İstanbul’da Türk Kahvesi İçin En iyi 5 Adres

Geleneklerine bağlı bir toplumuz ama Türk kahvesinin kıymetini yeni anlamaya başladık. Türkiye’nin her yöresinde farklı kıvamlarda servis edilse de, İstanbul’da Türk kahvesi içmek için en iyi 5 yeri seçtik. Gerek seyahat planlayanlar, gerekse halihazırda yaşayanlar için İstanbul’da Türk kahvesi içilecek 5 yer listeledik. Yorgunluk kahvesi de olsa keyif kahvesi de olsa, İstanbul’da Türk kahvesi içmenin ayrı bir zevki var.

8448680490_a871f069f4_z

Mandabatmaz

İstiklal Caddesi’ndeki mekan 1967den beri Türk kahvesi pişirilen küçük dükkanin adını köpüğü çok kalın olduğu için “manda bile batmaz” deyiminden almış. İstanbul’da Türk kahvesi denince ilk akla gelen yerlerden.

mandabatmaz

Şark Kahvesi

1958den beri kahve yapılan mekan Kapalıçarşı’da yer alıyor. Kum ateşinde pişen kahvesiyle fark yaratan mekan otantik havasıyla da müdavimlerini cezbediyor. Kapalıçarşı turunun üstüne yorgunluk atmak için birebir.

Fazıl Bey’in Türk Kahvesi

80 yıllık kahvecinin ilk şubesi Kadıköy Çarşısı’nda açılmış. Kahve öğütme makineleri ve kahve çuvallarıyla dekore edilmiş mekanda kahve, kendi ambleminin olduğu fincanlarda servis ediliyor. Yine burada da taze çekilmiş kahveleri paket halde satın alabiliyorsunuz.

7634955778_8343b2d8c6_z

Kurukahveci Mehmet Efendi

Türkiye’deki en kaliteli kahve markalarından birine de isim sahipliği yapan mekan Eminönü’nde hizmet veriyor. Haliyle İstanbul’da Türk kahvesi denince Kurukahveci’yi anmadan olmazdı. Eminönü’nde güzel bir turdan sonra, Mısır Çarşısında alışverişini yapıp üstüne buraya uğrayabilirsiniz. Üstelik taze çekilmiş kahvenizi paket yaptırıp sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Pierre Loti

Bir çok Türk filminden sahnelerin çekildiği bu yer, adını Fransız yazar Pierre Loti’den alıyor. Aşıkların ve turistlerin uğrak yeri olan mekan tepeden Sarayburnu ve Haliç manzarasına sahip. Bu mükemmel manzarada güzel bir kahve atmak günün yorgunluğunu atmaya birebir. Hele bir de gün batımındaysa tadına doyum olmuyor.

5252296650_91b0fce4f1_z

 

Buradan da İstanbul’un tarihi kahve duraklarını yazdığımız yazıya da göz atıp, kahve keyfi için seçeneklerinizi artırabilirsiniz.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...