İlham Veren Bir Gezgin: Jinna Yang

25 yaşındaki Jinna Yang, görünürde herkesin istediği şeylere sahipken – iyi kazandıran kurumsal bir iş, lüks bir daire, uzun süreli bir ilişki ve dolup taşan bir kıyafet dolabı- mutlu olmadığını fark etmiş. Babasının ölümü, iş yerindeki rekabet ve yalnızlık hissiyle tüm umudunu kaybettiği bir noktaya gelmiş. Mutsuzluğunun fiziksel yansımaları da olmuş; 3 haftada saçlarının kayda değer bir kısmını kaybetmiş.

Sonra bir gün uyandığında artık hayatının kontrolünü eline alması gerektiğine karar vermiş ve işinden istifa etmiş, eşyalarını satmış, çalışmaktan seyahat etmeye vakit bulamayan babasının gerçek boyutlu bir kartonetini bastırmış ve fotoğraf makinesi ile dünyayı gezmeye başlamış. Nisan ayından beri İzlanda, İngiltere, Fransa, İtalya ve Hırvatistan’ı gezen Jinna bu seyahat ile kendini iyileştirmeyi de başarmış. Grease & Glamour  ismini verdiği blogunda deneyimlerini paylaşıyor.

İlham veren hikayesini okuyunca kendisiyle bir röportaj yapmak istedik. Tanıdık duygularla karşılaşacağınıza eminim!

06_me_dad_louvre

Kendini iyileştirmek için neden seyahati seçtin?

Hayatımdan mutsuzdum; nefret ettiğim bir işte çalışıyordum ve kendimi sıkışmış hissediyordum. Kaçmak istedim; tanımadığım insanlar, konuşamadığım diller, anlamadığım kültürler arasında kalmak ve daha önce görmediğim yerlerde olmak istedim. Seyahat etmenin zihnimi açacağını ve dünyanın ne kadar güzel olduğunu görmeme imkan sağlayacağını düşündüm. Bu yolculuk sayesinde bu dünyada deneyimlediğim harika şeyler ve sahip olduklarım için mutlu minnettar olmayı öğreteceğini biliyordum.

11_dad_me_florence_duomo

Bir yerde bu yolculuğa çıkmadan önce hayallerinden vazgeçtiğini okudum. Yolculuğun hayallerine nasıl bir etkisi oldu? Değişip, dönüştüler mi?

“Hayallerim” fikrinden ve zihnimdeki başarı anlayışından vazgeçtim. Hep seyahat etmek istemiştim ama hiç bir zaman önceliğim haline getirmemiştim. Eskiden “başarılı” olmanın hayalini kurardım, bu da zengin olmak demekti. Kendi işimi kurmak, kendim için özgürce çalışmak ve geniş bir ofise, kocaman bir kıyafet dolabı olan büyük bir eve sahip olmak isterdim. Kazandığım parayla babama her zaman hayalini kurduğu Porsche’u alacaktım. Önceliğim hep paraydı, mutluluk değil. İşte problemim de buydu. Seyahat ederken o kocaman ev, kıyafet dolabı, tonlarca ayakkabı ya da büyük bir tutkuyla istediğim diğer maddi şeyler hiç aklıma gelmedi. Hayallerim mutluluk üstüne gelişmeye başladı; geleneksel başarı anlayışından uzaklaştım, mutluluğu kovalamak istedim ve de dünyayı gezmeye devam etmek.

04_me_dad_colosseo-copy (1)

Rotanı nasıl belirledin?

Şehirden kaçıp, doğayla çevrili olmak istedim. İzlanda’ya gitmeye karar verdim, oradan uygun fiyatlı bir Paris uçuşu yakaladım oradan da Pisa’ya. İtalya’yı trenle boydan boya gezdim. Sonrasında yine ucuz bir biletle Londra’ya ve Hırvatistan’a gittim. İnternetten bir harita açtım ve karşılayabileceğim uçak biletlerini araştırdım ve rotamı ona göre çizdim.

05_me_dad_parisIMG_4168

Yolculuğa başlamadan önce seni en çok heyecanlandıran şehirler nerelerdi ? Ve seni en çok şaşırtan yer neresi oldu?

En çok Paris için heyecanlanmıştım ama beni en fazla etkileyen şehir Floransa oldu. Paris biraz yorucuydu, Roma da öyle. Floransa’nın kalbimdeki yer her zaman ayrı olacak.

03_me_dad_geysir_iceland_IMG_2667

Daha ne kadar seyahat etmeyi planlıyorsun? Bir noktada yerleşik hayata geçmeyi düşünüyor musun?

Brooklyn’deki ilk dairem için imza attım. Artıkev diyebileceğim bir yer var, eşyalarımı tuttuğum bir üs. Bu beni çok heyecanlandırdı. Seyahat etmeye devam edeceğim, gezebildiğim kadar ülke gezeceğim, benim hayalim artık bu. Ayrıca babam için bir seyahat daha gerçekleştirmeyi düşünüyorum, dünyanın her yerinde fotoğrafları olsun diye.

01_blue_lagoon_iceland_IMG_2287

Herkese değen ve ilham veren bir hikayen var. Bu yolculukta öğrendiğin ve başka insanlara aktarabileceğin en önemli şey nedir?

Bu seyahat beni tamamen başka bir insan yaptı ve hayatla ilgili öğrendiğim şeyler için minnettarım. Öğrendiklerimi blogumda ve instagram hesabımda paylaşmaya çalışıyorum. İşte öğrendiklerimden bazıları:

Şükretmeyi öğrenin. Özgüven kazanmak için sürekli pratik yapın. Kalbinizi açın ve zihninizin onu takip etmesine izin verin. Ruhunuzla hayal edin. Geleceğe umutla bakın. Bu yıl işimi bıraktım, evimi bıraktım, sahip olduğum birçok şeyi sattım ve hayallerimin peşine düşmek için ülkemden ayrıldım. Bu yolculukta kazandığım en önemli şey bir hayat amacı edinmek oldu: gerçekten yaşamak, sevmek ve hayatımı tıpkı benim 8 ay önce olduğu gibi sıkıştığını hisseden insanlara ilham vermeye adamak.

“Kaderinin efendisi; ruhunun kaptanısın.” Sadece hayal ederek olmak istediğin olamazsın, bu ancak kendine inanırsan olur. Kendinize inanın – ben size inanıyorum.

“Size karşı olduğunu düşündüğünüz şeyler aslında sizin için oluyordur.” Bakış açınızda huzuru bulun.

Hayatınızdaki her şeyin darmadağan olduğunu düşündüğünüz bir an gelir. İşte bu an tam her şeyin bir araya gelip toparlandığı zamandır. New York’a 4 yıl önce, başka insanların sahip olduğunu sandığım şeylerin peşinden gelmiştim. Bunların beni tatmin etmediğini anlamam tam 4 yılımı aldı. Hayat beni tepetaklak etti, kırdı, hayalleri olan bir kızdan mütevazi bir amacı olan bir kadına dönüştürdü. Artık başkalarının neye sahip olduğuyla ilgilenmiyorum. Tabağımdaki yemek, başımın üstündeki çatı, sırtımdaki kıyafet, kendini düşünmeyen ailem ve uğurunda çalışmaya değer bulduğum bir hayalim olduğu için şükrediyorum. Hayatınızdaki öncelikleri başka insanların sahip oldukları üzerine kurgulamayın. Sadece sizin olan bir amaç için yaşayın. (ve deli gibi çalışın)

09_london_me_dad_IMG_4297-copy

Bu kadar uzun süre seyahat etmenin en zor yanı nedir?

Ekonomik zorluklar var elbette. Bazen geceyi nerede geçireceğimi bilmiyorum ya da belli bir restaurantta yiyeceğim yemeği karşılayıp karşılayamacağımı. Duygusal olaraksa, sürekli hareket halinde olduğum için ilişki kurmakta zorlanıyorum. Arada bir “acabalar” beni esir alıyor, hayallerimi gerçekleştirmek için feda ettiğim güvencelerim için endişe duyuyorum. Güvencelerimi bir bilinmeyen için feda ettim. Bazı günler işler zorlaştığında dehşete düştüğüm ve hafif bir pişmanlık duygusuna kapıldığım oluyor. Fakat ertesi gün uyanıyorum ve sevdiğim şeyi yaparak hayatta kalabildiğim için ne mutlu olduğumu hatırlıyorum. Tüm yaşamım boyunca güvenli alanımdan çıkmaya cesaret edemediğim için her gün mutsuz olup ağlamaktansa, hayatta verdiğim en cesur kararın bir yan etkisi olarak ayda bir ağlamayı tercih ederim. Eğer arada bir korkmuyorsanız, geleceğiniz için asla anlamlı ve pozitif bir değişim yaratamazsınız. Muhteşem şeyler asla siz güvenli bölgenizdeyken gerçekleşmez.

08_skogafoss_me_dad_IMG_2865-copy

Nereleri gezeceğine önceden mi karar veriyorsun yoksa o an içinden geleni mi yapıyorsun?

Elimden geldiğince plan yapmaya çalışıyorum fakat sonunda o an ne yapmak istiyorsam onu yapıyorum. Çoğu kararımı ne kadar param olduğu belirliyor.

10_levanto_italy_me_dad_IMG_5502-copy (1)

Türkiye’ye ne zaman geliyorsun?

Önümüzdeki bahar veya yaz Türkiye’ye gelmek istiyorum.

07_pisa_me_dad_IMG_4729-copy

Jinna’yı takip etmek istiyorsanız:

Twitter adresi: @jinnaboo

Instagram hesabı: @greaseandglamour

Facebook hesabı:  @greaseandglamour

*Fotoğraflar greaseandglamour.com’dan alınmıştır.

Our Readers Comments

  1. Kendi benliğini bulma yolculuğuna çıkmış umduğunu bulabilmiş nadir insanlardan biri çoğu zaman çıkılan yolculuklar beklentileri kaşılamaya biliyor yolculuğa hevesle değil inançla çıkılmalı ancak bu şekilde amacına ulaşır çıkılan yolculuk 🙂

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...