Hayallerinizdeki Şehir Aslında Antalya

Dünyada bazı konular tartışmaya kapalıdır, Antalya’nın Türkiye’nin en güzel şehri olduğu gibi. Size biraz abartı gibi gelmiş olabilir fakat yazıda bunu kanıtlamaya çalışacağım. Ayrıca yazar ben olduğuma göre, güç bende artık!

Şimdi bir şehir hayal edin…

Her Gün Hayalinizdeki Manzaraya Uyanmak

8659126264_e730f96137_k

Antalya’nın doğal güzelliklerini anlatan bir yazıyı bitiremeyebilirim. Deniz, arkasında tepesi karlı dağlar, kumsal ve orman. Hayal değil gerçek, bunu her gün gördüğünüzü hayal edin, daha mutlu olmaz mıydınız?

 

Okuldan Kaçıp Denize Gitmeyen Bizden Değildir

3560247512_e32a9ce77b_o

Antalya’da yaşıyorsun daha normal karşılanacak bir durum daha olamaz. Özellikle İstanbul, İzmir gibi yerlerde gitmeniz gereken yol minimum 45 dakika iken Antalya’da bir dolmuş seferi veya yürüyerek 15-10-5 dakika, okulunuzun yerine bağlı. Şehrin merkezindeki 2 temel uçsuz bucaksız sahil dışında, birçok gizli saklı cennette var. Falezler neden güzel sanıyorsunuz?

 

Cennetten Parçalar

6029619275_36aa1c5457_b

Şehir merkezinde veya etrafında cennetten sunulmuş farklı doğal güzellikleri fark etmemek, hayran olmamak elde değil. Bunların başında ise belki de Düden Şelalesi geliyor. Patara Kumsalı, Karain mağarası ve yerel halkın yazın genellikle serinlemek için çıktığı olmazsa olmaz yaylaları, bir başka deyişle cennetin parçalarını bir arada bulabiliyorsunuz.

 

Yaşanmışlık Çok Fazla

16182471964_e0fb896026_k

Pamfilya Bölgesi’ne başkentlik yapan Perge şehri, Antalya’nın olmazsa olmaz tarihi zenginliklerinden sadece biri. M.S. 2. yüzyılda yapılan ve hala büyük konserler için kullanılan Aspendos Amfi Tiyatrosu dikkat çekici bir başka bölge. Rodoslular tarafından kurulan Faselis, deniz altında kalan Kekova, Noel Baba’nın şehri olarak bilinen Demre ve dağında hiç sönmeyen ateşiyle Olimpos bölgenin en önemli tarihi eserlerine sahip.

 

Dikkat Kaybolmayın

  6030173892_e02b04b958_b

Antalya tarihinin izlerini en çok görebileceğiniz yer alan Kaleiçi, özellikle sokakları ve mimarisiyle dikkat çekmekte. Her Antalyalı’nın Kaleiçi’nde en az 1 kez kaybolduğunu düşünürsek ilk denemenizde kaybolmadan dışarıya çıkmak büyük bir başarı olacaktır. Şehrin en güzel manzaralarından birine sahip Castle Bar’a gitmenizi öneririm.

 

Senin Bildiğin Piyazlardan Değil

antalya_piyazi1

(Fotoğraf: Antalya Festivals)

Antalya’ya gidip gerçek piyazın ne olduğunu öğrenmeden, tadına bakmadan dönmeyin. Gerçekten bildiğiniz piyaz ile arasında oldukça fazla fark var. Bir de üzerine tahin dökülmüş kabak tatlısı ve serpme börek… Antalya ve Konya mutfağı sunan Sedir Restaurant, Antalya’nın en iyilerinden.

 

 Outdoor Sporun Her Türlüsü Mevcut

15324017111_9530f3d75f_z

Coğrafya çeşitliliği fazla olunca yapılacak spor türünde de oldukça fazla alternatif bulunuyor. Olimpos’un kayalarında tırmanış, Kaş’ta paraşütle atlayış, Saklıkent’te kayak, hemen hemen her yerde dalış yapmak mümkün. Benim tercihim ise Olimpos’un kayaları. Antalya’da görmedim fakat hayatınızda bir kez olsun iple iniş yapmanızı öneririm. Tırmanışın ise insana yaşattığı haz anlatılmaz yaşanır.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...