Hayatınızı Güzelleştirecek Yeni Yıl Kararları

Bu yıl diğerlerinden farklı olarak, hayatınıza daha çok ne katmak isterdiniz? Ya da yeter artık ertelediğim, bu sene kesin yapacağım dediğiniz yeni yıl kararları var mı?

Henüz yeni yıl kararları almadıysanız, size ilham verecek birkaç öneri hazırladık. Çünkü yeni yıla girerken tazelenmek, yapmayı ertelediğimiz her ne varsa, bunların kararını vermek her zaman iyidir. Hatta merak etmeyiz, biz sizin için bazı kararlar verdik bile! İzniniz olur mu, olmaz mı orası size kalmış tabi ki ama farklı zevklere hitap eden bu konulardan bazılarını hayatımıza katmak, eminim hepimize iyi gelecektir.

 

Daha Çok Güzel Yemek Yemek

geziko_yemek

Yemek konusunda farklı deneyimlere açık biriyseniz, bir de mutfakta zaman geçirmek hoşunuza gidiyorsa yeni yılda çeşitli yemek workshoplarına katılmak sizin için iyi olabilir diye düşündük. Biliyorsunuz yemek konusu tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok popüler. Hele şu son senelerde televizyonlarda yemek programlarını izleye izleye hepimiz birer küçük Jamie Oliver olduk. Bu bilgi birikimini biraz da işin profesyonellerinden alınacak ipuçlarıyla taçlandıralım diye kurulmuş birçok atölye var. Aklınıza ilk gelen MSA olacaktır muhtemelen. Ama bunun dışında İstanbul Culinary Institute, Chefs Istanbul, Usla gibi birçok alternatif mevcut. Buralarda profesyonel aşçılıktan pasta yapımına, İtalyan, Çin gibi dünya mutfaklarından çikolata yapımına kadar pek çok farklı konuda eğitim alabilirsiniz.

Daha Çok Organik Hayat

geziko_pazar

Organik yaşam son zamanlarda herkesin gündeminde. Özellikle büyük şehirlerde yediğimiz meyve sebzelerin doğallığına her zaman inanmamız maalesef söz konusu olmasa da, köy pazarlarından ve organik ürün satan yerlerden en az katkılı olanlarını bulmak mümkün. İnternette bu tarz ürün sipariş edebileceğiniz birçok kanal var. Fakat ben her zaman birinci elden yani üreticiden almanın en doğru tutum olduğunu düşünüyorum. İstanbul Zeytinburnu’nda her cumartesi kurulan İnebolu pazarı, Bomonti’de her cumartesi, Kemerburgaz’da ise her pazar kurulan organik pazar, Kasımpaşa’da her pazar kurulan Kastamonu pazarı aynı anda birçok çeşit organik ürünü bir arada bulabileceğiniz yerlerden bazıları. Rotamızı yeni yılda marketler ve avm’lerden uzaklaştırıp, doğal köy pazarlarına çevirmemizin vakti geldi bence.

Daha Çok Geri Dönüşüm

geziko_pazar

Vintage modası alıp yürüyünce, ikinci el kıyafet giyme fikri biraz amacından saptı maalesef. Ama olsun, sonuçta cool görünmek için bile olsa kullanılmış eşya ya da kıyafetleri tekrar kullanmaya razı gelebilen bir toplum olduk nihayet.

Dönem kıyafetlerini beğeniyor, kendinizde 60’lardan ya da 70’lerden fırlamış bir film karakteri havası yaratmayı seviyorsanız, artık İstanbul’da buna uygun birçok mağaza var artık. Örneğin Tünel’deki Binbavul, Suriye Pasajı’ndaki By Retro,  Moda’daki Dönüşüm Evi bunlardan bazıları…

Ben geri dönüşümü daha çok eşyalarda kullanmayı tercih ediyorum sanırım. Evdeki eski eşyaları yeniden değerlendirmeyi, ya da antikacılardan eşya alıp onları yenileyerek farklı amaçlar için kullanmayı seviyorum. Eğer siz de  benim gibi düşünüyorsanız, Bomonti’deki bit pazarına, Horhor’daki antika çarşısına gidebilir ya da tasarımcıların ve ikinci elcilerin pazarı  Souq Karaköy gibi etkinlikleri takip edebilirsiniz.

Daha Çok Kitap

geziko_kitap

Maalesef pek okuma alışkanlığı olmayan bir toplumuz. Keşke bu başlığı atarken, bunun yerine getirileceğine de inancım olsaydı. Ama eminim aramızda bu yazdıklarımın hakkını verecek kitap kurtları vardır.

Ben mesela şimdiden yeni yıl için ilgilendiğim ve daha çok bilgilenmek istediğim konularla ilgili bir liste çıkarttım. Sonra da o konularla ilgili yazarları, kitapları araştırdım. Yani kısacası yeni yıl için kendime ödevler hazırladım. Siz bu kadar çalışkan mısınız bilmem ama eğer bu yıl daha fazla okumaya niyetiniz varsa size birkaç yer tavsiye edeceğim. İlk önerim küçük yaşlardan beri çok ama çok sevdiğim Beyoğlu’ndaki Aslıhan Sahaf. Bir zamanlar oraya sık sık kaset doldurtmaya da gittiğimiz için, kalbimdeki yeri büyük. Bugün de gittiğinizde aradığınız birçok kitabı ikinci el olarak bulabilirsiniz burada.

Ayrıca artık SALT Beyoğlu’nun içinde varlığını sürdüren Robinson’u ve son zamanların sevilen yayıncılarından Moda’daki 6:45 Dükkan’ı da rotanıza ekleyebilirsiniz.

Daha Çok Doğa

geziko_doğa

Elimizde kalan doğaya iyi bakmak, onu sevgiyle sarıp sarmalamak boynumuzun borcu. Çiçekle, bahçeyle uğraşmayı seviyorsanız her bulduğunuz toprakta bir şeyler yeşertebilir, ağaç dikebilirsiniz. Hafta sonlarında kapalı alanlara tıkılmak yerine, şehre yakın Polonezköy, Belgrad Ormanı, Riva, Anadolu Kavağı gibi yerlerde temiz hava terapisi yapabilirsiniz kendinize. Özellikle Belgrad Ormanı’nda sabah koşuları iş hayatının stresini atmak için harika bir yöntem. Ve tabi bir bahçeniz olacak kadar şanslıysanız, kendi meyve ve sebzelerinizi yetiştirebilirsiniz.

Daha Çok Bisiklet

geziko_bisiklet

Bisiklet dostu kafeler, gezgin bisiklet grupları, bazı belediyelerin bu konudaki hassas tavırları yavaş yavaş şehir içinde bisiklet kullanımını arttırdı. Keşke bu belediyelerin sayısı daha çok olsa da, bisiklet severler özgürce sokaklarda dolaşsa diyoruz…

Ve tabi ki bisiklet dostu kafeleri burada anmadan geçmek olmaz. Kadıköy Kibrit Kutusu kafe her bisikletliye çay ikram ediyor, Dört Kadıköy %20 indirim yapıyor, Küçükçekmece’deki Dolmuş Cafe içeceğinizi ikram ediyor, Beşiktaş’taki Ergene Uzunköprü Köftecisi %10 indirim yapıyor. Dileriz yeni yılda insanları bisiklet kullanmaya teşvik eden fırsatlar ve bisikletliler git gide artar. Daha çok aktivite ve fırsat için Bisiklet Gezgin Grubu’nu takip edebilirsiniz.

Daha Çok Sağlıklı Yaşam

geziko_sağlık

Daha çok sağlıklı yaşam hayatta birçoğumuza lazım olan şey aslında. Yoga kursları, çeşitli koşu grupları, pilates dersleri, yüzme gibi bir dizi aktivite var isteyene… Ama önemli olan bu durumu yaşam tarzımız haline getirebilmek tabi. Yoga’ya başlamak isteyenlere son zamanlarda adını sıkça duyuran Moda’daki Nefess Yoga’yı, Pilates için ise Beyoğlu’ndaki PSS Pilates’i tavsiye edebilirim.

 

Daha Çok Tasarım

geziko_tasarım

Tasarım hayatımızın birçok alanına yayılmaya başladığından beri hayatımız daha renkli bir hal almadı mı? Artık yalnızca tasarım tişörtler giymiyoruz, üzerinde fikir barından fincanlarda kahvemizi içiyor, sınırlı sayıda üretilmiş çantaları, figürleri alıyoruz. Yeni yılda hayatınıza daha fazla tasarım katmak için gidebileceğiniz birkaç dükkan; Galata’da Lunapark Shop, Milk Gallery, birçok yerde mağazaları bulunan Karınca ve Bun Design, müze mağazaları, Kağıthane, Beymen Blender mağazaları ve tabi ki internetin sınırsız kaynağı… 🙂

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...