İstanbul’da Maç İzleyebileceğiniz 9 Mekan

Konu futbol olunca, şartlar ne olursa olsun, akan sular durur. Randevular iptal edilir, verilen sözler ertelenir, buluşma tarihleri maç gününe göre karar verilir ve bir dolu şey daha malum maç gününe göre yapılır. Büyük şehirlerde diğer şehirlerin aksine takımlar daha fazla olduğu için tansiyon küçük şehirlere nazaran biraz daha yüksek olur. Derbiler, büyük şehirlerin tek günlük festivalleri diyebilirim. Derbi tarihine iki hafta kala tüm iddialar ortaya konmaya başlar. Ne zaman ve nerede izleneceği ise her zaman en önce planlanan şey olur.

Peki İstanbul’da maç izlemek için nerelere gidilir? Nereye giderseniz gol olduğunda tanımadığınız kişilerle kendinizi sarılmış halde bulursunuz bir bakalım dedik ve 6 Nisan’daki derbi öncesinde bir liste oluşturduk.

Maçkolik

24917107_i4v2xE78nPtLEwIbjeRxniNqztBZ2VfXqGfsJo73z8s

Fenerbahçe’nin stadına ev sahipliği yapan Kadiköy’de maç izlemek, hele ki derbi izlemek herkes için adeta bambaşka bir deneyim diyebilirim. Günün erken saatlerinde dolan Yoğurtçu Parkı, taraftarları ağırlarken, stadın etrafındaki mekanlar da son hazırlıklarını yaparlar. Şükrü Saraçoğlu Stadı’na belki de en yakın mekanlardan biri olan Maçkolik’te maç izlemek stadda izlemekten çok farklı değildir. Zira oturduğunuz yerde zaman zaman golün sesine izlediğiniz ekrandan daha önce şahit olabilirsiniz. Birçok ekranı, geniş salonu ve rahat oturulabilen bahçe bölümü ile maça gidemeyenler için birebir diyebilirim.

Şefik Bey Sokak No:1 Kadiköy
Foto: Ahmet – 4sq

Aslanım

ZtVMs3HneC0a0hnWv6gfVtuFv8JIdI6YoUsSQwLS8uk

Taksim, her zaman maçları izlemek için favori mekanlar arasında yer alır. Kalabalıklar, coşku, heyecan… Kısacası bir maçtan isteyebileceğiz her şey burada sizinle buluşur. Özellikle Galatasaray taraftarları geçmişte Mecidiyeköy’e yakın olması nedeniyle buluşma ve maç izleme mekanı olarak bu bölgeyi seçiyordu. Stad artık yok ama gelenek devam ediyor. Nevizade’de maç günleri adeta tribün coşkusuyla geçiyor. Taraftarların attıkları sloganlardan, söylenen marşlara, yakılan meşalelerden, yapılan kutlamalara kadar maçı içinizde hissedebileceğiniz büyülü mekanlar burada bulunuyor. Aslanım da bu mekanlar arasında yerini alıyor.

İstiklal Caddesi Nevizade Sokak No:14
Foto: Caner Ü. – 4sq

Hamsi Pub

41348834_d2UpTPKCHdAmUdboJpl3zQ7cAxGRjnb4G-k2txfJh3w

Kadıköy’ün sahil bölgesinde yer alan ünlü Kadıköy Çarşısı’nda birçok mekan maçlara ev sahipliği yapar. Fenerbahçe’nin evi Kadıköy olduğu için Fenerbahçe maçlarında daha yoğun olan Balıkçılar Çarşısı, diğer takımların maçlarında da taraftarların ilgi gösterdikleri yerlerden biridir. Hamsi Pub, isminden de anlaşılacağı üzere rakı-balık mekanı olsa da maçlar için birebir, özellikle Fenerbahçe maçları için maç heyecanını yaşamak isteyenlerin ilacı olacak mekandır diyebilirim. Genelde maç günlerinde rezervasyonsuz yer bulmak zor olur ama siz şansınızı yine de deneyin.

Güneşli Bahçe Sokak No:24 Kadiköy
Foto: Zafer K. – 4sq

Develi

39836940_vB19Dw_5HnDbuLCOZnehKcqI-mfhW9JCVXhFLFxG1iM

Genellikle ailelerin tercih ettikleri ve İstanbul’un en iyi kebapçılarından biri olan Develi, maç günlerinde ailelerin aksine Fenerbahçe taraftarlarına ev sahipliği yapar. Kulübün tesislerine yakın olması ile bilinen Develi’deki maç atmosferi, maç için orada bulunmayanları bile tezahürat ettirmeye yetecek kadar güçlüdür diyebilirim. Özellikle önemli maçlarda ve derbilerde fırsatınız olursa mutlaka uğrayın.

Minur Nurettin Selçuk Caddesi, Kalamış Yat Limanı Kadiköy
Foto: Atakan M. 4sq

Kazan

21946443_yK4jGnb_mZgnGJr7C1Wz6rFyDtUyfu29bVOekf0DApg

Beşiktaş’ta Beşiktaşlıların maç olsa da olmasa da sıkça gittikleri mekandır Kazan. Aslında bir diğer deyişle Beşiktaşlıların evidir diyebiliriz. Maç günlerinde birçok taraftar grubu Kazan’ın önünde buluşur. Bir kısmı İnönü Stadı’na yürüyüşe geçer, diğer kısmı ise Kazan’a girer. Beşiktaş’ın göbeğindeki Kazan’ın en büyük özelliklerinden biri Beşiktaş maçı dışında hiçbir maç yayınının yapılmamasıdır. Mekanın sloganını bir gören bir daha unutmaz: “23 yıldır önce dostluk Kazan’dı.”

Beşiktaş Cad. No:35 Beşiktaş – İstanbul
Foto: Volkan B. – 4sq

North Shield Sultanahmet

19282537_xRZh6vVrCYVoxxBJoXV6ri7VYy2oTIbmCrJV1pQpf4U

Türkiye’deki lig maçlarından vakit buldukça diğer liglerin maçlarını da takip etmek isteyenler için İstanbul’un belki de en ilginç mekanlarından biri de North Shields Sultanahmet’tir diyebilirim. Premier League, Bundesliga, La Liga ve daha birçok ligin maçlarını yayınlayan mekanın bir diğer özelliği de çok çeşitli biraları. “Pub kültürünü bir de İngilizlerin futbol tutkusuyla birleştirip İstanbul’un göbeğine getirsek nasıl olur?” sorunun cevabını merak ediyorsanız en kısa zamanda North Shields’ı ziyaret edin.

Alemdar Mah. Yerebatan Caddesi No:13 Sultanahmet
Foto: Fırat G. – 4sq

Polat Champions

38969509_mnpPwPQXJYmZF8VJuU_gyvD6bZ0h_9a4yu1IiT7bGjg

Takımların stadyumları kadar önem taşıyan bir diğer yer de çalışma tesislerinin bulunduğu bölgelerdir. Galatasaray’ın Florya’da bulunan tesislerine kısmen yakın mesafede olan Polat Champions, Galatarasaylı taraftarların maç izlemek için sıkça gittiği mekanlar arasında yer alır. Özellikle derbi maçlarının ardından takımı karşılamak adına tesislere yakınlığı ile tercih edilen Polat Champions, geniş salonu ve rahat maç ortamı ile derbi için ideal bir diğer mekandan biri oluyor listemizdeki.

Polat Renaissance İstanbul Hotel, Sahil Caddesi No:2 Yeşilköy
Foto: Halil K.

Havelka

36328205_pLgF5SIVoC190bEmpLqNv1cRGrVUT52DdNZyem98DaY

Anadolu yakasının herhangi bir kutlama için sıkça tercih ettiği mekan olan Bağdat Caddesi, Fenerbahçe’nin ikinci evi sayılır. Maç günleri Kadiköy’den pek de farkının kaldığını söyleyemeyeceğim. Maç günlerinde taraftarların aileleriyle boy boy forma giyerek maça geri sayım yaptığı Caddebostan tarafında birçok maç izlemeye elverişli mekan bulunur. Buradaki mekanlardan en eskisi ise Havelka’dır. Derbilerde yoğun ilgi gören mekanların başında gelen Havelka, diğer maçları izlemek için de ideal mekanlar arasında yerini alır.

İskele Sokak No:36 Caddebostan – Kadiköy
Foto: Betül’35 – 4sq

Forza Pub

39036107_46YBb74XgwVnOC4TfeR2XSohlqilNALXS2AMJf6IZGc

İstanbul’da “Çarşı” deyince akla gelen ilk şey her zaman Beşiktaş’ın en eski taraftar gruplarından biri olan Çarşı’dır. Beşiktaş Çarşısı denildiği zaman ise akla hemen maçlar gelir. Genellikle her maç burada toplanan Beşiktaş taraftarları tezahüratlarını doya doya atar ve ardından maça gider. Bu bölgede yer alan Forza Pub, maça gitmeyenleri ağırlayan mekanlardan biridir. Çarşı’daki mekanlar genellikle Beşiktaş maçları konusunda hassas oldukları için özellikle bir Beşiktaş derbisinde burayı ziyaret etmenizi önereceğim.

Sinanpaşa Mah. Şehit Asım Caddesi No:33 Beşiktaş
Foto: Bülent Serdar T. – 4sq

Maçı mekanlarda izlemek güzel ancak yurt içinde-yurt dışında stadın zevki bir başka. Maç planlarınızı önceden yapmanız için sizi şuraya alıyor, bol gollü, iyi seyirler diliyorum.

Our Readers Comments

  1. Siz maçı nerelerde izliyorsunuz?

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...