GÜNEY ASYA’NIN KALBİ JAKARTA

Adı zafer anlamına gelen Jakarta, Güney Asya’nın en kalabalık şehirlerinden ve Endonezya’nın başkenti. Endonezya’nın en büyük şehri olan Jakarta aynı zamanda dünyanın nüfus bakımından 9. kalabalık şehri. Ülkede kullanılan para birimi Endonezya Rupiah ve Türkiye’den saat olarak ise yaklaşık 4 saat ileride olan bir şehir. Buraya gelmek için en ideal mevsimler ise mayıs başından Eylül sonuna kadar. Diğer mevsimlerde şehir oldukça fazla yağış aldığı için en uygun zamanlar belirttiğim tarihler arasında. Endonezya’da trafik soldan akıyor ve şehirde tüm ulaşım araçları mevcut. Deniz ile iç içe olan Jakarta’da mevsimine göre bir yandan Cava Deniz’ine girerek gezinizin keyfini çıkarabilir, diğer yandan ise şehrin tüm güzelliklerini ve tarihi yapısını görebilirsiniz.

jakarta

Aktif bir gece yaşamına sahip olan şehirde gece kulüplerinde doyasıya dans ederek eğlenebilir ve birbirinden güzel caz ve kulüp şarkılarını dinleyebilirsiniz. Şehirde alışveriş merkezlerini gezebilir, yöresel pazarları ziyaret edebilir, geleneksel ürünlerin satıldığı dükkanlardan sevdiklerinize hediye alabilir ve sokak lezzetlerinin tadına bakabilirsiniz. Şehirde araçlardan çok motosikletleri fazlasıyla göreceksiniz. Menteng bölgesinde bulunan Jalan Surabaya isimli pazarı gezebilir ve yerel halkın arasına karışabilirsiniz. Mayıs ayında buraya gelirseniz Endonezya Dans Festivali’ne de katılabilirsiniz.

jakarta-merkez

Ancol Rüya Parkı

1966 yılında ziyaretçilerine kapılarını açan park, o günden beri insanları eğlendirmeye devam ediyor. Parkın içerisinde Güneydoğu Asya’nın en büyük akvaryumu bulunuyor. Park içerisinde roller coaster ve buna benzer çok eğlenceli aktiviteler bulunuyor. Özellikle çocuklarınızla buraya seyahate geldiğinizde unutulmaz anlar yaşayacaksınız.

ancol-ruya-parki

Jakarta Kukla Müzesi

20. yüzyılda açılan Kukla Müzesi Endonezya’nın geleneksel el sanatları kuklalarının sergilendiği görülmeye değer alanlardan. Endonezya’da da bizdeki gibi Hacivat ve Karagöze benzeyen bir kukla gösterisi yapılıyor. Endonezya’nın en çok bilinen kukla gösterisi wayang kulit gölge oyunları olarak biliniyor. Müze adeta bir kukla şehri gibi dizayn edilmiş. Bazen kukla gösterilerinin de yapıldığı müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

jakarta-kukla-muzesi

İstiklal Camii

Mimari yapısı ile çok etkileyici görüntüye sahip olan cami geniş bahçesiyle gelen ziyaretçilerine ibadet yapmaları ve dinlenmeleri için imkan sunuyor. Dünyanın en büyük 4. Camisi olma özelliğini koruyan caminin orijinal adı ise Masjid İstqilal. Bu cami ile ilgili size ilginç bir bilgi vermek istiyorum. İstiklal Camii’nin mimarı Endonezyalı bir Hristiyan olan Frederich Silaban. 1978 yılında hizmete açılan camide 120.000 kişi aynı anda ibadet yapabiliyor. Kubbesi olan yapının minare yüksekliği ise 120 metre ve yapımı tam 17 yıl sürmüş.

istiklal-camii

Endonezya Minyatür Park

Jakarta’nın doğusunda yer alan park 1975 tarihinde yaklaşık 100 hektarlık bir alana kurulmuş. Bu parkı gezdiğinizde Endonezya’da gezilebilecek tüm yerleri simgesel olarak görmüş oluyorsunuz. Gerçeğinin birebir aynısı olan ve sadece yapısal olarak küçük olan eserleri görünce, çok farklı bir kültürün içinde olduğunuzu hissedeceksiniz. Endonezya kültürünü öğrenmek istiyorsanız bu parkta bulunan eserleri detaylıca inceleme şansı bulabilirsiniz. Park içerisinde Endonezya’ya ait yerel dans gösterilerini ve aktivitelerini de izleyerek hoşça vakit geçirebilirsiniz.

endonezya-minyatur-parki

Jakarta Ulusal Müzesi

Ülke yaşantısından izler yansıtan müze 1710 yılında inşa edilmiş ve belirli bir dönem belediye binası olarak kullanılmış. 1974 yılında ise ziyarete açılan müze yapısal olarak da gelen ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekiyor. Müzenin ön kısmında Tayland kralından gelen bronzdan yapılmış, bir fil heykeli sergileniyor. Müze içerisinde belirli zamanlarda sanatsal sergiler de düzenleniyor.

endonezya-muzesi

Merdeka Meydanı

Merdeka Endonezya dilinde bağımsızlık demek. Şehrin en önemli simgelerinden birisi olan Ulusal Anıt ve Cumhurbaşkanlığı Saray’ı Merdeka Meydanında bulunuyor. Meydanın ortasında bir de anıt bulunuyor. Yerli ve yabancı turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği meydana gelenler, anıtta güzel kareler yakalayabiliyorlar.

Ulusal Anıt

Merdeka Meydanı’nda bulunan anıt diktatör Suharto tarafından yaptırılmış. Bu nedenle anıt bölgede yaşayan bazı kesimler tarafından sevilmiyor ve gereksiz yapıldığı düşünülüyor. Tabi anıtı sevenler ve olması gerektiğini düşünenler de var. Ulusal anıt 130 metre yüksekliğinde ve şehrin her tarafından görünüyor.

merdeka-meydani

Ne Yenir?

Endonezya’nın en popüler yemeklerinden biri Sate. Bu yemek mangalda pişirilmiş tavuk etinin soya fıstığı sosuna batırılması ile yapılıyor. Burası deniz kıyısında bir ülke olduğu için, deniz mahsulü restoranları ve deniz ürünleri çok yaygın. Pirinçle yapılan yemekler ve acı soslar burada oldukça popüler.

sate-yemek

 

Buranın bir diğer meşhur yemeği ise Gado Gado adındaki yemek. Akşam olunca burada bulunan sokaklar adeta restorana dönüşüyor. Tavuk ürünleri de burada sıkça tüketilen ürünler arasında. Endonezya’da bazı bölgelerde çatal bıçak kullanılmıyor.

gado-gado

Nasıl Gidilir?

Ülkemizden Jakarta’ya direk uçuş seferleri yapılıyor. İstanbul baz alındığında Jakarta uçak seyahati ile yaklaşık 12 saat sürüyor. Aktarmalı yolculuklarda bu süre 25 saate kadar çıkabiliyor.

Jakarta'ya Uçmaya Hazırlan!

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...