Hem Gezip Hem Maraton Koşabileceğiniz 10 Avrupa Kenti

maraton_kapak
Koşmak, sayıları gittikçe artan bir topluluk için artık yalnızca  egzersiz şekli değil, ayrıca bir yaşam tarzı halini aldı. Bu felsefenin ayaklarından birisini de koşu turizmi oluşturuyor.
Dünyanın birçok yerinde oturan ve birbirinden çok farklı arkaplanlara sahip binlerce insan haftasonlarına başka bir şehirde koşarak başlıyor, “sağlığı için iyi bir şey yapmanın hafifliğiyle” 48 saatlik özgürlüklerinin tadını daha keyifli ve fit çıkarıyor.
İster o kişilerden birisi olun ister olmayın, tatilinize sağlıklı bir boyut katmak her zaman elinizde. Aşağıdaki liste Avrupa tatillerinizde denk gelebileceğiniz maratonları gösteriyor.

Eğer 42 kilometre koşmanın fikri bile sizi yorduysa, bütün yarışların aynı gün (ya da yakın zamanda olan) alt kategorileri bulunduğunu hatırlarırız.

1) Belgrad Maratonu (18 Nisan)

maraton_belgrad

Eğer canlı gece hayatından, doyurucu yemeklerinden ve Türkiye’den gelen turist olarak fiyatların ucuzluğunun verdiği keyiften kendinizi alabilirseniz, sizi yokuşsuz ve gani Balkan manzaralı bir koşu bekliyor.

2) Rotary Shakespeare Maratonu (26 Nisan)

maraton_shakespeare

Dünyaca ünlü tiyatro yazarı William Shakespeare, İngiltere’nin Stratford kentinde doğmuş. Her ne kadar kendisinin koşmayı sevip sevmediği gizemini korusa da, şirin kentin yöneticileri maratonlarının ismini büyük üstada adamışlar bile. Oralara kadar gitmişken mutlaka tiyatroya da uğrayın.

3) Üsküp Maratonu (10 Mayıs)

maraton_uskup_Katarina Ivanovska

Makedonyali manken Katarina Ivanovska, Üsküp Maratonu’nu tanıtmak için koşuyor

1997’de başlayan maraton, maddi sıkıntılar yüzünden 9 sene yapılamamış. Üsküp’teki yarışlar sakin bir parkur ve ucuz tatil imkanı vaat ediyor.

4) Mont Saint-Michel Körfezi Maratonu (31 Mayıs)

marathon_lapoussine35

Fotoğraf: lapoussine35.wordpress.com

Bu yazının en ulaşması güç destinasyonu olmakla birlikte, Fransa’daki Mont Saint-Michel Körfezi ayrıca Avrupa’nın en fazla gel-git yaşayan yeri olarak da biliniyor. Siz koştukça o adanın ettafınfaki sular daha çekilecek belki de. Her ne kadar maratonun kazananı adanın yeni sahibi olmayacaksa da, önünüzde macera dolu ve gizemli bir koşu olduğu aşikar!

5) St Petersburg Beyaz Geceler Maratonu (28 Haziran)

maraton_whitenights

Gecesi gündüzü birbirine karışmış bir kentte koşmak kadar zorlu bir parkur olabilir mi? Kesinlikle hayır! Güneşin yaz ortasında hep ufukta kaldığı St Petersburg parkurunda koşarken belki de enerjiniz hiç bitmeyecek. Koşu sonrası büyük eğlence var ona göre!

6) Oslo Maratonu (19 Eylül)

maraton_oslo

Belki de çocuklarınızı da alıp gidebileceğiniz tek maraton bu olsa gerek…Siz istediğiniz kategoride ter dökerken, onlar da 500 metrelik parkurda eğleniyor olacaklar çünkü!

7) Loch Ness Maratonu (27 Eylül)

maraton_lochness

Gölünde canavar var mı yok mu bilinmez ama, İskoçya’nın Loch Ness bölgesinde koşmak yalnızca ciğerlerinize değil gözlerinize de çok iyi gelecek! Maraton haftasonun bütün kasabanın festival alanına dönüştüğünü de ekleyelim.

8) BMW Berlin Maratonu (27 Eylül)

C4BL38Marathon110925

Dümdüz yolları ile dünyanın en hızlı maraton parkurlarından biri olan Berlin Maratonu, her sene 40bine yakın koşucuyu Berlin kentine çekiyor. Geçen seneki yarışta Kenyalı atlet Dennis Kimetto’nun dünya rekoru kırdığını hatırlatırız. Peki yeni bir rekora şahit olmak ister misiniz?

9) Atina Maratonu (8 Ekim)

maraton_atina

Aslında her şey burada başladı. Efsaneye göre, Pheidippides adlı mesajcı bir savaş müjdesi ulaştırmak üzere Maraton kentinden Atina’ya kadar 42 kilometre 192 metre koşmuş, ancak sonrasında yorgunluktan ölmüştü. Her sene 13bin koşucu o mesajcının adımlarını takip ederek ölüme meydan okuyor.

10) Lizbon Rock N Roll Maratonu (18 Ekim)

maraton_lisbon

Belki de bu listedeki bütün yerlere gidip koştunuz, önünüzde 15 Kasım’daki İstanbul Avrasya Maratonu duruyor. Ya da yalnızca geç kalmış bir yaz tatilinin keyfini çıkarıyorsunuz…Köprüsü ve deniziyle ünlü Lizbon, size İstanbul’daki köprüyü koşarak geçme deneyimine en yakın hissiyatı verecek. Sonrasında bol bol deniz ürünleri ve Belem Çöreği yiyip koşunun yorgunluğunu keyfe çevirebilirsiniz.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...