İstanbul’u İstanbul Yapan 20 Sokak Lezzeti

Hepimizin aşina olduğu İstanbul kareleri vardır ya hani… Hatta bir tanıtım filmi çekilecekse, ilk önce o karelere yer verilir. İşte o kareleri süsleyen geleneksel lezzetleri aldık, bir listede topladık. Ara sıra nostalji yapmak, eskileri yad etmek iyi olur diye düşündük. Buyrunuz karşınızda İstanbul’u İstanbul yapan 20 sokak lezzeti! Eğer uzağında kaldıysanız da özlem bitsin, ilk biletle doğru İstanbul’a bekliyoruz!

1. Mis Kokulu Balık Ekmek

balıkekmek

Karaköy İskele Meydanı’ndaki balık ekmekçi ara sıra iş çıkışı uğradığım yerlerden biri. Fazla vaktiniz yoksa, canınız balık da çektiyse neden olmasın dedirtecek bir alternatif. Ekmek arası balık 6 TL. Biraz ilerideki büfeden yanına bir içecek de alabilirsiniz.

2. Yasaklı Lezzet Kokoreç

kokoreç

Türk mutfağının bir aralar yasaklı olmaya kadar varan yiyeceği kokoreç, steril ortamlarda hazırlandığında birçoğumuz için vazgeçilmez bir lezzet olmaya aday. Kokoreç her yerde yenmez tabii. Hele de tezgahtan alıyorsanız, iyice dikkat etmek lazım. Denediğim ve sevdiğim kokoreççilerden biri, Beyoğlu ve Asmalı mescit civarlarında dolaşan, genellikle Tepebaşı Flash TV binasının önüne arabasını park eden amca. Denk gelirseniz bir çeyrek ekmek arası ısmarlayın kendinize.

3. Sıcak Sıcak Sokak Poğaçası

poğaça

Fotoğraf: Milliyet.com.tr

Çocukken hepimizin mahallesinden geçmiştir mutlaka. Özellikle 80’ler 90’lar çocukları iyi bilir bu lezzeti. Sadesi de güzel olur ama benim favorim peynirli. İçine yağ giren her şey ekstra bir güzel olur ya, bu da öyle bir şey işte. Hala sabahları Karaköy Namlı civarlarında satan bir tezgah görüyorum. Bir sabah kahvaltı etmeden yolunuz o civarlara düşerse, bu fırsatı değerlendirebilirsiniz bence.

4. Bol Şerbetli Halka Tatlı

halka tatlı

Fotoğraf: Mekanist.net

Biraz argo olacak ama diğer adıyla kerhane tatlısı… Tulumba tatlısının uzun ve yuvarlak versiyonu aslında. Talep fazla herhalde ki, hala birçok sokakta karşımıza sık sık çıkıyor bu tatlı. Tat olarak da tulumbadan pek farklı sayılmaz.

5. Süt Mısır

2287134712_8732be87a2_z

Mevsimi gelince her köşe başında açılan yegane tezgahlardan biri süt mısır tezgahları… Genelde haşlanmışı makbule geçer ama sevenleri için közlenmişi de bulunur. Bir de son zamanlarda sokaklarda bardakta süt mısır satılmaya başlandı biliyorsunuz. Koçan üzerinden yemeye göre çok daha pratik tabi. Üzerine tereyağı, sos ya da baharat katma imkanı da olduğu için, diğerine göre daha cazip diyebiliriz.

6. Gevrek Simit

429871616_5ac3597dd5_z

Martılara simit atma klişesinin baş rol oyuncusu da, “içim kazındı hafif bir şeyler atıştırayım” anlarının kahramanı da üstü susamlı gevrek simit. Fırından yeni çıkmış hali ayrı bir çekici oluyor tabii. Artık maalesef tüm simitçiler birbirinin aynısı, sıkıcı belediye arabaları… Farklı olarak Karaköy’deki meşhur Karaköy Simitçisi’ni önerebilirim.

7. Bol Çeşit Kumpir

4856494532_a9f66b3dab_z

Benim gibi patatesin her halini severim diyenlerden misiniz? O zaman İstanbul’un en meşhur sokak lezzetlerinden kumpiri boş geçmek olmaz. Günümüzde birçok restoranda, büfede yapılıyor olsa da, Ortaköy’ün girişindeki sokak kumpircilerinde yapılanın tadı hiçbir yerde yok… Fiyatı 10 TL civarında.

8. Kışın Habercisi Kestane

kestaneü

Her ne kadar evlerimizde pişirmeye çalışsak da, közde pişmiş kestanenin tadı hiçbir şeyde yok. Kış geldiğinde İstanbul’un hemen hemen her sokağında, caddesinde bir kestaneci bulmak mümkün.

9. Sokak Sandviçleri

sandviç

Beyoğlu’nun ara sokaklarında bir amca dolaşır yıllardır. Elinde hasır sepeti, içinde taze sandviç ve galetalarıyla sokak sokak gezip, satış yapmaya çalışır. Kendine has bir repliği de vardır. “Beeen geldim gidiyorum. Beyaz peynir doldur, salam doldur, kaşar doldur.” diye bağırır. Hatta bu replik, Metin Akdemir’in belgesel kategorisindeki bol ödüllü kısa filmine de adını vermiştir. Filmi şuradan izleyebilirsiniz. Neyse, filmlere konu hatta oyuncu olan bu amcamız, çok güzel sandviçler satar. Çocukluk yıllarından beri favorimdir. Bir gün denk gelirseniz mutlaka deneyin.

10. Midye Dolma

midye

Midye dolma İstanbul sokaklarında sık sık rastlayabileceğimiz lezzetlerden biri… Her yerde yenmez tabii ama güzelini buldun mu tadına doyum olmaz. Benim favori sokak midyecim Büyükçekmece sahilindeki Pamuk Nine. Beyoğlu müdavimleri için de Balık Pazarı’nın girişindeki seyyar tezgahı önerebilirim. Fotoğraf: magger.com

11. Kadınlar Pazarı

kadınlar paz foodspotting

Fotoğraf: foodspotting.com

Sokakta Siirt yemekleri, tandır, büryan, perde pilavı, dondurmalı irmik tatlısı yemek isterseniz Fatih’teki Kadınları Pazarı’na uğrayabilirsiniz. Et pazarı olarak da bilinen bu yer, Unkapanı İtfaiye Müzesi’nin hemen arkasında. Et yemeklerinin dışında genellikle Güneydoğu Bölgesi’ne has yöresel ürünler de satılıyor.

12. Pangaltı’nda Topik

topik

Fotoğraf: derki.com

Ergenekon Caddesi’nde, koluna taktığı camekan içinde topik satan bir Musa Usta var. O civarların sakinleri muhakkak denemiş, görmüşlerdir. Uzun yıllardır o Kurtuluş, Pangaaltı ve Ergenekon Caddesi civarlarında dolaşıp, meşhur Ermeni mezesi topik satar. Geleneksel mezeleri sevenler için önerebilirim.

13. Kağıt Helvacılar

helva

Fotoğraf: ertanyurderi.blogspot.com

İstanbul’un en meşhur lezzetiymiş bir zamanlar kağıt helva. Aşıklar sokakta bir helvayı paylaşır, keyif yaparlarmış. Şimdilerde çok fazla kalmadıysa da, hala eski mahallelerde ve yazlık semtlerde kağıt helvacılara rastlamak mümkün.

14. Sabırtaşı İçli Köfte

sabırtaşı

İstiklal’e yolu düşen herkes öyle ya da böyle görmüştür Sabırtaşı tezgahını. Aznavur Pasajı’nı geçtikten sonra, Danışman Geçidi’nin hemen sırasında durur. Yıllarca parasını seyyar halde içli köfte ve çiğ börek satarak kazanan bir çiftin tezgahıdır aslında burası. Babaları vefat edince, işi oğulları devralmış, satış yapmaya devam ediyorlar. Hatta işleri büyütüp bir restoran bile açmışlar. Ama tezgahları hala yerinde duruyor.

15. Meşhur Unkapanı Pilavcısı

unkapanı pilav

Fotoğraf: hangitarif.com

Sokakta nohut pilav, üzerine 50 kuruş fazla ödeyip tavuk pilav yemek belki yanında da bir ayran patlatmak, her nedense genlerimize kodlanmış, nesilden nesile aktarılan bir alışkanlık olmuş. Unkapanı’nın Meşhur Pilavcısı da, bu alışkanlığımızdan en büyük faydayı kazanan girişimcilerinden herhalde. İMÇ çarşısı civarlarında akşamları gelip, sabaha kadar nohut pilav satıyor bu arabada. Muhtemelen bu işi yapanlar arasında en meşhuru. Hatta öyle ki, önünde uzun kuyruklar oluşuyor, bazen ünlü isimler bile geliyor buraya. Eğer bir gün yolunuz düşerse, bahsettiğim seyyar arabayı önündeki kalabalığa bakarak tanıyabilirsiniz.

16. Tükürük Köftesi

köfte

Maç öncesi ya da sonrası, stadyum girişlerinde yerlerini alan, mis kokulu köftecilerimiz… Muhakkak herkes tatmıştır bir kez bile olsa. Kokusu bile bir başka güzel gelir insana. Hijyen konusunda yorum yapmak doğru olmaz tabi. Son zamanlarda aynı tezgahlarda sucuk ekmek de satmaya başladılar. Yalnızca maç değil, festival girişlerinde de yerini alıyor artık bu seyyar amcalarımız.

17. Topağacı’nda Ev Yoğurdu

yogurt

Fotoğraf: thares.blogcu.com

Ev yoğurdunun tadı hiçbir şeyde yok bana göre. Mis gibi süt kokusu ve kat kat kaymağıyla hazır yoğurtlardan çok başkadır tadı. Vaktiniz varsa evde kendiniz yapın yoğurdunuzu. Eğer yoksa da Nişantaşı, Topağacı civarlarında yoğurt satan seyyar esnafın yoğurdunu deneyin mutlaka. Kesinlikle çok başarılı olduğunu söyleyebilirim.

18. Sokak Turşucuları

turşucu

Fotoğraf: Netfotograf.com

Sofralarımızın vazgeçilmez lezzetlerinden turşu kavanozlara girmeden önce, mahalle aralarında seyyar arabalarda ve küçük dükkanlarda satılıyordu. Hala Fatih, Unkapanı, Eminönü ve Beyoğlu civarlarında var seyyar turşu arabaları. Görürseniz durdurup, acılı bir turşu suyunu için derim.

19. Arnavut Ciğercileri

cigerci

Arnavutların ünlü yemeğini sokakta camekanda satan ustaları da var İstanbul’un. Denk gelirseniz mutlaka tadın çünkü lezzeti bir başkadır. Unda kızartılmış küp küp ciğer, soğan ve patatesiyle servis ederler. 5 – 10 tane de olsa bu ustalar hala günümüzde varlığını sürdürüyor. Bunlardan biri de İMÇ Çarşısı’nın efsane ciğercisi Lütfi Usta…

20. Pamuk Şekerciler

pamukşeker

Çocukluğumuzun en keyifli anlarından biriydi herhalde, pembe pamuk şekerleri yüzümüze bulaştırarak yemek… Arada çocukluk günlerinize dönmek, biraz nostalji yapmak isterseniz hala Moda sahilinde gezinen pamuk şeker arabasına uğrayabilirsiniz.

Our Readers Comments

 1. Tabi ki balık ekmek ve gevrek simit.

 2. yazdıklarınız iyi hosda yediginiz balık ekmegin balıgı benim denizlerimdenmi cıkıyor.zaten soruncada kuzeyden norvecden geldigini soyluyorlar.uzakdogunun sokak satıcıları bunlardan iyidir hicolmazsa taze balık satarlar…siz hic cocuklugunuzda mısır yemedinizmi.genleriyle oynanmıs mısır tadı olmuyan bu mısırları nasıl yiyorsunuz.eski mısırları bulmak simdi cok zor.diger yiyeceklerde nasıl bir yag kullanılıyor arastırmak lazımç tereyagımı yoksa diger yaglarmı.gorunus kadar saglıklımı temizmi onuda arastırmak lazım…sevgiler

  • Tamam sen yeme.

  • Evet sen yeme valla. biz yiyelim hepsini

  • evinde yediğin yemeklerde gdo varmı araştırdın mı sen sokaktaki lezzetleri sorgularken evine aldığın malzemelerin ne kadar sağlıklı olduğunu düşünüyorsun bu gün devletin bile binde 9 luk gdo yu normal bulup satışında sakınca görmemiş neyin kafasını yaşıypruz ki biz…

 3. Tum bu guzel yaziya hic olmayan, hic yakismayan bir bolum var, benim de buna itirazim var. “Bir de son zamanlarda sokaklarda bardakta süt mısır satılmaya başlandı biliyorsunuz. Koçan üzerinden yemeye göre çok daha pratik tabi. Üzerine tereyağı, sos ya da baharat katma imkanı da olduğu için, diğerine göre daha cazip diyebiliriz.” diyorsun. Hayir, bu bardakta misir cok yapay, hazir, paketlenmis satilan, hatta dondurulmus urunler. Kandirmaca yani. Ayrica kocan misir yemekten daha pratik hic ama hic degil. Extra bardak ve kasikla iki elini kullaniyorsun. Bunu gordukten sonra tum soylediklerinin hakliligini da ister istemez tekrar gozden gecirdim.

 4. Tamam Tülay, yeme dedik.

 5. Dostum tüm bu bahsettikleriniz 30 sene önceydi. Siz hangi çağda yaşıyorsunuz…? Bu yapay gıdalardan insanların sağlığı bozuldu ve bozulmaya da devam ediyor. Maalesef herşeyi toplumumuz rant’a çevirmiş durum da. Lütfen kendimizi kandırmayalım. Sevgilerimle..

  • yerden göge kadar haklısın.

 6. Şam tatlıcı ve kahvaltıcıları unuttunuz

 7. birde su muhallabisi verdı eskiden pretevniyal lisesi çıkışında bir bey satardı 1964 lerde çok güzeldi bey efendi vefat etmiştir acaba oğulları torunları devam ettiriyormu su muhallabisi satışını

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...