Hikayeleriyle İlham Veren 8 Kadın Gezgin

Yollar sürprizler ve heyecanlarla dolu. Hele de yalnız seyahat ediyorsanız yeni insanlarla tanışmak, yeni şeyler öğrenmek için daha çok mazeretiniz oluyor. Daha önce yalnız seyahat etmemiş insanların gözlerini biraz korkutan bu konsept gerçekten korkulacak bir şey mi? Her yiğidin harcı değil mi? Hadi biraz daha spesifik olalım; yalnız bir kadın olarak seyahat etmek mümkün mü? Tarihte birçok kadın bunu başarıp hikayeleri ile konuşuldu. Robyn Davidson tek başına develerle birlikte çölü geçti (1977), Jeanne Baret erkek taklidi yaparak bir gemide dünyayı gezdi (1766), ilk siyahi kadın pilot olan Bessie Coleman Amerika’yı uçarak turladı (1921), Laura Dekker 13 yaşında tek başına minik teknesi ile Hollanda’dan Ingiltere’ye gitti (2009)…

Ama biz cevabı daha yakın tarihten, daha benzer hayatlara sahip insanlar versin istedik. Dünya üzerinde yaşam koşullarına ya da hayatın getirdiği zorunluluklara inat sürekli seyahat eden kadınların varlıkları bizim için en açık cevap. Hepsi birbirinden cesaretli 8 kadının hayat hikayesini duyduğunuzda bir sonraki seyahat planınız için bir daha düşüneceksiniz.

İlk bahsedeceğimiz kadın gezgin bir Türk. Gururla:

1- Elif Üzer (Nuzerel)

Kedisi ve bisikleti ile dunyayi turlayan gezgin

elif-uzerel

Amerika’yı kuzeyden güneye pedalladı Elif. Kolombiya’da karşısına çıkan yavru kedinin cazibesine karşı koyamayarak sonradan adını Cuchumelo koyduğu can dostu ile yoluna devam etti. Minicik kedi 3 kilo oldu, yine de bırakmadı. Meksika’da omzunu kırdı, pes etmedi, Venezuela’da ciddi bir kaza atlattı. Bisikleti, elektronikleri her şeyini kaybetti ama tahmin edin ne oldu? Yola devam etti. Bisikleti, kamp çadırı ve kedisiyle gezip, bazen yollarda, bazen itfaiye istasyonlarında, bazen yardımsever lokallerin evlerinde misafir oldu. Tek bir şeye tutkusu, gezmek ve blogunda da bahsettiği gibi evine giden yolu bulmak. Hayatta mazeretlere takılıp kalmamak gerektiğini bize öğreten, ilham veren, bayrakları astıran Elif’e binlerce teşekkür.

2- Sara Melotti (questforbeauty)

Moda dünyasının icinden gerçek güzelliği bulmaya uzanan yolculuk

sara-melotti

Sara İtalya’da doğdu, kariyeri için New York’u seçti. 3 sene boyunca Moda fotoğrafçılığı yapmasının ardından bir şeylerin yanlış olduğunu fark etti. Yaptığı çekimler ve sunduğu kadın profili gerçeği yansıtmıyordu. Etrafındaki kadınların hiçbir sorunları olmamasına rağmen kendilerinden ve vücutlarından dolayı mutsuz olduklarını görmek onun için dönüm noktası oldu. Gerçeği yansıtmayan model fizikleri, yapılan onlarca fotoşop olmayan bir kadın profiline özendiriyordu. Buna işinden istifa ederek bir dur dedi ve gerçek güzelliği fotoğraflamak için yollara çıktı. Çıkmakla da kalmadı, Quest For Beauty isimli çok güzel bir proje başlattı.

Sara’nın hikayesi iyi kazandığı işinden doğruları için istifa eden, yollara çıkan ve sosyal bir projeye imza atan, kurulu düzenini korkmadan yıkan bir kadının hikayesi. Mazeret yok, yollar açık.

3- Nastasia Yakoub (dametraveler)

Onu işinden eden sırt rahatsızlığını umursamayan gezgin

Nastasia-Yakoub

Orta doğulu katolik bir ailenin çocuğu olan Nastasia, ondan beklendiği gibi hemen evlenmek yerine Şikago’ya taşınıp hemşirelik okur. Hemşirelik okulundan mezun olduktan sonra sırtındaki rahatsızlık yüzünden 1 sene yatak istirahatinde kalan, ardından çalışamayacağını öğrenen Nastasia, moralini bozup eve kapanmak yerine kendini yollara vurur. Bununla da kalmaz, kendi gibi kadınları cesaretlendirmek için ‘Dame Traveler’ adlı bir proje başlatır ve kadın gezginlerin hikayelerini paylaşmaya başlar. Çünkü seyahat etmeye hiçbir şey engel olamaz!

4- Michaela Noroc

Gerçek güzelliğin atlasını hazırlayan kadın

Michaela-Noroc

Onu aslında projesi ‘The Atlas Of Beauty’ ile tanıyoruz. Michaela projesi online medyada binlerce defa paylaşılmadan önce nasıl seyahat ediyorsa, şimdi de aynı şekilde yoluna devam ediyor. Fotoğrafçılığa hep ilgi duyan, ama para kazanamadığı için başka işlerde çalışan Michaela, bu duruma 27 yaşındayken bir dur diyor ve sırt çantasını ve fotoğraf tutkusunu yanına alıp yola çıkıyor. O günden beri dünyanın dört bir yanından kadınları fotoğraflayan ve yine tutkusu için tüm duvarları yıkan bu gezgini alkışlıyoruz.

5- Mahzad Elyassi 

İranlı yalnız kadın gezginden daha ilham verici ne olabilir?

Mahzad-Elyassi

Mahzad antroploji okuyan İranlı bir gezgin. 2015 yılından beri yollarda, hayatın ona yarattığı tüm engellere rağmen yılmamış bir kahraman. Etrafındaki herkes ona yalnız seyahat etmenin çok tehlikeli olduğunu söylerken o dinlememiş. Hostellerde kaldığını öğrenen arkadaşlarının yaşadığı şoka anlam verememiş. Takipçilerinden biri hesabı eşine gösterip ‘o yalnız başına yapabiliyorsa biz de yapabiliriz’ demiş. İlham ve cesaret vermenin canlı kanıtı Mahzad.

6- Julie (A Not So Young Woman Abroad)

Çok da genç olmayan gezgin

julie

Biz değil, kendisi böyle tanımlıyor. Çok genç yaşta aile kuran ve 23 yaşında 2 çocuk annesi olan Julie, çocuklarının büyümesinin ve yalnız bir anne olmasının ardından kendini yollara atıyor. Kendi yaşıtları daha çok tur şirketleri ve rehberlerle gezerken o yalnız gezmeyi tercih ediyor. Sebep tabi ki yalniz seyahatin karşına çıkardığı tatlı sürprizler. Ne bir aile kurmuş olmaktan, ne seyahat etmek için bu kadar beklemekten pişman Julie. Annemizi kutluyor, bir sonraki cesur gezginle devam ediyoruz.

7- Jasmine Reese

Bir köpek, bir violin, bir bisiklet

Jasmine-Reese

Ve böyle başladı Jasmine’in hikayesi. Şehirde büyümüş, kamp tecrübesi bile olmayan normal bir gençken kendine olan güvenini yerine getirmek için bir yolculuğa çıkıyor. Cebinde $50 ile Amerika’yı boydan boya dolaşıyor, ardından dünya turuna aynı konsept ile devam ediyor. Güvenli alanını terk ederek müzikle iç içe çıktığı yolculukların ardından kendisi gibi başka gençlere yardım etmek amacıyla konuşmalar yapıyor, hayır konserleri veriyor, böylelikle gönlümüzün tahtına oturuyor. Jasmine, ilham dolusun.

8- Gezgin Ayşe Teyze

Sen bizim canımızsın!

ayse-teyze

Kamerasını otostop çektiği araçta unuttuktan sonra viral olan Ayşe Teyze en güzel yürekli yalnız gezgin kadınımız oluyor. Biz kapanış için daha iyi bir isim düşünemedik şahsen. ‘Toplumda anneanne torun bakar evde oturur kalıbı var, ben uymadım, asi bir yapım var herhalde. İnsanlara değişik geliyor, eleştiriyorlar. Ben de olumlu yönlerini alıyorum’ diyor. Yargılamadan, ötekileştirmeden insana insan gibi bakmak gerektiği mesajını veriyor. Ellerinden öpüyoruz teyzecim, sen hep gez. Sen hep böyle güzel kalpli ol, bizlere ilham ver.

Haftalık bültenimize üye olun, seyahat ile ilgili tüm merak ettikleriniz ve en avantajlı kampanyalardan ilk siz haberdar olun. Üyelik için buraya tıklayın.

Fotoğraf Kaynakları

1- http://www.nuzerel.com/

2- www.saramelotti.com

3- www.swedishnomad.com

4- http://theatlasofbeauty.com/

5- http://mahzad.me/

6- http://www.anotsoyoungwomanabroad.com/

7- https://fijapaw.com/

8- https://blog.fotografium.com

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...