GÖZ KAMAŞTIRAN ŞEHİR HONG KONG

Uzakdoğuya seyahat etmek, oradaki insanları ve yaşantıyı görmek birçok insanın hayalini süslüyor. Uzak Doğu denilince ilk akla gelen yerlerden birisi Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı Hong Kong diyebilirim. Burası uzun yıllar İngiliz sömürgesi altında kalmış, 1997 tarihinde ise Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlanan özerk bir bölge. Türkiye’den Hong Kong’a vizesiz rahatlıkla gidebilirsiniz.

resim-1

Hong Kong Adası, Kowloon adası ve 235 küçük adanın bağlı olduğu bu görkemli şehirde eğlenceli ve muhteşem vakit geçirebilirsiniz. Burası Türkiye’den saat farkı olarak 6 saat ileride bir şehir. Yüksek gökdelenlerin, ışıklı tabelaların ve farklı yemek kültürlerinin olduğu Hong Kong’u gezmeye başlayalım.

resim-2

Victoria Zirvesi

İlk durağımız şehri yükseklerde görebileceğimiz muhteşem manzarasıyla Victoria Zirvesi olacak. Burası tam tamına 554 metre yüksekliğe sahip ve Hong Kong’un en yüksek yeri.

resim-3

Tepeye ulaşmak için 1888 yılında yapılan tarihi Peak Tramvayı’nı kullanabilirsiniz.

resim-4

Tepede bulunan bir diğer görmeniz gereken farklı ve sıra dışı mimari yapıya sahip 396 metre yüksekliğiyle Pek Tower kulesi. Buranın terasından şehir manzarası çok daha net ve göz alıcı görünüyor. Victoria Zirvesi’ne çıktığınızda gece ve gündüz ayrı farklı manzara güzellikleriyle karşılaşacaksınız.

resim-5

 

Pek Tower’a gelmişken Madame Tussauds müzesine gitmemek olmazdı.

 

Madame Tussauds Müzesi

Burası dünyaca ün yapmış bir balmumu müzesi.  Peak Tower’da bulunan müze içerisinde 100 kadar bal mumu heykeli var. Müze içerisinde Lady Gaga, Brad Pitt, Bruce Lee, Obama ve Angelina Jolie gibi ünlülerin balmumundan yapılmış olan heykellerini görebilir ve birlikte fotoğraf çekilebilirsiniz.

resim-11

Nathan Caddesi

Hong Kong’a bağlı olan Kowloon Yarımadası’nda yer alan cadde buranın en meşhur ve sıklıkla ziyaret edilen caddeleri arasında. Cadde de aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Özellikle Uzak Doğu’yu en iyi yansıtan ışıklı tabelaları bol ve düzenli olan cadde oldukça kalabalık oluyor. The Golden Mile (Altın Mil) ismiyle de anılan cadde bölgenin en eski caddesi olma özelliğini de koruyor. Buraya geldiğinizde Alışveriş yapabileceğiniz ve yemek yiyebileceğiniz bol miktarda cafe ve restoranlara rastlamak mümkün.

resim-6

Tian Tan Buddha

Po Lin Manastırı’nda bulunan heykel, büyüklüğü ve mistik havasıyla gelenleri etkilemeyi başarıyor. 1993 senesinde yapımı tamamlanmış olan heykel o yıl kapısını ziyaretçilerine açmış. Burası aynı zamanda dünyanın en büyük bronz buda heykeli olma özelliğini de koruyor. Heykele ulaşmak için 250 basamak çıkmanız gerekiyor.

7>彳

Disneyland Hong Kong

Eğlenmeyi seviyorsanız burası tam size göre bir yer. Burası aslına bakarsanız çok büyük değil, hatta dünyadaki en küçük fakat yeni olan bir Disneyland Park. Burası eğlence severler için farklı kategorilere ayrılmış. Macera Dünyası, Fantastik Dünya, Yarının Dünyası Ve Ana Cadde ABD bölümleri olan parkta dilediğiniz bölümlerde keyifli vakitler geçirerek eğlenebilirsiniz. Parkta gelecek ve uzayla ilgili tecrübeler edinebilir, her kültürden yemeklerin tadına bakabilir, Asya ve Afrika’nın temalarına şahit olabilirsiniz.

resim-8

Temple Street ( Gece Pazarı)

Ülkemizdeki pazarlara benzeyen üzerlerine çadırlar çekilmiş olan ve açık şekilde olan pazarın tezgahları öğleden sonra kuruluyor. Hong Kong pazarlarıyla ünlü bir şehir ve kurulan pazarlarda çok farklı ve ilginç ürünler bulma şansınız var. Burada da bizim ülkemizde olduğu gibi satıcılarla pazarlık yapmayı unutmayın.

resim-9

 

Pazar demişken Ladies Market ise Hong Kon da gündüz kurulan bir pazar.

Ladies Market

Tung Choi Street’de bulunan Pazar şehrin en ünlü pazarı konumunda. 1 km alanda kurulmuş olan Pazar’da hediyelik eşya, çanta, kozmetik, ayakkabı, kıyafet ve ev eşyası gibi ürünleri bulmak mümkün. Oldukça renkli olan Pazar size hoş vakitler geçirtecek.

resim-12

Hong Kong Parkı

Şehrin yoğun temposundan kurtulmak ve biraz soluklanmak için, bir anda kendinizi sakin ve dinlendirici Hong Kong parkına atabilirsiniz. Park’ın tasarımı ve gelenlere sunduğu hizmetler çok etkileyici. Park içerisinde gezilebilecek birçok yer mevcut. Özellikle turistlerin daha fazla ziyaret ettikleri park içerisinde en çok tercih edilen yerler ise Spor Merkezi, Konservatuar, Görsel Sanatlar Merkezi  ve Çay Evi diyebilirim. Burada çocukların oynayabileceği ve onlar için her şeyin düşünüldüğü çok şirin bölümler de var. Ayrıca bu park içerisinde yemek yiyebileceğiniz alanlar da mevcut.

resim-10

Sky 100

Burası uluslararası ticaret merkezinin 100. Katında bulunan ve şehri 360 derecelik bir açıyla izleyebildiğiniz bir gözlem yeri. Burası 393 metre yüksekliğe sahip ve yukarı çıkmak için yüksek hızlı asansörleri kullanabiliyorsunuz. 100 katı 60 saniyede çıkabiliyorsunuz. Burada bulunan  teleskoplarla Kowloon Yarımadası’nı detaylıca izleyebilme şansınız var.

resim-13

Wong Tai Sin Tapınağı

Bu tapınak falcıları ile ünlü ve şehirde taoist nikah hizmeti sunan tek yer. Tapınak çevresinde Budizm, Konfüçyanizm ve Taoizm inançları ile birleştirilmiş.

resim-14

Kowloon Mescid Ve İslam Merkezi

Müslümanların ibadet merkezi  ve şehrin en önemli İslam eserlerinden olan Kowloon Mescidi ve İslam Merkezi Müslümanların buluşma, kucaklaşma ve ibadet mekanları arasında yer alıyor.

resim-15

Ne Yenilir?

Burada Tavuk ve ördek bacağı, en çok yenen lezzetler arasında. Genelde yemeklerden önce gelen ördek ve tavuk bacağı aperatif olarak sunuluyor.

resim-16

Bir diğer Çin lezzeti ise Pekin ördeği. Ördeğin içi pirinç ile doldurularak dikilir ve pişirildikten sonra servis edilir.

quanjude_roastduck

Çin lezzeti olan Dim Sum ise hamurdan yapılıyor ve mantıya benziyor. Buharda Pişirilen Dim Sum içinde mantar ve deniz mahsulleri var. Hong Kong’da çay kültürüne önem veriyorlar,  genelde yemeklerden önce gelenlere yeşil çay ikram ediyorlar. Sushi de burda oldukça yaygın olarak tüketilen bir yemek türü. Burada yemeklerle birlikte mango suyu da içebilirsiniz. Özellikle burada böcek kızartmaları ve bizim kültürümüze uymayan birçok yemekler de tüketiliyor.

resim-18

Nasıl Gidilir?

Ülkemizde Hong Kong’ a uçak seyahati ile ulaşabiliyorsunuz. Buraya yapacağınız seyahat İstanbul baz alınarak, yaklaşık 14 saat sürüyor. Hong Kong’ a ulaşmak için en az bir aktarma yapılıyor. Tüm bilgileri edindiğinize göre Hong Kong uçak bileti almaya hazırsınız demektir.

Işıklı Şehir Honk Kong'a Doğru Yolculuğa Çık!

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...