İnkalar Diyarı Peru’da Yapmanız Gereken 9 Şey!

Bizim için dünyanın öbür ucu Peru’yu incelediğinizde sıcak ve yapış yapış terleten Amazon ikliminden, And dağlarının parmaklarınızı buz kestiren karasal iklimine farklı iklim ve coğrafi özellikler barındırdığını keşfedeceksiniz. Bu yüzden de Peru’yu şu mevsimde ziyaret etmelisiniz’den ziyade, zevk aldığınız gezi türüne göre görmek istediğiniz yerleri önceliklendirerek bir tarih belirlemenizde fayda var. Gittiğiniz tarihlerde de hiç beklemediğiniz bir anda bulunduğunuz şehirde “Bahar Festivali” gibi ya da Hawai partilerine benzer bir Latin karnavalına da denk gelebilirsiniz. Türkiye’den en az bir günlük uçuşların sonucunda ulaşabildiğiniz başkent Lima’ya vardıktan sonra yapmayı/görmeyi/yemeyi/içmeyi kesinlikle düşünmeniz gereken 9 şey ise:

Machu Picchu

 

Belgrad


Listenin en başında tabii ki Peru deyince aklınıza ilk “7 Dünya Harikası”ndan biri olan Machu Picchu gelecektir. Sokakları İnka dilince tabelaların yer aldığı Cusco’dan bir trenle bugüne kadar çok iyi muhafaza edilmiş İnka antik şehri Maccu Picchu’ya gidebilirsiniz. İspanyol istilacılardan kaçarken inşa ettikleri bu saklı şehirde güneş saatinden, güneş tapınağına İnka kültürüne dair çok ayrıntıya tanıklık edebilirsiniz. Yan profilden bakınca bir İnka kafasını andıran Machu Picchu’nun “Eski Zirve” anlamına gelen ve İnka’nın burnunun ucuna denk gelen zirve noktasına çıkabilmek için bir gün öncesinden kendinizi çok yormamaya dikkat edin.

‘Ceviche’den ‘aji de gallina’ya zengin Peru mutfağının tadına bakın.

 

4

 


Çok bilinmese de Peru mutfağı dünyanın en lezzetli mutfakları arasında yer alıyor (bkz. World’s Leading Culinary Destination 2015’in kazananı Peru oldu.) Soğan ve yeşil misket limon ile pişmiş çiğ balıktan oluşan meşhur ceviche, çin mutfağı etkileri taşıyan Chifa, ‘aji de gallina’ (hafif acılı tavuk) yemeden sakın dönmeyin. Hatta denk gelirseniz, sokaktaki tezgahlardan mango, ananas, bir sürü farklı çeşitte muz, avakado almayı da ihmal etmeyin.

En azından bir kadeh Pisco Sour için.

 

8


Hazır yerel yemekleri yemişken, üzerine azıcık tarçın dökülmüş milli içkileri Pisco Sour’u içmemezlik etmeyin. Aman çok da içmeyin, hiç belli etmeden çarpar. (eğer çarparsa da, ceviche ile kendinize bir kokoreç etkisi yaratabilirsiniz)

Cañon de Colca – Arequipa

6


İspanyol etkisinin en yoğun görüldüğü kentlerden biri olan Arequipa’ya gittiğinizde en azından bir gününüzü ayırarak Colca Kanyonu’nu ziyaret edin. Bu ziyaretiniz esnasında kanyonda kondorların uçuşunu izlerken soğuktan üşümemek için alpaca yününden yapılmış bir kazak almayı unutmayın.

Dünyanın en yüksek rakımına sahip Titicaca gölü

 

5


Bolivya’ya da kıyısı olan Güney Amerika’nın en büyük tatlı su gölünü ziyaret ederken, yerel halkın sazlıklardan kurduğu adacıklarda durmayı ihmal etmeyin.

Nazca çizgilerinin tepesine uçun.

 

2


Hazır Güney bölgesine kadar gitmişken, dünyanın hala açıklanamayan gizemlerinden biri olan Nazca vadisine gidip pırpır uçaklara binerek kilometrelerce uzunluğa sahip maymun, sinekkuşu, sarmal, köpek çizgilerinin nasıl ve kimler tarafından yapıldığına siz de biraz kafa yorabilirsiniz. 1926 yılında keşfedilen bu çizgerin, şimdilik en azından 12. Yüzyıldaki İnkalardan daha eski olduğu tahmin edilmektedir.

Piura ya da Trujillo sahillerinde sörf yapmanın tadına varın.

7

Başta Mancora-Piura olmak üzere, Peru sahilleri dünyanın sörf için en elverişli dalgalarına sahiptir. Başlangıç seviyesinden ileri düzeye kadar herkese uygun dalgaların bulunduğu bu sahillerde kolaylıkla bir sörf okulu bularak siz de birkaç gün içerisinde sörf yapmayı çözebilirsiniz. Aman sörf yapmaya karar verdiğinize güneş kreminizi sürmeyi unutmayın; aksi takdir de tuzlu su ve güneşin yakıcı etkisiyle üçüncü derece yanık olabilirsiniz.

Marinera dans gösterisini izleyin

3

Kuzey Peru’nun en ünlü danslarından Marinera ile kadın-erkek cilveleşmesinin farklı bir şeklini izleyin.

Iquitos’ta Amazon ormanlarını görün.

1

Dünyaca ünlü Amazon ormanlarının bir kısmı Peru sınırları içerisinde yer alıyor. Uçakla gitmenizi tavsiye edeceğimiz Iquitos’ta hem Amazon bölgesine has tropik meyveleri yeme fırsatı bulacak, hem de hayvanat bahçesine giderek pembe yunusun da bulunduğu zengin hayvan çeşitlerini kendi gözlerinizle görme fırsatı yakalayacaksınız. Amazon bölgesini ziyaret etmeye karar verirseniz, rahat bir uyku uyuyabilmek için sinek kovucularınızı almayı sakın unutmayın.

Bonus: Lama ile fotoğraf çektirin!

3

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...