Hala Kars’ı Gezmeyenleri Pişman Edecek 11 Öneri

Kars’a gitmediğinize bir değil bin pişman olursunuz

“Deli miyim, divane miyim, manyak mıyım, kışın göbeğinde ülkenin en soğuk şehrine gideyim?” diyebilirsiniz. Ama burada görmeniz ve tanık olmanız gereken sayısız hazine var. Oraya kışın gitmiştim. Ama bahar geldiğinde karın erimesiyle tüm Kars bir çiçek bahçesine dönüşüyormuş. Baharda da bu şehri gezmek harika…

1) Şehrin en gözde heykellerini görün

rrrr

Bir varmış bir yokmuş. Zamanında kültür-sanat seven bir belediye başkanı varmış. Bu Rus mimarisinin ve baltık üslubunun Anadolu’daki yansımasını taşıyan şehri birbirinden güzel heykellerle donatmış. Ünlü heykeltraş Mehmet Aksoy’un meşhur İnsanlık Anıtı için çok geç ancak şehirde sırf heykelleri görmeye ayrdığınız bir tur bile yapabilirsiniz.

2) Şehrin eşsiz mimarisini tanımak için sokak sokak gezin

ww

Huzur içinde uyusun, son kez İstiklal’de karşılaşıp o kocaman gövdesine sarılmıştım Oktay Ekinci’nin. Mimar ve Sanat Tarihçi Cumhuriyet Gazetesi Yazarı, biz bu şehre gitmeden daha şehir hakkında sayısız bilgiyle aydınlattı bizi. Çok ilginç, Kars’ta hiç çıkmaz sokak yok. Eşsiz bir şehir planlaması uygulanmış Rus işgali sırasında.

wwww

Binalar Baltık etkisiyle, tabii iklimin de payı var, kalın duvarlı ve dar pencereli… Ayrıca evler “peç” denen bir ısıtma sistemiyle ısınıyor. Isıyı ileten boruların duvarların içinden geçtiği bir sistem bu.

3) Defterdarlık binasının tam karşısında durup gelip geçeni izlemeli

yyy

Bana göre burası dünyanın en güzel köşelerinden biri… Yani bir köşe olarak harika… Mimariden hoşlanıyorsanız saatlerce durup öylece izleyebilirsiniz. Hazan sarısı, taşla örülü bir Rus yapısı ama eskiden defterdarlık olarak kullanılırmış. Fotoğraflarını çekmeyi ihmal etmeyin.

4) Kars Kalesi’ne çıkmadan “bu şehri gördüm” demeyin

ttt

Mevsimlerden kışsa, aylardan da Şubatsa ki kesin bu zamanda şehir bembeyaz bir örtüyle örtülüdür. Kars Kalesi’nde ben kendimi Karlar Kraliçesi gibi hissetmiştim. Hiçbir çıkmaz sokağı olmaya,  muntazam bir nizamla kurulmuş şehir tüm beyazlığıyla ve ihtişamıyla karşınızda… Hadi izleyedurun.

5) Eskiden İnsanlık Anıtı’nın var olduğu Sukapı Mahallesi’nden manzaraya selam çakın

qqqq

Dedik ya, yıkılan bir İnsanlık Anıtı vardı burada. E tabii onu artık fotoğraflardan göreceksiniz. Ama çok güzeldi, çok anlamlıydı, devasa bir heykeldi… Heykelin bulunduğu tepe harika bir Kars Kalesi, şehir hamamı ve köprüsü manzarası görüyor.

6) Şehrin incisi 12 Havariler Kilisesi, namı diğer Kümbet Camii

ppppp

1. Yüzyılda Kars ve civarında hüküm sürmüş ve şehirde ismini çok duyacağınız Bagratlı Krallığı döneminde bir Ermeni-Gürcü kilisesi olarak inşa edilmiş bu güzeller güzeli yapı. Aslında ibadethaneden ziyade Hıristiyanlık için büyük bir kutsallığa sahip olan 12 Havariler´i anmak için yapılan bir anıt diyebiliriz. Şehir Müslüman egemenliğine geçince sayısız kilisenin kaderi gibi burası da Kümbet Camii olmuş.

7) Atınızı arabanızı alın, Ani’ye gidin

qqqqqqq

Şehrin her köşesi tarih kokuyor ama Ani insanı alıyor ve çok eski alemlere götürüyor. Yine Bagratlı Krallığı tarafından yapılmış İpekyolu Köprüsü insanın gözlerini doldurmaya yetiyor .Bu yıkık dökük köprünün bir ayağı Türkiye, bir ayağı da Ermenistan topraklarında… Arpaçay, iki ülke arasında doğal sınır kabul edilmiş, köprü de işte bu nehir üstünde…

qqqqqq

Selçuklular döneminde yapılan Aslanlı Kapı devasa…  Mağrur biçimde Gregoryen ruhunu taşıyan Aziz Krikor Şapeli ve üzerindeki güneş saati çok farklı zamanlarda yaşama ihtimalini düşündürüyor insana. Ani Katedrali, Menüçehr Camii ziyaretçilerini müthiş bir ihtişamla karşılıyor.

8) Kahvaltı Salonları’nda kahvaltı edin

00

 

Kars’ta kahvehane ve kahvaltı salonu çok fazla… Neden derseniz, işsizlik var, yoksulluk var. Kars’ta unutamadığım şeylerden biri çayın en güzelini içtiğim, peynirin, tereyağın en lezzetlisine tanık olduğum kahvaltı salonları… Kars kaşarı, çeçili, bal-kaymağı… Adeta rüya gibiydi. “İçtiğim en güzel çay Kars’taydı” dediğimde sayısız insan çok şaşırmıştır. Çam odunu közünde alüminyum demliklerde demlenir. Çam kokusu çaya siner, çay su bardağında servis edilir, kahvaltılıklar gazete kağıdı üstünde… Dışarısı buz gibidir, ekmek de buz gibi ama yumuşacık ve çıtır çıtır… Biraz dost sohbeti de varsa ettiğiniz en güzel kahvaltı olacak….

9) Kristal Lokantası’na gidin, afiyetle yiyin

3333

O nasıl bir lezzettir, unutamıyorum. Hemen hemen her gün bir çeşit yemeğini denedim. Soğuktan titredik de ondan mı tatlı geldi diye de düşündüm ama imkansız. Hele ki Kars’a özgü piti kebab; nohut, et, kuyruk yağı, sarı kök kullanılarak küçük teneke kuplarda pişen enfes bir lezzet. Ama lokantanın her yemeği başka güzeldi.

10) Reşid Behbudov dinleyip Orhan Pamuk’un Kar romanını okuyun

ıııııı

Biri şehrin kültürünün bir parçası olan Azeri şarkıları söyler. Soğuk kış gecelerinde de çok iyi gider hani… Kaldığınız otelde şömine ya da odun sobası varsa karşısına yayılıp Kars’ı anlatan Kar’ı okumak nasıl bir keyif…Şehirde buram buram tüten bacaları da izleyin ki içiniz daha da ısınsın.

11) Bolca eğlenin…

22222

Kars’ta kayılacak dağ, tepe, bayır çok… Ancak Sarıkamış’ta da düz zemin üzerinde kızaklı taşımacılık yapanlar var. Ben atlara kıyamadığımdan binemedim ama atı sevdim. Vicdanınız elveriyorsa binip birkaç tur atabilirsiniz.

Our Readers Comments

 1. Hem Kars’ı , hem Ani ‘yi iki kez görmüştük ama şimdi içimde yeniden gidip, o güzel kahvaltılardan tatmak, saydığınız -gördüğüm-görmediğim-yerleri yeniden gezme isteği uyandı. Teşekkürler..

 2. 1966da kars tan çıktım bir daha hiç gitmedim yazınızı okuyunca hem çok duygulandım hem çok utandım çocukluğumun geçtiği bu şehri en kısa zamanda ziyaret edeceğim teşekkürler

 3. Bir karslı olarak bende şehrime geldiğinizden,gezdiğinizden ve güzel şeylerden bahsedip insanların ilgisini kars’a çektiğinizden size çok teşekkür ederim ama bize konu çok dokunyo,biz karslı lara Reşid BERHUDOV dinleyin ama Orhan PAMUK okumayın gerçekten kars’ı olduğundan farklı yerlere çekip gerçeği yansıtmayan bir roman hazırlamıştır.

 4. Aile büyüklerimin Iğdır’lı olması nedeniyle çocukluğumda Kars’ı görme imkanı buldum. Çocuk gözüyle bu şehre,Rus mimarisine hayran kalmıştım. Şimdi bu tanıtımdan sonra anne topraklarını bir kez daha görme isteği uyandı içimde.Umarım kısmet olur..

 5. gercekten cok guzel

 6. Mutlaka gidip piti yiyin kaz eti yiyin gezin görün

  • tebrik ederim çok güzel yazmışsın eline yüreğine sağlık. bak akşam akşam özlettin bana Kars ı .

 7. kars….havası sert,insanı merttir….insanlığın olduğu kenttir…..yaşamanızı tavsiye ederim….

 8. hayatı , dostluğu, yaşamayı, zevki, eğlenceyi, özgürlüğü kısacası gerçek anlamda Zevki Kafkas Üniversitesinde okuduğum zamanda (2010-2012) almıştım…

 9. Kars’ı mükemmel özetlemişsiniz, hele sokaklarında gezerken selamlaştığınız esnafın buyrun bir çayımızı için, misafirimizsiniz teklifleri anadolu insanının sıcaklığını yansıtması bizi çok etkilemişti. Keşke şehir hakettiği ilgiyi görse… Fırsatını bulduğunuzda mutlaka gidiniz.

 10. Doğduğum 13 yaşına kadar yaşadığım ve hep hatırladığım Kars a güzel gözle bakıp doğallıkla bize aktardığınız için teşekkürler
  En çok kışını sevdiğim o resimdeki taş binaların önünden kaydığımız günler o mavi çaydanlıklarda ıhlamur tarçın zencefil kaynayan kış çayı ve fırınında patatesi eksik olmayan sobalar uzun kış geceleri nevruz bayramı yılbaşı geceleri donmuş çeşmeler su taşıyanlar büyüklerin yün ve halı yıkama günleri
  televizyonun evimize ilk gelişi 1975 belleğimde kalanlar
  Annelerin organize olup dişçi diye sinemaya gidişleri herkesin modern olma gayreti unutamadıklarım. Eşimin 2002 de hediye ettiği O Pamuk KAR romanı Kars ın yansıtmadığı gibi kulaktan dolma bir kurgu bence sonunu bile okumaya gerek duymadan atmıştım

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...