İSTANBUL’U 8 ALTERNATİF GÜNLÜK TUR İLE KEŞFEDİN!

Anlat anlat bitmez İstanbul. Neresinden başlayacağımızı gerçekten bilmiyoruz ve bu müthiş şehri tam anlamıyla gezmenin bir ömür alacağını tahmin ediyoruz. İster İstanbul’da yaşıyor olun, ister şehir dışında, bu şehrin görmediğiniz onlarca güzelliği olduğuna eminiz. Hatta her gün önünden geçtiğiniz ancak tarihi ya da kültürel değerinden haberdar olmadığınız onlarca eser, mekan, sokak varlığı ile daha fazlasını hak ediyor. Bugün haftasonu için farklı bir plan yapın, şehri başka bir bakış açısıyla tanıyın. Dilerseniz tur satın alarak, dilerseniz kendi turunuzu oluşturarak gerçek İstanbul’u tanımanız için işte birkaç farklı alternatif.

1- İstanbul Gurme Turları

Burası İstanbul. Bu şehir Türk mutfağından tüm Dünya mutfaklarına onlarca farklı seçenekle dolu. E bu kadar tadın olduğu yerde tur alternatifleri de sınırsız oluyor. Sevdiğiniz tadların/mutfakların haritasını kendiniz çıkarabilir ya da bu turlardan birini satın alıp gününüzü keyifle geçirebilirsiniz. Özel Mutfak Yürüyüş Turundan Lüks Gıda Turuna, Türk Kahvesi Tadım Turundan İki Kıtada Piknik Turuna onlarca farklı tur alteratifi tur ve seyahat web sitelerinde sizi bekliyor. Kahve ve Kebap noktaları için daha önce hazırladığımız ve illüstrasyonlarla renklendirdiğimiz şu içeriğimize bakmanızı tavsiye ederiz. Tadından yenmez bir gün olması adına bu önerimizi ilk sıraya koymak istedik.

2- İstanbul’un Tarih Olmuş Binaları

Fotoğraf: Caner Cangül

Yıllarca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış bu şehir binlerce tarihi binaya da ev sahibi. Ancak bu binalardan bazıları tarih ile birlikte unutulmaya yüz tutmuş ya da hak ettiği değeri görememiş. Yıllar içerisinde yanmış, yıkılmış, restore edilmemiş, harap olmuş. Hepimiz Aya Sofya’yı, Galata Kulesi’ni, Yerebatan Sarnıcı’nı biliyoruz ancak kaç tanemiz Sirkeci Tren Yolu yapımı için yıkılan İncili Köşk’ün, yanan Dolmabahçe Saray Tiyatrosu’nun farkında? Hadi farkına varalım. Bu plan için internetten tur bulabilir ya da aşağıdaki yapılardan seçecekleriniz ile kendi turunuzu oluşturabilirsiniz.

 • Taksim Topçu Kışlası
 • Dolmabahçe Saray Tiyatrosu
 • Süheyl Bey Camii
 • Merzifonlu Kara Mustafa Camii
 • Aziziye Köprübaşı Karakolu
 • Gülnuş Valide Sultan Camii
 • Galata Surları
 • Polyeuktos Kilisesi
 • Acemi Oğlanlar Kışlası ve Hamamı
 • Zeynep Hanım ve Mithat Paşa Konakları
 • Hasan Paşa Hanı
 • Sarayburnu Sahil Sarayları
 • İncili Köşk
 • Bukaleon ve Antiochos Sarayları
 • Darülfunun Binası

3- İstanbul’un Tarihi Apartman ve Konakları

Fotoğraf: Arif Paşa Konağı – tas-istanbul.com

Kimisi Saray terzisine, kimisi zengin Mısırlı bir aileye ait birbirinden görkemli binaların çoğuna aşina olduğunuzu tahmin ediyoruz. Peki binaların tarihleri? Bu müthiş yapıların tarihi ve teknik özelliklerine bir gününüzü ayırın, Osmanlı Dönemi miraslarının günlük hayatımıza bu denli girmesine şaşıracaksınız.

1- Doğan Apartmanı

Adres: Şahkulu Mhç Serdar-I Ekrem Caddesi, No: 30, Doğan Apartmanı, Galata, Beyoğlu, İstanbul, Türkiye

2- Mısır Apartmanı

Adres: Tomtom Mahallesi, İstiklal Caddesi, No: 163, Mısır Apartmanı, Galatasara Beyoğlu, İstanbul, Türkiye

3- Arif Paşa Apartmanı

Adres: Elmadağ

4- Sarıca Arif Paşa Köşkü 

Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Cd. No:233, 34710 Kadıköy/İstanbul

5- Suriye Pasajı

Adres: İstiklal Caddesi No 166, Suriye Pasajı, 34430 Beyoğlu/İstanbul

6- Hidivyal Palas

Adres: Şahkulu Mahallesi, İstiklal Cd. No:231, 34421 Beyoğlu/İstanbul

7- Deniz Palas

Adres: Sadi Konuralp Caddesi, No: 5 Şişhane 34433 İstanbul

8- Frej Apartmanı 

Adres: Büyük Hendek Sok. Galata, Beyoğlu 34200 Istanbul

9- Botter Apartmanı 

Adres: İstiklal Cad. İsveç Konsolosluğu yanı 34430 Beyoğlu/İstanbul

10- Kamondo Apartmanı 

Adres: Emekyemez Mahallesi, Anbar Sk., 34421 Beyoğlu/İstanbul

11- Ragıp Paşa Apartmanı 

Şehit Muhtar Mahallesi, İmam Adnan Sk. No:2, 34440 Beyoğlu/İstanbul

4- İstanbul Şehir Fotoğrafçılığı Turu

Fotoğraf: Fujifilm Shop

Fotoğraf bir tutku. İstanbul gibi farklı renklerin, hayatların, yapıların olduğu bir şehri kadrajın arkasından keşfetmek ise ayrı bir deneyim. İstanbul’un hüzünlü, mutlu, telaşlı farklı pozlarını yakalayabilmek için şehirde her gün ücretsiz/ücretli birçok tur gerçekleşiyor. Gerek tarihi yarımadayı gerek Kadıköy’ün renkli sokaklarını yeniden keşfetmek için müthiş bir yol.

5- Adalar Turu

Fotoğraf: Biz Evde Yokuz

Özellikle yaz aylarında şehirde yapabileceğiniz en keyifli alternatiflerden biri Prenses Adaları Turu. Tur olarak bulabileceğiniz bu etkinliği kendiniz de aslında çok rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Her iki yakadan da kalkan vapurlar ile Kınalı Ada, Burgaz Ada ve Heybeliada’yı da seyrettikten sonra Büyükada’ya gidip, öğle yemeğinizi balıkçı restoranlarından birinde yiyebilirsiniz. Adalarda sizi karşılayan tarihi evler ve müthiş doğayı görünce, eskiden bu toprakların sürgün yeri olduğuna inanamayacaksınız.

6- Fener-Balat Turu

Fotoğraf: serhatengul.com

Balat son yıllarda turistik açıdan yıldızı parlayan, birçok farklı kökenden lokale ev sahipliği yapan, eski mi eski, renkli mi renkli bir Fatih semti. Dar sokaklarında birçok film ve dizi çekilen semt, güleç yüzlü tatlı sakinleri ile İstanbul’un en çok fotoğraflanan yerleri arasında da geliyor. Günümüzde birçok artizan kahveci ve butik dükkanın da sokaklarını doldurması bu semti daha da cezbedici hale getirdi. Balat’ta bu kadar çekici olan şey dev bir tarihi içinde saklaması. En başta Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi olmak üzere semtte görebileceğiniz diğer dikkat çekici yapılar ve bölgeler şöyle:

Edirne Kapısı

Sulukule

Mihrimah Sultan Camii

Tekfur Sarayı

Kariye Müzesi

Demir Kilise

Ayayorgi Kilisesi

Fener evleri 

Ayvansaray

Anemas Zindanları

Kazasker İvaz Efendi Camii

Sahabe Türbeleri

Balat Mahallesi

Agora Meyhanesi

7- Boğaz Turu

Masmavi bir yolculuk, peşinizde martılar, köpüren Marmara denizi, kıyıda dizili binbir farklı konak. Boğaz Turları İstanbul’da yapabileceğiniz en keyifli turlardan biri. Bu turları hem şehir hatlarına bağlı vapurlarla hem de özel şirketlerin vapurları ile yapmanız mümkün. Eğer özel turlardan birini tercih ederseniz ‘hop on hop off’ tur avantajına da sahip olup, istediğiniz durakta inip tarihi mekanları gezip, aynı şirkete ait başka bir tur teknesi ile devam edebiliyorsunuz.

Şehir Hatları bünyesinde haftanın her günü düzenlenen uzun ve kısa turlar Eminönü İskelesi’nde gerçekleşiyor. Sadece cumartesi günleri yapılan Mehtap Turu ise sefere Bostancı’da başlıyor. Bunun yanında özel şirketler bu turları Ortaköy, Kabataş, Beşiktaş, Avcılar, Arnavutköy, Üsküdar gibi merkezi noktalardan düzenliyor. Bu turların süreleri çıkış yerine bağlı olarak 1 ile 4 buçuk saat arasında değişiyor.

Gezerken bilgilendirmeyi de unutmamış Şehir Hatları. Talebiniz ve kapora ücretini karşılamanız halinde sesli rehber cihazlarına sahip oluyorsunuz. Özel Tur şirketleri bu uygulamalar yerine İngilizce/Türkçe anonslar kullanıyor.

(Tur sırasında kuşlar için simit almayı unutmayın:) )

8- Helikopter Turu

Fotoğraf: Mega Travel

Ne demişti Hazarfen Ahmet Çelebi; zafer semadan gelecektir! Bu topraklardaki ilk uçuş deneyimi Galata Kulesi’nden gerçekleşti, Galata Kulesi’ni benzer duygularla izlemek ise sizin elinizde. İstanbul Boğazı’na, tarihi yarımada’ya, karmakarışık ve güzel şehrimize yukarıdan bakabileceğiniz 20 dakikalık bir deneyimden bahsediyoruz. Atatürk Köprüsü’nden başlayarak Galata Kulesi, Rumeli ve Anadolu Hisarı, Kız Kulesi gibi tarihi yapıların görkemli güzelliklerini havadan izlemek isteyenler için çok fazla seçenek yok, arama motoru üzerinden gerekli kelimeleri yazarak bu turlara kolayca ulaşabilirsiniz.

İyi İstanbullar!

Bu turlarla ilgili farklı önerileriniz var mı? Yorumlarda yazın, tiwitleyin ya da facebook sayfamıza yazın.

Öne çıkan görsel: Data Turizm

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...