrar pişirmekten gelen çorbanın bir sürü çeşidi de olsa değişmez ana malzemeleri; bayat ekmek, havuç, lahana,soğan ve fasulye.

15149605670_e7a7b4c3e7_z

Umbria

Başkent: Perugia

Av eti ve mantar! Eğer Umbria mutfağını iki kelimeyle tarif etmemiz gerekirse bunları seçerdik. Birçok Umbria yemeği yerel zeytinyağı ve otlar ile kavrulması ile hazırlanır. Av eti yemekleri geleneksel olarak yaban domuzu sosisi, sülün, kaz, güvercin, kurbağa, salyangoz içerir. Bizim ağız tadımıza pek uygun değil anlayacağınız. Aromatik siyah mantarını ise kesinlikle denemelisiniz.

Perugia-acquedotto01

Umbria bölgesi için siyah mantarlı tagliatelle makarnasını öneririz. Bu sade ama lezzetli yemeğin içinde mantar, zeytinyağı, sarımsak ve parmesan var.

4203445142_d95ab5a271_z

Aosta Vadisi

Başkent: Aosta

Fransa ve İsviçre’den etkilenen Aosta Vadisi’nde soğuk iklime uygun bir mutfak gelişmiş. Mısır unuyla hazırlanan mıhlamalar, inek sütüyle hazırlanan peynirler ve kestaneli, tahıllı ekmekler bölgenin yemek zevkini anlamak için tadına bakmanız gereken lezzetler. Bir sürü av hayvanı olsa da, dana eti yine de yemeklerde en çok kullanılan et.

lago-bleu-200433_640

Aosta Vadisi’nin soğuklarında ihtiyaç duyduğunuz karbonhidratı karşılayacak bir yemek öneriyoruz: dana güveç ve polenta. Yemeden dönmeyin.

italian-polenta-casserole-rf-xl

Veneto

Başkent: Venedik

Coğrafyasındaki farklılıklar sayesinde birçok farklı lezzeti barındıran da bir mutfağa sahip Veneto bölgesi. Venedik lagününde deniz ürünlü çorbalar ve risottolar, rüzgarlı tepelerde eskimiş peynirler ve kurutulmuş etler, yüksek yerlerde ise ağır ateşte pişen et yemeklerinin tadına bakabilirsiniz.

Untitled design (6)

Veneto bölgesinden çıkan en ünlü yemek belki de tiramisudur. Kedi dili bisküvi, kahve, mascarpone peynirli krema ve kakao kullanılarak hazırlanan bu tatlı ilk defa Treviso şehrinde ortaya çıkmış. Orijinalini yemek için bu kadar yol gitmeye kesinlikle değer!

2

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...