Hayaller Şehri Roma

Dünya tarihinde önemli ölçüde söz sahibi olmuş Roma İmparatorluğu’nun başkenti olan Roma geçmiş ile günümüzün mükemmel sentezini sunan adeta bir müzedir. Şehirde bulunan antik kalıntılar, tarihi tapınaklar, kiliseler, müzeler, dünyaca ünlü kraliyet sarayları ve saymakla bitmeyecek daha birçok yer gerçekten görülmeye değer yerlerdendir. Bu sebeplerdendir ki Roma turistlerin tercih ettiği yerlerin başında gelir.
Roma’ ya gelince tabi ki ilk durağımız Antik Romanın merkezi olan Vatikan’dır. Vatikan’da antik romanın simgesi haline gelmiş olan Kolezyum, Arch of Constantine (Costantine Takı) mutlaka uğramanız gereken yerlerdendir. Burada bulunan Antik Romaya’ dan kalma diğer yerler ise; Palatine Hill (Pataline Tepesi), Roma Forumu ve Circus Maximus’ tur. Ayrıca Roma mimarisinin önemli örneklerinden olan yapıları da Vatikan’ da görmek mümkün. Bu yapılardan Domus Area, Trojan’s Market, Torajan’s Column ve Arch of Titus‘u muhakkak görmelisiniz.bunun yanı sıra Roma döneminden kalan ve en iyi şekilde muhafaza edilmiş olan Panteon tapınağını da görmeyi unutmayın.

Roma gezinize şehrin merkezinden devam edebilirsiniz. Merkezde bulunan büyük San Pietro Meydanı,dünyanın en büyük Hıristiyan bazilikası olan San Pietro Bazilikası, oldukça değerli sanat eserlerinin yer aldığı Sistine Chapel, Vatikan Bahçeleri, Roma’nın en büyük müzesi olan Vatikan Müzesi, Roma döneminde Dominitan Stadyumu olarak kullanılan Piazzo Nova meydanı , Victor Emanuel II’ nin heykelinin bulunduğu Piazza Venezia, Roma’ nın en yaşlı ve en büyük stadyumu Circus Maximus, şehrin en ünlü ve en görkemli caddesi olan Via Condotti, antik heykellerin, mozaiklerin sergilendiği Galleria Borghese, Esquiline Tepesi’ nde bulunan İmparator Nero tarafından yaptırılmış Domus Aurea görülmesi gereken önemli yerlerdendir. Roma’ daki eserlerde barok tarzı mimari hakim. Trevi çeşmesi (Aşk Çeşmesi), Castel Sant’ Angelo bu tarz eserlerdendir.
Roma sokaklarında gezinmek ve şehri keşfetmek için hor on & hop off adlı otobüsleri deneyebilirsiniz. Bu otobüsler ile hem kısa bir süre de hem de keyifli bir şekilde Roma gezintisi yapabilirsiniz. Ayrıca gezilerde önemli bir sorun olacak ulaşım sorununu da rahat bir şekilde halletmiş olursunuz.

Romalıların inanışına göre şehrin en güzel yerlerinden birisi olan Trevi Çeşmesi ya da Aşk Çeşmesi ‘ ne dilek tutup para atarsanız dileğiniz kabul olurmuş. San Pietro Bazilikası’ nın tepesindeki kubbeden Roma’ nın eşsiz manzarasını seyretmelisiniz mutlaka.
Roma’ ya geldiyseniz ufak tefek de olsa alışveriş yapmalısınız. Alışveriş için oldukça renkli görünen sokak pazarlarından olan Campo Dei Partigiani, Porta Portese, Campo De Fiori ve Mercato di Via Sannio’ yu gezebilirsiniz ya da dünyaca ünlü markaların yer aldığı birbirinden şık olan ve dünya modasına yön veren mağazalarına göz atabilirsiniz. La Rinascente, Castel Romano Designer Outlet, Roma Est, La Rinascente, Porta Di Roma, Cinecittà 2, Da Vinci Mall, Anagnina, La Romanina, I Granai ve Casilino her şeyi bir arada bulabileceğiniz şehrin önemli alışveriş merkezlerindendir.

Roma ziyaret edilir de makarna ve pizza yenmez mi? Roma’nın geleneksel olan makarnalarından Spaghetti Alla Carbonara ve Spaghetti all’Amatriciana ileçok lezzetli olan Pizza Napoletana ısrarla tavsiye ediyoruz. Bunların dışında Espresso, leziz Roma dondurması ve geleneksel Roma yemeklerinden olan Fiori di Zucca, Mozzarella, Carciofi Alla Giudia, Parmesan Peyniri, Panna cotta, Antipasti, Zuppa inglese, Tramezzino, Saltimbocca’yu da mutlaka denemelisiniz.
Roma’ya uçak bileti, ayrıca kalabileceğiniz şık, rahat ve ekonomik otelleri kolaylıkla Geziko aracılığıyla bulabilirsiniz. Bu otellerden bazıları; Hotel Virgilio, Hotel İtalia, Hotel Fenicia’dır. Bu oteller için önceden rezervasyon yapmanızı tavsiye ederiz.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...