Bir Tarih Pınarı: İran

MÖ 4000’lere dayanan tarihi ve var olan yerleşmeleriyle dünyadaki, en eski sürekli uygarlıklardan birine ev sahipliği yapmaktadır. Jeopolitik konumu göz önünde bulundurulduğunda bölgesel güçtür. Ekonomide ise sahip olduğu petrol ve doğal gaz kaynaklarıyla da önemli bir yere sahiptir. 28 eyalete sahip  olan İran’ın  başkenti Tahran, dili Farsçadır.

Zengin bir mutfağa sahip olan İran, pirinç ürünlerinin yansıra, et, tavuk ve balık gibi hayvansal gıdalar da yaygın. İran mutfağının pilav çeşitleri gerçekten denenmesi gerekenler arasında. Baharatlar ise yaygın şekilde kullanılıyor. İsfahan’da çoğu yeri yürüyerek gezmek mümkün. Şehrin her yerini 1 gün içerisinde gezebilirsiniz. İmam Meydanı ve Siesepol Köprüsü görmeden dönmeyeceğiniz yerler arasında yer alıyor.

 

By: HORIZON

İran’ın en büyük kenti Tahran 15 milyonu aşan nüfusuyla önemli bir metropoldür. Başkent olarak, İran’ın ekonomik ve sosyal yaşamına yön veren en çağdaş kentlerinden biridir. Birçok müze ve kentsel eserle fazlasıyla görülmeye değer yapılar barındırıyor. Ulusal Mücevher Müzesi, İran Ulusal Müzesi, Azadi(Özgürlük) Anıtı, Gülistan Sarayı ve Milad Kulesi bunlardan bazıları.

Tebriz ise İran’ın kuzey batısındaki en büyük şehridir. Coğrafi konumu ile İran’ın batı kapısı olarak adlandırılır. Bu yüzden birçok modern yapı ve etkinlikle Tebriz de karşılaşmak mümkün. İstanbul’daki Kapalıçarşı’yı aratmayan Tebriz Kapalıçarşı’sı, doğudaki en büyük ve en önemli pazarlarındadır. Ayrıca Şairler Anıtı, Şah Gölü, Meşrutiyet Müzesi, Şehriyarın Müzesi Tebriz de gezilecek yerlerin başında yer alıyor.

İsfahan, geniş ağaçlıklı bulvarları, düzgün sokakları, özenli mimariye sahip camileri, medreseleri, tarihi kiliseleri ve çarşılarıyla İran kültürünü yakından keşfedileceği bir kültür şehri. Tahran ve Meşhed’den sonra ülkenin üçüncü büyük şehri olan İsfahan, UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan İsfahan, İran’da görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.  Şehrin, ulaşım ve yeme-içe açısından ucuz bir şehir.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...