İstanbul’un Bayram Şekeri Tadındaki 25 Dükkanı

Bayram geliyor… Misafirleri bahane edip, eve şeker, çikolata, lokum ve bilumum kan şekerini yükseltici abur cuburları alma vakti! Tarihi işletmesinden, lüksüne; butik pastanesinden, vazgeçilmezlere İstanbul’un şekercilerini, çikolatacılarını, lokumcularını sizin için sıraladık. Şimdiden afiyet olsun!

 

1. Rengarenk Vitriniyle Cafer Erol Şekercisi

cafer erol2_geziko

Kadıköy’de önünden her geçişimde gözüm takılır bu güzel vitrine… İçeride şekerler, badem ezmeleri, akide şekerleri, çikolatalar kısacası endorfin salgılatan ne ararsanız var. Butik üretim anlayışıyla 1807’den beri çalışan Cafer Erol, çizgisini yıllardır bozmayan, saygı duyulacak işletmelerden biri.

 

 

2. Çocukluğumuzdaki Lezzet Mabel Çikolatacısı

mabel_geziko

Mabel, çocukluk yıllarımızda yediğimiz o enfes çikolata lezzetini, günümüzde hala Karaköy’deki dükkanında sunmaya devam ediyor. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın. Hatta bütçenize uyarsa bayram çikolatanızı buradan alın. Fıstıklısı favorimdir. 🙂

 

3. Yaşayan En Eski Pastane Baylan

BAYLAN PASTANESİ_geziko

1920’lerde ilk şubelerini Karaköy ve Beyoğlu’nda açan Baylan, günümüzde hala Kadıköy ve Bebek’te hizmet verdiği şubeleriyle İstanbul’da yaşayan en eski pastane olma özelliğini taşıyor.  Krokan ve dondurmalı kup griye adlı tatlısıyla meşhurdur. Makaron ve çikolataları da oldukça iyidir.

Fotoğraf: baronvonplastik.blogspot.com.tr

 

4. Yürek Hoplatan J’adore Çikolatacısı

jador_geziko

J’adore, Beyoğlu’ndaki minik dükkanında sunduğu envai çeşit çikolatalarıyla yıllardır beni benden almaya devam ediyor. PMS günlerinin dostu, mutluluk deposu bir mekan burası. Blogumda burayla ilgili detaylı bir yazı da yazmıştım. Oh La La Beatrice adlı tatlısıyla meşhur olan bu mekanda, bayram için paket ve kilo ile satılan farklı çeşit çikolatalar bulabilirsiniz.

 

5. Bayramın Tadı Ali Muhittin Hacı Bekir

hacıbekir_geziko

Eski bir ilanlarına böyle başlık atmışlar… “Bayramın tadı”. Bayramların eski tadı kalmadı artık diye düşünen varsa, böyle nostaljileri yaşatmaya devam ederek eski günleri yad edebilir belki. Ali Muhittin Hacı Bekir lokumuyla ünlü. Bunun yanında badem ezmesi ve akide şekeri de meşhur. Zamana meydan okuyan Hacı Bekir hala Bahçekapı’daki dükkanında hizmet veriyor.  İnternetten alışveriş yapanlar için online satış da yapıyorlar.

 

6. Kahveli Şerbetli Rumeli Çikolatacısı

rumeli_geziko

Rumeli Çikolatacısı, Moda Havuzu’nun hemen karşısında, ışıl ışıl camekanları, mis gibi kahve ve çikolata kokusuyla yoldan geçenleri kendine çekiyor. Menüde çeşit çeşit çikolata var. Ayrıca kahve ve şerbet çeşitleri de sunuyorlar. Kahve keyfinizin yanına, ortaya karışık bir çikolata tabağı yaptırmanızı öneririm. Kilo ile çikolata satışı da var tabi.

 

7. Karaköy’ün Yenisi SAHİ İstanbul

sahi_geziko

Yeni cazibe merkezi Karaköy’ün sevilen mekanlarından biri de SAHİ İstanbul. Kaymaklı cevizli lokumu efsane. Alt katı hediyelik eşya ve tatlı sunumuna ayrılmış, üst katında ise güzel manzaralı bir terası var. Lokum alışverişi için iyi bir adres olduğunu söyleyebilirim. Karaköy bana uzak diyenler için online mağazaları da var.

 

8. Geleneksel Lezzet Hafız Mustafa

hafız mustafa_geziko

Geleneksel Türk tatlılarıyla ünlü Hafız Mustafa’nın vitrinine bir bakan, gözünü bir daha vitrinden alamıyor diyebiliriz. İncirli, sakızlı, fıstıklı muhallebi gibi sütlü tatlıları gerçekten enfes. Bayram için lokum ve çikolata çeşitleri de var. Mekanın Sirkeci, Eminönü, Sultanahmet ve Taksim’de şubelerini bulunuyor.

 

9. Babadan Oğula Cemilzade

cemilzade_geziko

Lokum ve badem ezmeleriyle meşhur tarihi işletmelerden biri de Cemilzade. Mağazaları Etiler, Nişantaşı, Kadıköy ve Şaşkınbakkal’da. Baba mesleği tatlıcılık torunlara aktarılmış, 3. kuşak hala dede mesleğini sürdürüyor. Selim İleri şöyle demiş Cemilzade için; “Cemilzade’nin şekerlemeleri, bizim bu mirasyedi savurganlığımıza itiraz edip duruyor. İyi ki de öyle yapıyor ezmeler, akideler…”

 

10. Meşhur Bebek Badem Ezmecisi

bebek badem ezme_geziko

1904 yılından bu yana İstanbul’un değişmeyen lezzetlerinden biri Bebek Badem Ezmecisi. Bebek’in en eski dükkanlarından biri diyebiliriz burası için. Badem ezmelerinin en önemli özelliği makine işi değil el yapımı olması.

Fotoğraf: Culinary İstanbul

 

11. Hicipoğlu Şekercisi

hicipoglu_geziko

Şerbet şekeri, lokumlar, güllü, muzlu, portakallı, bergamotlu, limonlu, tarçınlı akideler başka yerde bulamayacağınız lezzette sakızlı, portakallı lokumlar Hicipoğlu Şekercisi’nde var. Dükkanı ailenin dördüncü kuşak temsilcisi işletiyor. Şekerleri makinede değil elle yapıyorlar, akide şekerlerini ise 160 yıllık bıçakla kesiyorlar. İçerisi adeta şekercilik müzesi gibi.

Fotoğraf: yenisafak.com.tr

 

12. Bir Eminönü Klasiği Malatya Pazarı

malatya_geziko

Malatya Pazarı’nın birden çok şubesi olsa da, Mısır Çarşısı’nın içindeki dükkanı hala benim favorim. Eminönü’nde dolanıp oraya uğramak, birkaç çeşit tadıp cevizli sucuk almak her zaman ayrı bir keyiftir. Çifte kavrulmuştan kaymaklı lokuma envai çeşit taze bayram lokumunu bulabileceğiniz bir diğer adres olarak burayı önerebilirim.

 

13. Asırlık Beyaz Fırın

beyaz dırın_geziko

Lezzet macerasına 1836’da Balat’ta bir poğaça fırını olarak başlayıp, Kadıköy’de pastaları ve taze paskalya çörekleriyle meşhur bir pastane olarak devam eden Beyaz Fırın’ın çikolataları da pek sevilesi. Melange ve Chez Hathalie isimli iki ayrı seri altında sunduğu çeşitler, bayram sunumunuz için iyi bir alternatif oluşturabilir. Beyaz Fırın’ın Ataşehir, Çiftehavuzlar, Erenköy ve Suadiye’de de şubeleri var.

Fotoğraf: cafeded.com

 

14. Moda’da Çikolata Dükkanı

çikolata dükkanı_geziko

Moda’nın butik çikolatacısı Çikolata Dükkanı krokanlıdan frambuazlıya, hurmalıdan kavunluya her yerde tadamayacağınız sıra dışı tatlar sunuyor. Kendisi de oldukça şirin olan bu mekanda; bayram, yılbaşı gibi zamanlara özel paket çikolatalar da var.

 

15. Meşhur Safranbolu Lokumcusu

safranbolu_geziko

Bademler, lokumlar, pişmaniyeler kısacası geleneksel Türk tatlılarıyla ünlü Safranbolu Lokumcusu, 35 yıllık geçmişe sahip bir firma. Tüm ürünlerini organik yemişlerden, katkısız, kimyasal kullanılmadan, saf aromalardan elde ettikleri iddiasıyla çalışıyorlar yıllardır. İstanbul’da Maltepe, Fatih, Bostancı ve Ataşehir’de mağazaları var. Çok şık hediyelikler de alabilirsiniz buradan.

 

16. Beyoğlu’nda Tarihi Üçyıldız Şekercisi

ucyıldız_geziko

1926’dan bu yana şekercilik yapan Üçyıldız firması, Beyoğlu Balık Pazarı’nda. Burada özel imalat lokumlar, reçeller ve lohuk bulabilirsiniz. Lohuk bir çeşit sakızlı tatlı ve yalnızca burada dökme şekilde yapılıyor.

 

17. Tarihi Akideci Altan Şekerleme

altan_geziko

Altan Şekerleme 1865’ten Eminönü’nde, aynı dükkanda hizmet veriyor. Muzlu, portakallı, tarçınlı çeşit çeşit ve rengarenk şekerleri, zamanında bayramların alametifarikasıymış. Zaman bize bu alışkanlıkları unutturmuş olsa da, arada hatırlamakta ve tabi yaşatmakta fayda var.

 

18. İtimat Helva, Lokum ve Şekerleme

itimat_geziko

Eminönü Kıbleçeşme Caddesi için, İstanbul’un şekercilerinin toplanma yeri de diyebiliriz. İtimat da bu sokaktaki tarihi şekercilerden. Lokum ve helvaları da meşhur aslında. Yılların iz bıraktığı tabelasından ve güzel vitrininden, bu mesleğin erbabı olduklarını anlayabilirsiniz.

Fotoğraf: cukurcumatimes.com

 

19. İstiklal’in Vazgeçilmezi Beyoğlu Çikolatası

beyoğlu çiko_geziko

İstiklal’de 1950’lerden bu yana büfelerin raflarını süsleyen, Beyoğlu Çikolatası adıyla bildiğimiz Zambo Çikolata, yılların geleneğini Esenyurt’taki üretim tesisinde sürdürüyor. Bildiğimiz fındıklı tablet çikolataların yanı sıra, paketli ürünler, madlen ve draje çikolatalar da satıyorlar.

 

20. Usta Çikolatacı Elit

elit_geziko

“Çikolatanın Ustası” sloganıyla yıllar sonra tekrar kendini hatırlatan Elit, madlenden drajeye, şekerden dolgulu ürünlere aklınıza gelebilecek her çeşidi sunuyor. Elit’in Esenyurt’ta bir fabrika satış mağazası bulunuyor.

 

21. Butik Sevenlere Dolce Pastanesi

dolce_geziko

Kuruçeşme’de hemen parkın karşısındaki Dolce Pastanesi, el yapımı çikolataları ve brownie’siyle meşhur. Özel kaplı lokumları ve üzümlü çikolataları da seviliyor. Özel bir ürün arayışında olanlar tercih edebilir.

Fotoğraf: 3oda1salon.net

 

22. Bir Klasik: Divan Pastanesi

divan_geziko

Divan’ın lezzetlerinin üzerine çok söz söylemeye gerek yok. İşlerinin ne kadar ustası oldukları malum. Bu bayram bir değişiklik olsun derseniz, Divan’ın makaronlarını deneyebilirsiniz belki.

 

23. Koşuyolu’nda Ceviz Ağacı

ceviz ağacı_geziko

Kahvaltısıyla meşhur Ceviz Ağacı, geniş pastane reyonuyla de iştah açıyor. İçeri girdiğinizde uzayıp giden bir pasta ve çikolata vitriniyle karşılaşıyorsunuz. Kahvaltısını mutlaka denemenizi tavsiye ederim, çikolatasına da şans vermek lazım.

 

24. Özel Anlar Yaşatan Godiva

godiva_geziko

Çikolata yemek, biraz da kendini şımartmaktır ya… İşte Godiva bu işi iyi başarıyor. Fiyatlar ortalamanın biraz üstünde ama sunduğu deneyim enfes. Trüfler, madlenler, tabletler oldukça iştah açıcı… Bayrama özel bir koleksiyonunu ve diğer çeşitlerini Godiva’nın web sitesinden alabilirsiniz.

 

25. Açık Mutfak Klemantin

Klemantin-Acik-Mutfak-Atolyesi_geziko

Klemantin Açık Mutfak ve Pasta Evi müşterilerine el yapımı çikolatalar, trüfler, pastalar hazırlıyor. Ayrıca TRT’de yayınlanan Deniz’den Mutfak Hikayeleri adlı yemek programını da yapıyorlar. Gruplara özel yemek atölyeleri de var. Sipariş vermek isterseniz yeri Çiftehavuzlar’da. Pazartesi hariç her gün çalışıyorlar.

Fotoğraf: gurmerehberi.com
 
 

En ucuz İstanbul uçak biletleri burada!

 

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...