Havayolları ve Bagaj Kuralları

Geziko olarak en çok karşımıza çıkan sorulardan biri havayollarının bagaj hakları. Bunları bir içerikte derlemek ve size sunmak boynumuzun borcuydu. En güncel bagaj haklarını uçak firmalarının kendi sitelerinde bulabileceğinizi belirtir, bu 30 havayolunu içeren listeyi size takdim ederim.

*Atlas Jet

atlasjet_geziko

Atlasjet yolcularının kayıtlı bagaj ağırlık limiti 32 kilogramdır. El bagajı, en fazla 25x45x56 cm ölçülerinde ve 8 kilogram olmalı. Ağırlık limitini aşan bagajlar için kilogram başına ekstra ücret alınacak. Kötü bir sürprizle karşılaşmak istemezseniz önceden önlem almanızda fayda var.

Turşu, salça, zeytinyağı gibi akıcı maddeler ve kolonya, aseton gibi yanıcı maddeler ve bagaj sureti taşımayan çuval, teneke kutu, naylon torba, bidon gibi eşyaların serbest bagajınızda veya kabin bagajınız olarak hiçbir şekilde uçağa alınmayacağını size kimse söylemediyse bizden duymuş olun. Daha ayrıntılı bilgi almak için Atlasjet’in resmi web sitesi olan www.atlasjet.com’a göz atmanızda fayda var.

*Onur Air

OnurAir_Geziko

Onur Air iç hatlar yolcularının serbest bagaj hakkı 15 kilogram. Bu limitin üstündeki her kilogram için 3 TL ücret tahsil edilir.  Uçak altına verilebilen koliler ise tek parça halinde, dağılmayacak şekilde ve 15 kilogramı geçmeyecek halde hazırlanmasının önemli olduğunu vurgulamak gerek. Bagajlarda bal, pekmez, turşu, reçel, salça, sulu peynir gibi akıcı, yanıcı ve kırılabilecek materyaller uçağa alınmıyor. Onur Air’in resmi web sitesi olan www.onurair.com’da, bagajlarınızla ilgili her sorunuzun cevabını bulabilirsiniz.

*Pegasus

pegasus_airlines_geziko

Pegasus yolcularının kayıtlı bagaj limiti, EU havacılık kurallarınca maximum 32 kilogram olarak belirlenmiş. El bagajının ise 20 cm x 40 cm x 55 cm boyutlarında olup, 8 kilogramı aşmaması ve bir adedi geçmemesi gerekiyor. El bagajı hakkının, serbest bagaj hakkına eklenmesi mümkün değil. El bagajı, verilen limitin üzerindeyse, kayıtlı bagaj ağırlığına ilave edilir ve fazladan ağırlık olması halinde, gidilen uçuş hattındaki fazla bagaj tarifesine göre tahsilat yapılır. Kayıtlı bagaj hakkınız iç hatlarda 15 kg, dış hatlarda 20 kg’dır. Bagaj ağırlığınızın bu limitin üzerinde olması halinde fazla bagaj ücreti sizden tahsil edilir. Pegasus’un bagaj kuralları ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için havayolunun resmi web sitesi olan www.flypgs.com’da göz gezdirebilirsiniz.

*Sunexpress

sunexpress_geziko

Pek çok havacılık kurumunda olduğu gibi Sunexpress’te de EU havacılık kurallarınca dış hatlar yolcuları için bagaj başına maximum ağırlık limiti 32 kilogramdır. 2 yaşından küçük olan çocukların ise ücretsiz bagaj hakkı 10 kilogram… Pusetler, çocuk arabaları, çocuk araba koltukları ve bebek seyahat yatakları, ekstra ücret alınmadan taşınır. Ücretsiz bagaj hakkının aşılması durumunda fazla ağırlık için istikamet ve kg başına 10 Euro yolcudan tahsil edilir. Sunexpress’in  iç hat uçuşlarında yolcu başına düşen bagaj hakkı 15 kg’dır. Fazla bagajınız için kilogram başına 6 TL ücret ödersiniz. Bagaj kurallarına ilişkin sorularınızı cevabını www.sunexpress.com’da bulabilirsiniz.

*Türk Hava Yolları

thy_geziko

Yurtiçi uçuşlarda serbest bagaj kullanım hakkı Business’de 30, Ekonomi’de 20, Promosyon’da 15 kilogramdır.  Yurtdışı uçuşlarda ise Business 30, Comfort 20, Ekonomi 20, Bebek 10 Kilogram…  Bagaj adediyle ilgili bir kısıtlama yok, bagajların ağırlığı azami olarak hesaplanıyor ve ağırlığın üzerine çıktığınızda iç hatlarda Türk Lirası, dış hatlarda Euro üzerinden gittiğiniz istikamete göre belirlenmiş bir rakam ödüyorsunuz.

El Bagajı olarak da nitelenen Kabin Bagajı, THY yolcusunun kendi sorumluluğu ve denetimi altında kabinde yanında alacağı bagaj hakkıdır. 8 kg ağırlığında ve yaklaşık 55x40x23 cm ölçülerinde olan bagajlar ücretsiz taşınır. Kabin bagajı ile serbest bagaj hakkı birbirinden ayrı olarak değerlendirilir.

*Luftansa

Lufthansa_Geziko

Luftansa yolcuları için bagaj konusunda birtakım standartlar var. Mesela Ekonomi Class yolcuları için en fazla 23 kilogram 1 adet bagaj, Business Class yolcuları için her biri en fazla 32 kilogram ağırlığında olan 2 adet bagaj, yani toplam 64 kg serbest bagaj hakkı var. First Class yolcusuysanız her biri maksimum 32 kg ağırlığında 3 adet bagaj, yani toplam 96 kg serbest bagaj hakkınız bulunuyor. Ekonomi sınıfı yolcusuysanız ek bagaj için parça başına 50 Euro sabit ücret ödersiniz. Kilogram ve parçayı birbirine karıştırmamanız için şu bilgi önemli: Her ek bagaj için, ağırlık dikkate alınmadan, sabit bir ek ücret ödenir. Sizden, uzun mesafe uçuşlarında fazla bagaj ücreti 150 Euro olarak tahsil edilir. Bir de el bagajınız gereken ölçü ve ağırlık standardına uymalı. 8 kilo ağırlığında ve 55x40x23 cm ölçülerinde olması gerekiyor.  Bunun yanı sıra laptop ve el çantanıza serbest bagaj çantanızın haricinde izin veriliyor. Tabii bu çantaların maksimum ölçüleri 40x30x10 cm olması şartıyla… Bagaj kurallarıyla ilgili ayrıntılı bilgiye kurumun resmi web sitesinden göz atabilirsiniz.

*Aeroflot

aeroflot_lufthansa

Aeroflot yolcusuysanız,  istikametinizi dikkate almanızda büyük fayda var. Çünkü 23 kiloya kadar 1 adet ücretsiz bagaj hakkınızı aştığınız durumlarda, fiyatlandırma gideceğiniz yöne göre değişkenlik gösteriyor. İç hatlarda 23-32 kilo arası 50 Euro, dış hatlarda 100 Euro olarak değişir.  32-45 kilo arası iç hatlarda 100 Euro, dış hatlar ise 150 Euro olarak sizden tahsil edilir. Fazladan bir bavul için tekrar düşünseniz iyi olur. Çünkü iç hatlarda 50 Euro, dış hatlarda 50 Euro, daha yüksek sayılardaki bavullarınız için ise, yurt içi veya yurt dışı fark etmeksizin 150 Euro olarak fiyatlandırılır. Sizin için belirlenmiş olan ücretsiz kabin bagajı ölçüleriniz 56 x 45 x 25 ebatında.  Bagajla ilgili kafanızdaki soru işaretlerini Aeroflot kurumsal web sitesinden edineceğiniz bilgilerle yok edebilirsiniz.

*KLM

KLM_geziko

KLM Hollanda Kraliyet Havayolları’nda klasik el bagajı ya da kabin bagajı uygulaması biraz farklı işleyebilir. Çünkü Cityhopper ve KLM Boeing 737 uçaklarıyla yapılan uçuşlarda, kabinde kısıtlı yerleşim alanı odluğundan el bagajınızı da kargoya vermeniz istenebilir. Tabii bu bir ihtimal… KLM yolcusu iseniz Economi Class uçuşlar için 1 adet el bagajınız 12 kiloyu, Business uçuşları için 18 kiloyu geçmemeli. Daha fazla bagaj götürmek mi istiyorsunuz? O halde ekstra bagaj işlemlerinizi internet üzerinden yapın ki indirimden de faydalanın. Havaalanında yaptıracağınız işlemlerde ekstra bagaj ücretleri daha yüksek olacak. Eğer KLM yolcusuysanız valizinizi hazırlarken gideceğiniz istikameti dikkate almanızda fayda var. Çünkü fazla bagaj ücretleri, uçuşlara ve istikamete göre farklılık gösterebilir. Uçacağınız yöne doğru uygulanacak olan ekstra bagaj ücretlerini, istikamete göre değişecek rakamları KLM resmi web sitesinde öğrenebilirsiniz. Ama Avrupa içi uçuşlarda 23-32 kilogram arası 55 Euro, fazlasında ise bavul başına 100 Euro ödeyeceğinizi hatırlatmak gerek.

*Air France

airfrance_geziko

Air France yolcusuysanız, uçuşlarınızda, sınırlı ücretsiz ve ücretli bagaj taşıma hakkınız bulunuyor.  Air France yolcuları için, Avrupa içi tek bavul 23 kilogram; 23-32 kilogram arası 55 Euro, fazlası ise bavul başına 100 Euro olarak belirlenmiş. Ücretsiz kabin bagajınız, serbest bagaj hakkınız ve vermek zorunda olduğunuz ekstra bagajlarınızın ücreti istikametinize ve uçuş sınıfına göre değişiklik gösteriyor. Mevcut bagaj hakkınız ve istikamete göre ücretlendirme konusunda güncel bilgi almak için, Air France havayollarının resmi web sitesine bir göz gezdirin.

*Emirates

emirates_geziko

Emirates yolcularının serbest bagaj hakları gidilen istikamete, seyahat sınıfına ve Emirates Skywards ve Qantas Frequent Flyer üyelik aşamasına göre değişiklik gösterir. Bu sebeple seyahatinizle ilgili serbest bagaj hakkınınızı öğrenmek için muhakkak Emirates’in resmi web sitesinden gideceğiniz yeri ve uçacağınız sınıfı teyit ettirin.

Emirates yolcularına tanınan kabin bagajı hakkı seyahat sınıfına göre değişiklik gösteriyor. Mesela First Class ve Business Class müşterilerinin iki parça el bagajı taşıma izni verilir. Bir evrak çantası ya da bir elbise çantası kabinde Emirates yolcularına eşlik edebilir. Ama  bu evrak çantası 45 x 35 x 20 cm ölçülerinden ve el çantası da 55 x 38 x 20 cm’den daha büyük olmamalıdır. Her bir parçanın toplam ağırlığı 7 kiloyu geçmemelidir. Economy Class yolcularının ise, el çantası ya da laptop çantası olmak üzere, 55 x 38 x 20 cm’yi ve 7 kilogramı geçmeyen bir el bagajı taşımalarına izin verilir.

Emirates’te ücretsiz bagaj haklarınız da uçacağınız sınıfa göre değişiklik gösterir. Economy Class’ta 30, Business Class’ta 40, First Class’ta da 50 kilogram bagaj taşıma hakkınız mevcut. Bir de Emirates Skywards Platinum, Gold veya Silver üyesiyseniz, ek bagaj hakkına sahip olmanız mümkün…

Bu arada Kuzey veya Güney Amerika’daki varış yerlerini içeren seyahat programları için farklı bagaj kurallarının geçerli olduğunu özellikle hatırlatmak gerek. Kuzey Amerika yolcuları Economy Class’ta her biri 23 kg’a kadar iki bagaj, First Class veya Business Class’ta her biri 32 kilogram kadar iki bagaj taşıyabiliyor. Güney Amerika için ise yolcular tüm sınıflarda 32 kilograma kadar iki bagaj taşıyabilir.

*British Airways

british_airways_geziko

British Airways yolcuları için serbest bagaj hakkı Avrupa içi tek bavul 23 kilogram olarak belirlenmiş. Bagaj ağırlığının limit fazlası için 23-32 kilogram arası 35 pound ödenir.  Fazla bavul başına ödenen miktar 30 pound. Amerika uçuşlarında ise tek bagaj limiti için 23 kilogram olarak belirlenmiş. 23-32 kilogram arası 40 pound.  Fazla bavul başına 30 pound ödersiniz.

*China Southern

china_southern_geziko

China Southern yolcularının ücretsiz kabin bagajı için ağırlık limiti 5 kilogram olarak belirlenmiş. Tabii bu el bagajının 55x40x20 cm ölçülerinde olması gerekiyor. First Class yolcuları 5 kiloyu geçmeyen iki ayrı kabin bagajı alabilir. Business ve Economi Class yolcuları ise 5 kiloyu geçmeyen tek bir kabin bagajı hakkına sahiptir.

*Singapore Airlines

singapore_airlines_geziko

Singapore Airlance yolcusuysanız serbest bagaj limitiniz 23 kilogram olarak belirlenmiş. Ama bu serbest bagaj hakkınızın güzergaha bağlı olarak değiştiğini hatırlatmakta fayda var. Limit üzerindeki her kilogram için sizden 10-20 dolar arası bir ücret tahsil edilir. Bu ücretlendirme de istikametinize göre değişim gösterir. Kabin bagajınız için ağırlık limiti 7 kilogram olarak belirlenmiş. Boyutlar da en, boy ve genişlik olarak toplamda 115 cm’yi geçmemesi gerekiyor. Bagaj kurallarıyla ilgili ayrıntılı bilgi için Singapore Airlance resmi web sitesine bakabilirsiniz.

*Qatar Airways

qatar_airways_geziko

Eğer first class sınıfı mensubuysanız check in sırasında teslim ettiğiniz bagaj 32 kilogramı geçmemeli… Verilen kilo ve parça limitini aşıyorsanız fazla bagaj ücreti tahsil edilebilir. el bagajı boyutu parça başına maksimum 50x37x25 cm ölçülerinde olmalı ve 7 kilogramı geçmemeli. Hanımların el çantası, iş çantası, evrak çantası ve uçuş günü Duty Free’den alınan ıvır zıvırları el bagaj hakkı içine dahil değil. Ayrıca laptoplar ve çantaları el bagajınızın içine girebilecek boyutta olmalı. Ayrıntılı bilgi için Qatar Airways’in resmi web sitesine göz atabilirsiniz.

*Air Canada

air_canada_geziko

Air Canada yolcularının bagaj hakkı gidilen istikamet ile bilet sınıfına göre değişiklik gösterir. Genel olarak kişi başına 23 kilogram bagaj limiti belirlenmiş. Eğer yanınızda fazladan bagaj ya da bu limiti aşacak kadar çok eşya almayı düşünürseniz gideceğiniz güzergah ve uçuş sınıfınıza göre, havayollarının resmi web sitesinden bir araştırma yapabilirsiniz. El bagajları için 10 kilo ağırlığı, 23x 40×55 cm ölçüleri belirlenmiştir. Ama bunun dışında ayrıca yanınıza bir el çantası veya sırt çantası alma hakkınız da mevcut.

*Korean Air

korean_air_geziko

Korean Havayolları’nda ücretsiz kabin ve uçak altı bagaj hakkınız mevcuttur. 3 farklı tipte sunulan uçuş sınıfına göre, bu hakkınız farklılıklar göstermektedir. Ücretsiz kabin bagajınız; First ve Prestige sınıfı biletler için 2 adet olup her bir bagaj 18 kiloyu aşmamalıdır. Ekonomi sınıfı biletler için bu hak; 1adet bagaj ve 12 kilo ile sınırlandırılmıştır. Her iki sınıf için de bagaj ölçüleri toplamda 115 cm’yi geçmemelidir. Buna ek olarak, kabin içine 1 adet lap-top, evrak çantası veya kadın çantasını ücretsiz olarak alabilirsiniz. Uçak altında taşınacak olan ücretsiz bagaj hakkınız ise; uluslararası uçuşlarda, first class biletiniz için 3 adet olup parça başı 32 kiloyu ebatlarda ise 158 cm’yi aşmamalıdır. Prestige sınıfı biletiniz için bagaj hakkınız 2 adet olup 32 kiloyu ebatlarda 158 cm’yi aşmamalıdır. İç hatlarda ise parça başı kilo hakkınız 30 kilo olarak belirtilmiştir. Uluslararası ekonomi sınıfı biletlerde 2 adet olan ve parça başı 23 kilo olarak belirlenen bagaj hakkınız iç hatlarda 20 kilo ile sınırlandırılmıştır. 0-2 yaş arası çocuklarınız için; 10 kilo ağırlığında ve toplamda 115 cm’yi aşmayan 1 adet bagaj ve bir adet katlanabilir çocuk arabası taşıma hakkınız mevcuttur. 2 yaş üzeri çocuklarınız için yukarıda geçen yetişkin bagaj hakkının yanı sıra 1 adet katlanabilir çocuk arabası taşıma hakkına sahipsiniz. Korean Havayolları ile yapacağınız seyahat öncesinde, kabin veya uçak altı bagajlarınızla ilgili uymanız gereken kuralları firmanın kurumsal web sitesi üzerinden inceleyebilirsiniz.

*Alitalia

alitalia_geziko

Alitalia Havayolları yolcusuysanız el bagajı limitiniz 8 kilogram ve 55 x 35 x 25 cm ölçülerinde olmalı. Dizüstü bilgisayarınız da bu el bagajı kategorisine girmektedir. Gideceğiniz güzergaha ve mensup olduğunuz bilet sınıfına göre iki adet bagaj hakkınız mevcut. Bagajınızın ağırlığı 23-32 kilo arasında olmalı. Tabii 23 kiloyu aşan bagajlarınız için ekstra ücret tahsil edilecektir. Bir de Alitalia yolcularından enstrüman ve spor malzemeleri için ayrıca bir ücret uygulaması yapabilir. Gideceğiniz güzergaha, bilet sayısına ve yanınıza alacağınız bavul ağırlığına göre değişecek olan bagaj kurallarını, havayollarının resmi web sitesinden araştırabilirsiniz.

*Etihad

ethiad_geziko

Etihad yolcularının Brezilya ve Sao Paulo kalkışlı veya inişli Etihad uçuşlarındaki özel bir bagaj uygulaması var.  Üç kabin sınıfında da, her biri en fazla 32 kiloluk iki bagaj ücretsiz olarak kabul edilir. Hatta 32 kilogramlık bir ilave bagajınız da olabilir. Ama bu ilave için 175 Amerikan Doları sizden tahsil edilir. Bebek eşyaları için 23 kiloluk bir bagaj limiti vardır.  American Airlines tarafından gerçekleştirilen ve dört haneli Etihad uçuş numarasını taşıyan uçuşlarda, ekstra bagajınız sizden için 50 ABD Doları ücret tahsil edilir. Kabin bagaj hakları uçuş sınıfına göre değişiyor. Mesela Coral Economy Class’ta 7, Pearl Business Class’ta ve Diamond First Class’ta 12 kilogramlık limit var. Havayolunun resmi web sitesinden bagajınızla ilgili sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

*Aegean Airlines

aegean_airlines_geziko

Aegean Havayolları yolcularının bagaj taşıma kuralları, uçuş sınıfına göre değişiklik gösterir.  Ekonomi Class yolcuları 23 kiloluk tek bir bagaj taşıma hakkına sahiptir. Business Class yolcuları ise ağırlık limiti 32 kg olan iki parça bagaj taşıyabilir. Ayrıca ekstra bagaj hakkı da satın alabilirsiniz. Aegean Havayolları’nın ekstra bagaj hakkı ve ücretleri, bilet sınıfına ve güzergaha göre değişiklik gösterir. Ayrıntılı bilgi almak için havayolunun internet sayfasından yararlanabilirsiniz. Ekonomi Class yolcuları tek parçalık 56 x 45 x 25 ölçülerinde ve 8 kg ağırlığında kabin bagajı hakkına sahiptir.  Business Class ise 8 kg ve 5 kg olmak üzere iki parça kabin bagajı alabilir. Bagaj hakkınızla ilgili ayrıntılı bilgi için havayolunun resmi web sitesine göz gezdirebilirsiniz.

*Swiss

swiss_geziko

 

Swiss yolcusuysanız ve Economi Class’ta uçuyorsanız ücretsiz kabin bagajı hakkınız tek parça 8 kilo ve 55x40x23 ölçülerindedir. Diğer sınıflarda bu bagaj limiti, iki parça şeklinde belirlenmiş. Check in sırasında teslim ettiğiniz bagaj hakkınız ise ekonomi class biletlerde tek parça ve 23 kilo, business class’ta 2 parça ve first class’ta ise 3 parça ve totalde 72 kg olarak limitlenmiştir. Eğer limiti aşarsanız gideceğiniz güzergaha göre sizden ücret tahsil edilir. Mesela Avrupa içi tek bavul 23 kilogram limitindedir ve bu limitin üzerine çıkılan kilogram başına 15 Euro’luk ücret tahsil edilir. Ayrıca Miles&More Sık Uçuş Program’ına üye olmanız, çeşitli bagaj avantajları sağlar. Bagajla ilgili ayrıntıları havayolunun kurumsal web sitesinden öğrenebilirsiniz.

*United Airlines

united_airlines_geziko

United Airlines yolcuları için toplamda 114 cm ölçüleri olan bir parça el bagajı ile bir adet kişisel çanta taşıma hakkı mevcut. United Airlines’ın Ekonomi Class yolcuları her biri 23, Business sınıfı yolcuları ise her biri 32 kg olan 2’şer parça ücretsiz bagaj taşıma hakkına sahip. Tabii bu bagajlar, 158cm’i ölçüsünü geçmemek şartıyla taşınır.

*TAP Portugal

tap_portugal_geziko

TAP Portugal yolcularının kabin bagajları  55 x 40 x 20 cm ölçülerini geçmemesi ve 8 kilogramlık limiti aşmaması gerekiyor. Business class yolcularının toplamda 16 kiloyu geçmeyen iki el bagajı hakkı mevcut. Check in sırasında teslim edilen ücretsiz bagaj hakkı 23 kilo olarak belirlenmiş. Eğer kıtalararası uçacaksanız havayolunun kurumsal internet sitesinden bilgi almanızda fayda var.

*Austrian Airlines

Austrian_Airlines_Geziko

Avusturya Havayolları yolcularının 32 kiloluk limiti aşmayan bir adet ücretsiz bagaj  hakkı var. Bunun yanı sıra, 55x40x23 cm boyutlarında ve 8 kg’yi geçmeyen bir adet ücretsiz kabin bagajı hakkınız mevcuttur. Business class yolcuları ise iki adet 8 kiloluk el bagajı hakkına sahipler. Kadınların el çantası ya da dizüstü bilgisayarınızın çantası da ek olarak değerlendiriliyor. Eğer hem kilo hem de boyut limitini aşarsanız,  sizden 10 – 19 Euro arasında değişen bir ücret tahsil edilecektir. Aradığınız cevapları Avusturya Havayolları kurumsal web sitesinde bulabilirsiniz.

*Delta

delta_airlines_geziko

Delta Havayolları yolcuları bir adet el çantasını ve bir adet kişisel eşyasını kabin bagajının haricinde yanlarına alabilirler. Kabin bagajları için 56 x36 x 23 cm ölçüleri belirlenmiş. Ücretsiz valiz hakkı için limit 23 kg olarak belirlenmiş. Limitin dışına çıkıldığında 23-32 kilo arası 55 dolar, daha fazla ağırlıklar içinse bavul başına 150 dolar tahsil edilir. Fazla bagajlarla ilgili ödeme şartları gidilen güzergaha göre değişir. Delta Havayolları’nın kurumsal internet sitesi üzerinden bagajlarla ilgili soru işaretlerinize son verebilirsiniz.

*Air Astana

Air_Astana_Geziko

Air Astana Havayolları’nda ücretsiz bagaj hakkınız, mensup olduğunuz uçuş sınıfına göre değişiklik gösterir. Business class yolcuları için 30, ekonomi class yolcuları için 20 kilo limit belirlenmiştir. Yalnız, Totalde 158 cm’yi ve 32 kiloyu aşan bavullarınız için Air Astana’nın özel izni gerekiyor. Eğer bagajınızın ağırlığı kabul edilirse, tahsil edilecek olan ücret güzergahınıza göre değişecektir. Çeşitli güvenlik sebepleriyle ücretsiz kabin içi bagaj hakkı sınırlı tutulmuştur. Ekonomi sınıfı biletler için, 55x40x20 cm ölçülerinde, 8 kg’lık bir adet, business sınıfı biletler için ise 24x35x20 cm’yi ve toplamda 18 kiloyu geçmeyen iki adet kabin bagajı alma hakkınız mevcut. Bagajlarınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için havayolunun resmi web sitesini incelemeniz önerilir.

*Ukraine International

ukraine_airlines_geziko

Economi Class yolcularının 23 kiloyu geçmeyen 1 adet bagaj hakkı mevcutken, Premium economi class yolcularının 23 kiloyu geçmeyen 2 adet bagaj hakkı mevcuttur. Tabi bu valizlerin toplamda 158 cm’lik ölçüyü geçmemeleri gerekiyor. Business class yolcularının her biri 32 kiloyu geçmeyen iki parçalık bagaj hakkı var. Kabin bagajı için belirlenen limit 55x40x20 cm ölçülerinde ve 7 kg ağırlığında olduğunu vurgulamak gerek.  Fazla bagaj için ödenecek ücret ise gidilen güzergah ve uçuş sınıfına bağlı olarak parça başına 25-200 Euro olarak değişir.

*Kuwait Airways

Kuwait_Airways_Geziko

 

Kuwait Airways yolcularının bagaj hakkı uçuş güzergahına ve uçuş sınıfına göre değişir. Fazla bagajlar için ekstra ücret tahsil edilir. Kabin bagajlarınız için 23 x 36 x 56 cm ölçülerinde ve 7 kg ağırlığında bir limit belirlenmiş.  Ücretsiz bagaj hakkıyla ilgili istikametiniz ve uçuş sınıfınızı göz önüne alarak kurumun resmi web sitesinden inceleme yapmanız gerekecek.

*Iberia

Iberia_Geziko

Iberia, Avrupa yolculuklarında Economi class yolcularına 10 kg ağırlığında bir parça, Business class yolcularına ise 14 kg ağırlığında bir parça el bagajı taşıma hakkı tanımış. Iberia ile Economi class’ta Avrupa’ya seyahat eden yolcular 23, Business class’ta Avrupa’ya seyahat eden yolcular ise 30 kilogram limitte ücretsiz bagaj taşıma hakkına sahipler. Transatlantik uçuşlarda ise durum farklı. Economi class yolcuları her biri 23 kg ağırlığında olan iki parça, Business sınıfı yolcuları ise her biri 23 kg ağırlığında üç parça ücretsiz bagaj taşıma hakkına erişirler.

*Flydubai

flydubai_Geziko

Flydubai uçuşları üç özel uçuş bölgesine ayrıldığından, bagaj kuralları uçacağınız güzergaha göre değişir. 20 kilogramlık bir ücretsiz bagaj limiti belirlenmiştir ancak uçuştan önce ödeme yaparak bagaj hakkınızı artırabiliyorsunuz.  Yalnız bu ekstra bagajlarınız da üç parça ile sınırlı olarak ve fark ödeyerek 30 veya 40 kg’lık bagaj hakkı elde edebilirsiniz. Her bir parça için belirlenen ağırlık 32 kg ağırlığında ve 75 cm x 55 cm x 35 cm ölçüleri ile sınırlıdır. Kabin bagajı da 7 kg. ağırlığında ve 56 cm x 45 cm x 25 cm ölçülerinde olmalı. Kabin bagajınız haricinde el çantanız ya da dizüstü bilgisayar çantanız da yanınızda yer alabilir. Bagajla ilgili sorularınızı kurumun resmi web sitesinden cevaplayabilirsiniz.

 

* Havayolları bagaj kurallarını değiştirebilir. Değişikliklerden Geziko sorumlu değildir. Biletinizi almadan önce havayolu sitesinden bagaj haklarınızı mutlaka kontrol ediniz.

Our Readers Comments

  1. Türkiye de uçuş hizmeti verem tüm hava yollarının alt bağaj ve kabin bağajı kg’ları fix yani hepsinin aynı olmalıdır çok farklılıklar var..Adaletli değil..

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...