İspanya Tatilinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Tabii ki İspanya bir Avrupa ülkesi ama söz konusu gelenekler ve görgü kuralları olunca aşırı hassas ve alıngan bir halka sahip. Bir yanlış anlaşılma ya da talihsizlik yaşamamak adına bahsedeceğimiz bir kaç konuda dikkatli olmalısınız. 

 

Asla boğalardan bahsetmeyin !

Boğa güreşi çok uzun yıllardır İspanya’da ciddi bir tartışma konusu. İspanya’nın bir çok yerinde yasaklanmış olan bu antik sporun bahsi açıldığında çok gergin tartışmalar başlayabiliyor. Kaçınsanız iyi edersiniz. Madrid bölgesinde çok fazla sorun çıkmayabilir, ama Barcelona‘da veya Bask bölgesinde bu konuyu açmayın.

 

Plaj kıyafetleriyle sokakta gezmeyin !

 

Barselona’da bikini veya deniz şortuyla gezmek hem yasak hem de kanuni yaptırımlarla sonuçlanabiliyor. Bu yüzden plajlar dışında bikiniyle veya tshirtsüz gezmeyi aklınızdan geçirmeyin. Naturalist(nüdist) biriyseniz Barselona’da size hitap eden 14 resmi nudist plaj mevcut. Dilediğiniz kadar soyunabilirsiniz…

 

Çıplak insanlara bön bön bakmayın !

Barselona dışında İspanya’da çıplak dolaşmanın cezası yok ama tabii ki bunu suistimal etmeyin. Sokakta ya da plajlarda çıplak insanları uzun uzun izlemek hem rahatsız edici hem de hiç hoş karşılanmıyor. Çıplaklıktan hoşlanmıyorsanız plaj tabelalarını dikkatlice okuyun. Birden bire kendinizi çıplaklar kampında bulmak istemezsiniz.

 

Kırmızı bayrakları görmezden gelmeyin !

İspanya kıyılarının büyük kısmında güçlü rüzgarlar ve ters akıntılar etkisini gösteriyor. İspanyol plajlarında tehlikeli durumlara engelolmak için bayrak sistemi mevcut. Kırmızı bayrak denize kesinlikle girilmemesi anlamını taşıyor. Yüzme yeteneklerinize çok güveniyor olsanız bile uyarılara dikkat etmelisiniz.

 

Pasaportunuzu resepsiyonda bırakmayın !

Yolculuğa başlamadan önce pasaportunuzun fotokopisini çektirmeniz ve bir kopyasını da dijital ortamda saklamanız çok önemli. Otellerin yasal sorumluluklarından biri de pasaport kontrolleri ama siz siz olun pasaportunuzu resepsiyonda uzun süre bırakmayın. Pasaportunuzun bir anda kaybolması(!) çok olası…

 

 

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...