Kadıköy’ün Kültür Kalesi: Hush Hostel

Kadıköy’ü seven çok sever, sevmeyen de hiç uğramaz. Bu hep böyle olmuştur. Orada daha önce yaşamamış olan, havasını koklamamış, parklarında dolaşmamış, barlarında içmemiş olan çok da anlamaz Kadıköy ruhunu. Aslında Kadıköy de mutludur bu durumdan. Şu an bile yeterince kalabalık, daha fazlasını kaldırmak istemiyor.

kadıköy-geziko

Taksim bir şehirse, Kadıköy bir mahalle. Herkesin birbirini tanıdığı, sokakta dolaşırken komşunuzun sergisine uğradığınız bir sanat yoğunluğuna da sahip. Bu yoğunluğun ortaya çıkmasında katkısı olan bazı oluşumlar var elbette, bu yazıda bunlardan birinden, Hush Hostel’den bahsedeceğim. Karşınızda Kadıköy’ün Kültür Kalesi: Hush Hostel

1- Hush Gallery; Mahallenin Sanat Kalesi

hush-gallery-geziko

Hush Hostel şu zamana kadar kültürel anlamda birçok koldan beslemiş Kadıköy’ü, beslemeye de devam ediyor. Bu kollardan biri Hush Gallery. Galerinin amacı bir paylaşım ağı oluşturmak, yetenekli sanatçılar ve koleksiyonerler arasında bağlantı kurmak. Galeri Yeldeğirmeni’nde bulunuyor. Daha önce mahallelinin alışık olmadığı bir etkileşim sağlanıyor ama yine mahallenin dokusuna uygun, ulaşılabilir, elitistliğe karşı ve her türden sanatsevere hitap eden işlerle yapıyor bunu.

hush-gallery-geziko

Galeride şu an 30’a yakın çağdaş, yetenekli sanatçının işleri var. Galeri sanat eserlerine ev sahipliği yaparken, Hostel de bu eserleri üreten yabancı sanatçılara ücretsiz konaklama sağlıyor. Hostel’in sanata verdiği önemi buradan da anlamak mümkün aslında.

2- Sanat Projelerinde Aktif Rolü

geziko hush riccardo

Galeri Hosting Exchange programına da katılarak daha önce Disambigua Art Space’den Riccardo Ajossa’yı ağırladı. Aralık ayında iade-i ziyaret için sanatçı Kerem Ardahan ile Viterbo, İtalya’ya gidecek.

3- Mural-İst; Bir Yeldeğirmeni Projesi

muralist-projesi-geziko

Kadıköy’ün son yıllarda duvarlarını süsleyen enfes graffitileri Mural-İst Sokak Sanatı Festivali kapsamında yapılıyor. Yeldeğirmeni’ne yeni bir vizyon ve global bir ün getiren projenin konaklama sponsoru da Hush Hostel. Tam 3 senedir Mural-İst projesi kapsamında İstanbul’a gelen sanatçılar ücretsiz olarak Hush Hostel’de konaklıyor.

4- Kadıköy’de Artwalk; Her Gün Görüp – Bilmediğimiz Tarih

geziko kadıköy art

Kadıköy’de her gün önünden geçtiğiniz, ancak tarihsel önemine çok da hakim olmadığınız yollar, dükkanlar, sokaklar var. Bunları keşfetmek için Artwalk etkinlikleri düzenleniyor.

5- Bahariye’deki Çini Desenleri Nereden Çıktı?

hush geziko çini

Hollanda – Türkiye diplomatik ilişkileri 400. yılı kapsamında Hollandalı Sanatçılar Bahariye’de yol üzerinde bulunan mantarları çini desenlerine boyadılar. Bu etkinliğin sponsoru ve Bahariye’nin güzelleşmesine katkıda bulunanlardan biri yine Hush oldu.

6- İkametgah Kadıköy!

ikametgah kadıköy geziko

İkametgah Kadıköy, Kadıköy’de bulunan galerilerin ortaklaşa yaptıkları bir sanat etkinliği. 1 buçuk ay boyunca gerçekleştirilen toplu sergilerde, kavram sınırlarında olmadan sanatçılara bir iş ile katılma hakkı vererek gösterimler gerçekleştirildi. Karga ve Hush Galeri’nin öncüleri olduğu bu etkinliğe Hush aynı zamanda ev sahipliği yaptı.

7- Yoga Seansları ile Stresli Gün Yok

kadıköy-yoga-geziko

Hush Kadıköy’de misafirler ve dışarıdan insanlar yoga dersleri ve seansları yapabiliyor. Bunun dışında bir hoca da mevcut. Haftada ortalama 2 seans yoga yapılıyor, isteğe bağlı olarak sayı artırılabiliyor.

8- Haydi Bir Şeyleri Kutlayalım!

geziko hush parti

Limonata günü, gezi günü, mangal günü, plaj voleybolu gibi etkinlikler ile mazeret aramadan eğlenmek mümkün Hush’da. Çoğu zaman çalışanlar bağımsız etkinlikler / organizasyonlar yapabiliyor. Aynı zamanda Hush Moda’nın terasında çeşitli etkinlikler organize edilebiliyor. Boğaza karşı büyük bir terasta cool bir parti vermek isteyenlere duyurulur.

9- Sanatın İçinde Uyumak

geziko hush

 

Banyolu özel oda, banyosuz özel oda ve dorm seçenekleriyle, biri Yeldeğirmeni biri Moda’da olan Hush Hosteller toplam 120 kişi kapasiteli. Odalar bildiğiniz gibi de değil, misafir edilen sanatçıların duvarlara bıraktıkları eserlerle dolu. Bana han odalarının duvarlarına yazılan şiirleri hatırlattı. Sahibini bilmediğiniz, mesajını düşünerek uykuya daldığınız çizimler.

10- İstanbul’da Bisiklet?

hush-bisiklet-geziko

Aslında şaşılacak bir şey yok. Avrupa Yakası pek bilmese de Anadolu Yakası’nda az çok bir bisiklet kültürü oluştu. Ne mutlu bize ki tepesi bol İstanbulumuzun sahil şeritleri pazar sabahları bisiklet sürmemize imkan tanıyor. Kadıköy’de artık oluşmuş bu bisiklet kültürünün bir getirisi olarak, Hush Hostellerinde bisiklet kiralama imkanları da bulunuyor.

11- Ve Gelelim Esas Konuya: Mahalle

Kadıköylüler tarafından kurulmuş bir hostel Hush. Yabancılar için Kadıköy hem daha Avrupa; hem de daha domestik, lokal hayatın gözlemlenebileceği bir alan. Turist yığınlarının içinde olmaktansa daha çok nefes alan bir mekan.

kadıköy-geziko

Yerlisi açık fikirli, Yeldeğirmeni ise eskiye nazaran daha çok açtı kendini kültür, sanat ve seyahatseverlere. Hostel ve Galeri’nin esnaf ile ilişkileri kuvvetli. Mahalle ile bir ayrım yaratmamış hostel; çatışma yok, uyum var. Hush mahalleye gelen yabancılar ve destek olduğu projelerle mahalleliye yeni bir çehre oluşturmuş. Mahallenin kültürünü değiştirmemiş, geliştirerek başka renkler katmış.

kadıköy-geziko

Kadıköy’ün tek hosteli Hush. Kadıköy’e verdiği emekler ile de oranın simgelerinden.

Kadıköy en güzel semtlerden, Hush Hostel’de bunun değerini en çok bilenlerden.

 

Sizi Hollandalı bir gazetecinin içinde Hush Hostel’i de bulabileceğiniz, Anadolu Yakası ile ilgili yaptığı haberi ile başbaşa bırakıyor, eski semtim Kadıköy’ü özlemle anıyorum..

 

 

En ucuz İstanbul uçak biletleri burada!

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...