İstanbul’un En İyi Selfie Noktaları

Biliyoruz her köşesi ayrı güzel, ayrı bir ruha sahip. Biz yine de size bir seçki yapalım dedik İstanbul’dan. Şu an için “özçekim” kelimesine çok alışamadık, izninizle selfie demeyi tercih ettik. Karşınızda İstanbul’un fotoğraflanmaya değer selfie noktaları. Bizim çekmemiz yetmez, sizden de selfie’lerinizi bekliyorum.

1. İstanbul’un Burnu Çamlıca Tepesi

çamlıca selfie

Anadolu yakasında, Üsküdar’ın en yüksek bölgesini oluşturan Çamlıca Tepesi, İstanbul Boğazı ve Marmara Denizi’nin panoramik manzarasını seyredebileceğiniz yegane noktalardan. Şehrin manzarası ve günbatımını seyretme zevkini yaşamak için buraya gelebilir, demli bir çay eşliğinde İstanbul’un ne kadar güzel olduğuna bir kez daha inanmakta zorluk çekebilirsiniz. Arkanıza bu eşsiz manzarayı alıp selfie çekmeyi ihmal etmeyin.

2. Kıyıların Bir Başka Güzel Fenerbahçe

fenerbahçe selfie

Moda sahilden çıkın yola, düz devam edin, bir ara sahil şeridinden çıkacaksınız ama korkmayın, çok kısa sürecek ve Fenerbahçe, oradan da Kalamış Marina’ya doğru ilerleyeceksiniz. Ben Kalamış’daki lüks yelkenlilerden ziyade, burnumu kapayıp Fenerbahçe’deki sempatik tekneleri tercih ettim selfie için.

3. Sanatın Sokağa Yansıdığı Semt Yeldeğirmeni

yeldeğirmeni selfie

Global bir proje olan Mural -İst Yeldeğirmeni’nde gerçekleşiyor. Kadıköy Belediyesi ve Çekül Vakfının desteği ile gerçekleşen festival, Türkiye’de bina cephelerinin bütünüyle boyandığı ilk etkinlik.

yeldeğirmeni selfie

Yeldeğirmeni sınırlarından çıkarak tüm Kadıköy’e yayılması planlanan Mural-ist, Türkiye’de sokak sanatına destek veriyor. 

yeldeğirmeni selfie

Aynı zamanda içinde bulunduğu mahallelerin de hayatına renk katan proje, selfie çekmek için de harika noktalar yaratıyor.

yeldeğirmeni selfie

Hipsterlık ölmedi diyen herkesin, arka planda eşsiz sanat eserleri ile uzaklara baktıkları cool fotoğraflar çekmek için Yeldeğirmeni’ne gitmelerini öneriyorum.

4. İstanbul’u Yenmeye Gelenlerin Start Noktası Haydarpaşa ve Martıların Dostu Vapurlar

vapur selfie

Seni yenicem İstanbul repliği ile eski sinema filmlerinin ve gönüllerimizin tahtında yer kurmuş Haydarpaşa, İstanbul fotoğraflarının vazgeçilmezlerinden.

vapur selfie

Her ne kadar çekim esnasında bize küsmüşseler de normalde martıların eşliğiyle eşsiz kareler sunuyor bu vapur yolculuğu. En keyifli şehir içi hattımız vapurlar da boğazı arkanıza alarak fotoğraf çekebileceğiniz yerlerden.

5. Gerçek İstanbul’un Gerçek Mahallesi Balat

balat selfie

Fatih semtine bağlı olan Balat, metre kare başına 1 fotoğrafçı düşen en eski İstanbul mahallelerinden. Kameralara alışık çocukları, sempatik mahallelisi ve eski binalarıyla bu semt adeta büyüleyici.

balat selfie

Mahalleli dolaşırken sizi eve çaya davet ediyor. 7 yaşındaki çocuklar 2 yaşındaki kardeşlerini sevin diye yanınıza getiriyor. Sonsuz bir içtenlik ve gerçek mahalle kültürü bu sokaklarda bulabileceğiniz iki önemli değer.

balat selfie

Romanların modacısı Kobra Murat’ın atölyesi de burada bulunuyor. Dizi ve filmlere çingene kostümleri hazırlayan bu atölye, tam 45 kadının da ekmek kapısı.

balat selfie

İstanbul’un kendi haline bırakılmış bu eski semti hala gitmediyseniz ziyaret etmeniz gereken noktalardan. Nereden selfie çekerseniz çekin, kadrajınıza harika bir doku girecek, meraklanmayın 🙂

6. Elinizi Sallasanız Turiste Çarpacak Semt Sultanahmet

sultanahmet selfie

Çok söze gerek yok aslında. Sultanahmet Camii, karşısındaki Aya Sofya, Yerebatan Sarnıcı, Japonları, İngilizleri, Almanları ve 5 kıtadan daha birçok ziyaretçisi ile bu semt birden çok kareyi hak etmiş bir turist yuvası.

7. Esnafın 7 Dil Bildiği Kapalı Çarşı

kapalıçarşı geziko

Düyanın en eski kapalı çarşılarından biri şehrimizde yer alıyor. Yoğun saatlerinde yarım milyon ziyaretçisi olan bu çarşının temelleri 1461 yılında atılmış.

kapalıçarşı 2 geziko

30.700 metrekarede 66 kadar sokağı, 4.000 kadar dükkânı olan Kapalıçarşı, iciş ciciş bir sürü şeyi takıp takıştırarak fotoğraf çekmek için ideal.

8. Sahte Tavan – İstanbul Modern

istanbul modern selfie

Richard Wenthword’un eseri “Sahte Tavan” İstanbul’un Modern’in -1. katında bulunuyor. Sahte Tavan’ın bir versiyonu, özgün haliyle, 1995 yılındaki 4. Uluslararası İstanbul Bienali’nin bir parçası olarak sergilenmiş. Bu çalışma ise, daha sonra gerçekleştirilen mekâna-özgü bir yerleştirme. Perşembe günleri ücretsiz ziyaret edebildiğimiz, çok sevdiğimiz İstanbul Modern Karaköy’de. Gidin, gezin, selfie’nizi çekmeden dönmeyin.

9. Bol Güneş, Az Balık, Bol Dostluk: Galata Köprüsü

galata köprüsü selfie

Haliç üzerinde yapılmış, Karaköy ve Eminönü’nü birleştiren yegane köprümüz Galata Köprüsü. Yaz-kış balıkçı ziyaretçileri eksik olmaz, hemen altında da biraz turistik diyebileceğimiz restoranlarla bezelidir. 2 kıtayı birleştirmese de, 2 eski semti birleştirir, üzerinden geçenleri titretir. Tarih boyunca bu semtleri birleştiren birçok köprü yapıldı ancak bu köprü en çok İstanbul’u sevdi. Bence bir hatıra fotoğrafını haketti.

10. İstanbul’un En Eşsiz Yapılarından Galata Kulesi

galata kulesi selfie

Neredeyse 1500 yıllık bir dev. Tabiri caizse Hazarfen’in havaalanı, İstanbul yangınlarının gözetlendiği kule, yüksekliği ile İstanbul’daki vasat konut projelerinin aksine, büyüleyen bir mimari yapıt. Birçok gravürün modeli 10.000 tonluk bu dev, ağzı açık bırakan manzarası ile bir fotoğrafı kesinlikle hak ediyor.

11. Hipster Yuvası Galata Sokakları

galata selfie

Tarihi dokusuyla Galata sokakları birçok ilgi çekici kafesi, butiği, restoranı, arnavut kaldırımları, rum evleri ve dillere destan apartmanları (bknz Doğan Apt) ile İstanbul hipster gençliğinin Karaköy’den önceki kalesiydi. Şu anda hala bu misyonunu üzerinde taşıyan semt, hangi sokağına giderseniz gidin, size güzel bir fotoğraf veriyor.

12. Günde 2 Milyon Ziyaretçisi Olan İstiklal Caddesi

istiklal caddesi selfie

Türkiye’nin en kosmopolit caddesi burası. Caddeyi boylu boyunca geçen tarihi tramvay gün boyunca koşma hızında caddeyi turlar. Aklınıza gelebilecek en saçma şeyi dahi pasajlarında bulabileceğiniz, aynı t-shirt’ü 10 liraya da 200 liraya da görebileceğiniz bir ticaret deryası. Her binası ayrı bir tarihi dokuya sahip, 1400 m uzunluğundaki bu yol, herkesin hafızasında unutamadığı birçok sahneye ev sahipliği yapmıştır eminim. Eğlenmek, görüşünüz ne olursa olsun dile getirmek, alışveriş yapmak ve daha birçok aktivite için en doğru mekan burası. O tramvayı arkanıza alın ve deklanşöre basın. Klişelerin en güzeli artık sizin makinenizde.

13. Akşamüstü Keyfi Cihangir Parkı

IMG_2865

İşten çıkmışsınız, excell dosyaları ile dolu kafanızı boşaltmak ve biraz nefes almak istiyorsunuz. Hadi diyelim bir de merkeze yakın oturuyorsunuz. O zaman yolluğunuzu kapın bakkaldan, istikamet Cihangir Parkı. İstanbul’un en güzel manzaralarından birini bedavaya izleyin, sosyal mecralarda paylaşacağınız selfie’nizi çekin, arqaaşlarla iki muhabbet ve güneşi batırmanın ardından haydi evinize. En iyi terapi yöntemlerinden biri bu, deneyimle sabit.

Our Readers Comments

 1. Cansusu bol bir paylaşım olmuş. Bütün fotoğraflarda tişörtün aynı olması aynı gün içinde çekildiklerini gösteriyor:) Güzel bir proje olmuş. Tebrikler.

 2. gerçekten çok güzel yerler ve her şeyi çok güzel anlatmışsın. merak ettiğim fenerbahce dediğin yer neresi ben tam olarak bilmiyorum. birde instagram adresiniz var mı? şimdiden teşekkür ederim 🙂

  • Cansu,

   Fenerbahçe, Anadolu Yakasında, Moda sahili geçmenin ardından karşına çıkan semt. Mutlaka gez, tekneleri, yelkenlileri, yemyeşil doğası ile harika bir yer.

   Instagram adresimiz çok yakında olacak, takipte kal! 🙂

 3. çok iyi

 4. Emeğinize sağlık, Teşekkürler.

 5. O gün gülümsemen yapışmış galiba yüzüne :)))
  Ama Resimleri güzel yapmış hepsi

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...